Co myślicie o tym dysku SSD?

PS. 260 PLN z dostawą… warto ? i Czy mając tylko SATA 2 też odczuję różnice ?
PS.2 Czy to prawda żeby nie ustawiać pamięci wirtualnej na SSD czy to tylko mit ?
PS.3 Czy to prawda że nie trzeba defragmentować takiego dysku ? Pytam bo niektóre niby lepsze od systemowego defragmentatory mają taką opcję.

Wzgleem HDD tak, wzgleem SSD na sata 3, niewielką. NIe wiem, 240 za 130 zł chyba by starczyła Ci spokojnie :wink:

Zaleta: z brakiem RAM będzie szybciej, Minus teoretycznie szybciej zużyjesz dysk - bolesne w netbookach z wlutowaną

Lepiej nie, kontroler ustala gdzie zapisywać, defragmentator zużywa kolejne zapisy

Goodram sam w sobie odradzam. Mając sata 2 odczujesz i tak kolosalną różnicę w stosunku do zwykłego hdd. Liczy się czas dostępu. Ten jest powalający w porównaniu do zwykłego hdd. Dysków ssd nie trzeba defragmentować. Teoretycznie nie jest to nawet zalecane ze względu na żywotność. Jednak w dzisiejszych czasach w domowych zastosowaniach nawet TLC są więcej w niż wystarczające z punktu widzenia żywotności.

Mit. Wszystkie moje dyski mają partycje SWAP. Nic złego się nie dzieje.

Zresztą nawet jeśli… dyski SSD są tak tanie, że ewentualna wymiana “zużytej” 250-tki to równowartość jednego weekendu w pubie :wink:

GoodRam to po pierwsze Polska firma a kupuje zawsze “590” jak się tylko da a po drugie pamięci RAM z tej firmy służą mi jak nowe od prawie 8 lat :slight_smile:

Co to znaczy CX400 w nomenklaturze SSD ?

PS. Dzięki za odpowiedzi !

Goodram to w tej chwili importer sprzętu z Chin niż producent. Ram może i jest ok ale dyski niestety wątpliwej jakości. Piszę to z doświadczenia. W necie jest bardzo dużo informacji na ten temat. Są też testy konkretnie tego modelu dysku. Ten dysk to przede wszystkim taniocha.

SWAP / Plik wymiany działa jako swego rodzaju dodatkowy bufor do przechowywania nieużywanych danych z RAMu. Jeśli masz mało RAM i odpalasz kolejną aplikację to system zrzuca niektóre dane właśnie do pliku wymiany. I teraz…
Jeśli masz 8 i więcej GB RAM to spokojnie możesz wyłączyć plik wymiany, chyba, że używasz jakiejś aplikacji, która z niego korzysta tak czy inaczej. Najczęściej jest to jedno z wymagań sprzętowych programu (graficzne, wideo). Jednak ze względu na dużą częstotliwość zapisywania danych przez system w tym pliku zalecane jest wrzucenie go gdzieś poza SSD - oczywiście jeśli jest taka możliwość.
SWAP na SSD - mit czy kit? Jeśli masz mało RAM i musisz mieć plik wymiany to wrzucenie go na SSD znacznie przyśpieszy dostęp do danych w nim zapisanych jednak kosztem ogólnej kondycji dysku. W praktyce musiałbyś zdrowo mielić tym dyskiem aby jego żywotność znacznie spadła przed końcem okresu gwarancji. Mówię tu o zapisywaniu codziennie przez 5 lat 80GB danych dzień w dzień.

Defragmentowanie SSD? KIT.
Ogólnie defragmentacja ma za zadanie scalić porozrzucane po dysku fragmenty plików, aby dysk podczas pracy miał do nich lepszy i szybszy dostęp. W przypadku dysków talerzowych czas dostępu różni się w zależności od fizycznego miejsca zapisu danego pliku. Dla filmów, muzyki, zdjęć to bez znaczenia. Ale dla plików ładowanych do pamięci przy starcie systemu już widać różnice przed i po defragmentacji. Zwłaszcza, gdy rzadko ją robimy. W przypadku dysków SSD każda jedna jednostka alokacji ma ten sam czas dostępu co inna. Tym samym defragmentacja nie przyniesie żadnych korzyści.

GOODRAM miał fajne dyski te PRO z 60 miesięcy gwarancji :slight_smile: i kostkami MLC
Pclab robił testy tanich dysków SSD MX500 i BX500 najlepsze chcesz tanio to ten drugi
MX500 60 miesięcy gwarancji
BX500 36 miesięcy gwarancji

1 polubienie

Dziś był listonosz z SSD, ale byłem w pracy więc zastałem tylko awizo więc odbiorę go jutro… mam pozornie śmieszne pytanko… gdzie mam umieścić 2.5 calowy niemechaniczny dysk… czy położyć go na nieużywanym napędzie DVD, czy jak starczy kabla to na podstawie/na dole obudowy czy jak nie starczy to czy może sobie “zwisać” na do niego podłączonych kablach ? :slight_smile:

PS. SSD mocno się grzeją tj bardziej od HDD ?

SSD ma wywalone czy będzie leżał czy wisiał. Pozycja pracy na niego nie wpływa. Możesz go położyć gdziekolwiek. Możesz go przykręcić, ale może też leżeć na luzaka. Najwyżej przy przenoszeniu obudowy spadnie i coś zewrze albo utrąci (chociaż ze względu na jego wagę i budowę jest to praktycznie niemożliwe). Więc… rób co chcesz :slight_smile:

Co do temperatury to kompletnie nie zwracam na to uwagi. Mam większe zmartwienia :joy: