Co powinienem zrobić, gdy zostałem oszukany?

Witam. Zostałem oszukany na kwotę 70zł. Zrobiłem przelew z góry na konto i osoba z która się umówiłem nie wysłała mi paczki. Co mogę zrobić w takim przypadku? 

Zgłosić sprawę na policję do tego ew program ochrony kupujących w wypadku allegro

Jeśli wszystkie próby kontaktu zawiodą, to pozostaje zgłosić sprawę policji.

 

Po pierwsze w jakimś konkretnym serwisie czy na czuja kupowałeś ?

Napisz do sprzedającego czy wysłał paczkę i jeśli tak, to niech poda numer nadania. Jeśli nie - to niech napisze dlaczego - może zdarzenie losowe.

Jeśli to nie pomoże, zgromadź korespondencję pisaną z osobą, dowód wpłaty itp i zgłoś ten fakt na policję. 

Policja w sprawach o wyłudzenie/oszustwo podejmuje sprawy nawet o 1zł.

Na czuja, przez serwis OLX. Najgorsze jest to, że w regulaminie przestrzegają aby nigdy nie przelewać pieniędzy z góry. Co będzie po zgłoszeniu sprawy na policję? Jakie konsekwencję poniesie osoba, która mnie oszukała?

Wszystko wytłumaczy Ci policja. Jak będziesz miał szczęście to sprawa nie zostanie umorzona z powodu małej szkodliwości czynu :wink: Jest za to szansa na to że kiedy dostanie wezwanie to się przestraszy i odda pieniądze.

Oczywiście najpierw wykorzystaj wszystkie możliwości dogadania się bo możliwe, że to nie jego wina i jakoś polubownie rozwiążecie konflikt.

Wezwanie? Masz na myśli wezwanie do sądu?

Nie, wezwanie na policje w celu złożenia zeznań/wyjaśnień. Prokuratura zdecyduje czy sprawa nadaje się do sądu.

Ciężko… Pewnie takich spraw jest mnóstwo. Przecież mógłby powiedzieć, że umówiliśmy się na wysyłkę w ciągu tygodnia… 

Tak możesz dywagować w nieskończoność…zwłaszcza że piszesz tak “mętnie”…udaj się do najbliższej jednostki Policji…finito…

Nie mogę Cię zrozumieć.

Mam wrażenie, że bardziej się boisz niż ten który powinien.

Mają obowiązek zająć się każdą sprawą i to nie Ty masz myśleć czy mają ich dużo  czy nie.

 Może w końcu podasz więcej szczegółów? Jak dawno temu dokonałeś zakupu?

Tak… Obowiązek, którego wcale nie muszą wykonać. O ile można nazwać to zakupem to pieniądze przelałem jakiś tydzień temu. Dzisiaj pójdę na policje i spytam się czy jest jakaś szansa odzyskania owych pieniędzy… 

Ja na Twoim miejscu w pierwszej kolejności poszukałbym gościa na facebooku i napisał do jego znajomych z dokładnym opisaniem problemu oraz prośbą o pomoc. Może zrobi mu się przed nimi wstyd, że kogoś oszukał i wyśle Ci zakupiony towar. Będziesz miał szczęście to trafisz na kogoś z jego rodziny, chłopaka lub dziewczynę, a oni wywrą na nim wpływ.

Jeśli to nie pomoże, wyślij na jego adres pismo za potwierdzeniem odbioru z wezwaniem do wydania przedmiotu lub zwrotem pieniędzy w terminie oraz informacją, że po tym terminie zostaną powiadomione organy ścigania.

Jeśli wciąż nie będzie żadnej reakcji, udaj się na policje.

Przepraszam, ale po co FB i zawracanie tyłka osobom postronnym? Pismo z żądaniem wydania towaru/zwrotu kasy (oczywiście za potwierdzeniem odbioru), odczekanie do wskazanego w piśmie terminu i policja.