Co padło w dysku?

Wczoraj dosłyszałem dziwne odgłosy z komputera, pstryknięcia, dzisiaj “mulił” przy starcie bardziej niż powinien HDD z W10. Oczywiście dysk do wymiany. :wink:
Ciekawy jestem tylko, czy ktoś wie o czym świadczą takie regularne dołki w HD tune?
Głowica, uszkodzenie silniczka?
(reszta wyników jest ok poza 5 relokowanymi)

Dostęp do poszczególnych sektorów na dysku. Im bardziej w dół, tym dłuższy czas, ale konkretnie co to nie powiem Ci, bo nie wiem.

Tyle to i ja wiem, bardziej interesuje mnie co powoduje widoczną regularność, bo wzór na trzech próbach jest powtarzalny , co 10% dołek :wink:

Pogorszyły się właściwości magnetyczne części talerza, umiera bufor jeśli dysk taki ma, a może po prostu jakiś program w tle maltretuje dysk? Robiłeś ten skan w trybie awaryjnym albo najlepiej z innego systemu operacyjnego? :thinking:

3 skan poszedł ze starego dysku z netbooka, używam go jako magazyn rezerwowy :wink:
Dwa pierwsze, bez bicia przyznaję, że poszły na Windowsie zaraz po starcie (co widać0

Ja bym powiedział że W10 który maltretuje dysk jakimiś durnymi odczytami, zapisami czy innymi aktualizacjami.