Co oznacza x86?

Witam! Moje pytanie dotyczy x86, które się stosuje mówiąc np. o programach/procesorach 32 bitowych. Chciałbym się dowiedzieć, dlaczego oznacza się 32 bitowe programy/procesory przez x86, a 64 bitowe przez x64? Skąd wzięła się wartość 86? Dlaczego nie możemy napisać po prostu x32? Z czego to wynika?

Bardzo proszę o logiczną odpowiedź. Właśnie czytam w Wiki i na innych forach i nie ma konkretnego wyjaśnienia.

triget , proszę o zapoznanie się z tą stroną oraz tym tematem, i konkretne nazwanie tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Aż tak trudno zajrzeć do wikipedii?

Nazwa x86 w odniesieniu do modelu programowego procesorów dotyczy pierwszych procesorów tej rodziny - od 80 86 do 2 86 , które były układami o architekturze 16-bitowej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/X86

Rozumiem, ale czemu nadal się ja stosuje?

…a dlaczego nadal jezdzi sie 10letnimi autami ?

Nie powinno się odpowiadać pytaniem na pytanie :slight_smile:

Myślę że to kwestia tradycji/przyzwyczajenia :slight_smile:

Święta racja Pharun. Bardzo dziękuję za odpowiedź!

Bo każdy kolejny procesor pozostawał, mniej lub bardziej, zgodny z modelem programowym x86. Nawet dzisiaj produkowane procesory są w stanie “udawać” zgodność z x86. Przeczytaj cały artykuł z wikipedii to może Ci się rozjaśni.

Generalnie nowe procesory ewoluowały od x86 po to aby nie trzeba było za każdym razem tworzyć nowego systemu operacyjnego, pisać od nowa programów. Dzięki temu na dzisiejszym procesorze odpalisz MS DOS 6.22.

I to jest odpowiedź jakiej oczekiwałem. Bardzo dziękuję! Potrzebowałem takiego właśnie wyjaśnienia.

Bez tej zgodności nie miał byś dzisiaj PC na biurku,wyobraż sobie z każdym nowym procesorem przepisywanie oprogramowania,bo inaczej nie chodziłoby,ludzie porzuciliby PC,bo sprawiałby same problemy,tak było najłatwiej,bo oprogramowanie wystarczyło tylko poprawić,a nie pisać od nowa,stare programy nie miały na nowszych procesorach problemów z działaniem,a co do oznaczenia,takie oznaczenie przyjął Intel i się spopularyzowało,jako oznaczenie zgodnej binarnie rodziny procesorów,każdy procesor Intela lub zgodnego układu może inaczej wykonywać rozkazy,ale wynik wykonania jest taki sam