Co musze kupić? światłowód

Cześć,
mam w mieszkaniu dociągnięty patchord światłowodowy
jaki budżetowy router polecacie aby wszystko śmigało?

Potrzebny będzie ktoś z kryształową kulą aby zgadnąć jaki masz rozkład mieszkania, potrzebne będą kable czy sygnał będzie rozprowadzany po wifi, jeśli po wifi to czy sygnał obejmie całe mieszkanie, ile wszystkich urządzeń będzie do obsługi, światłowód ale dokładnie ile Mbit/s bo dla 600 i więcej potrzebne będzie coś lepszego a nie budżetowy, szacowany budżet… coś pominąłem?

budżet 100zł, wifi zeby starczalo na jeden pokoj
jedno urzadzenie pracujace pod siecia

Najtańszy router z WAN 1000 Mbit/s

no tak, ale jak ja podepnę pod to światłowód? potrzebuje jakiegoś konwentera mediów?

Ogólnie w przypadku łączy światłowodowych to dostawca oferuje końcowe urządzenie sieciowe, najczęściej jest to router z wejściem na kabel światłowodowy ale może być także np. media konwerter. Zwróć uwagę, że niektóre konwertery nie mają wkładki wtedy trzeba ją dokupić osobno. Dostałeś od dostawcy usługi jakiekolwiek urządzenie końcowe, czy zostawił w lokalu tylko sam kabel światłowodowy?

Ogólnie w przypadku łączy światłowodowych to dostawca oferuje końcowe urządzenie sieciowe

stąd moje pytanie. Nie dostałem żadnego urządzenia końcowego - tylko sam kabel światłowodowy

Może warto zadzwonić i zapytać, u mnie wszyscy dostawcy instalują jakieś urządzenie. U tego dostawcy usługi może to zależeć np. od zawartej umowy. Może urządzenie dodaje jako opcję w ramach dzierżawy i niewielkiej dopłaty. To byłaby jedna z lepszych i możliwe, że tańszych opcji. Ogólnie musisz mieć albo router z wejściem światłowodowym albo wspomniany wcześniej media konwerter i za nim router z minimum gigabitowym portem WAN (RJ45). Obawiam się, że routera z wejściem optycznym do 100 zł nie kupisz więc zadzwoń do dostawcy usługi i dopytaj.

mógłbyś mi podać przykładowy model routera, lub frazy pod którą musze szukać, tak aby były kompatybilne?