Co przyda się przyszłemu informatykowi?


(Lukasz Sroga) #1

Siemka. Po wakacjach wybieram się do technikum informatycznego. Teraz z racji tego że mam dosyć dużo wolnego czasu chciałbym się poduczyć tego i owego. Ale nie wiem co mi się przyda :stuck_out_tongue: Zacząłem od C ++, idzie dosyć ciężko ale może czegoś się nauczę :stuck_out_tongue: Co mi jeszcze polecicie na początek? Co mi się przyda? Chciałbym jeszcze zapytać jaki zawód związany z informatyką jest najbardziej ceniony i poszukiwany? Informatyków o jakich specjalizacjach najczęściej poszukują pracodawcy? :smiley:


(Jakub Ko) #2

Ogarniaj sobie C++, możesz spróbować później jave, wg. mnie jest dużo prostsza i jak będziesz już coś wiedział na temat c++ to javy się szybko też nauczysz :slight_smile:


(system) #3

dziewczyna sie przyda, a tak konkretniej to nie ucz sie javy bo po malu umiera, choc jeszcze troche pozyje, php jest na topie, mnostwo pracy w tym znajdziesz, c++ tez warto sie nauczyc.


(MrBeckham666) #4

naucz się co z czym się klei jakie aplikacje z czego korzystają co jest do czego wymagane system chyba i sterowniki umiesz zainstalować.

troche wiedzy ogolnej o sprzecie i oprogramowaniu się przyda. skłądanie komputerów masa tego;]


(ra-v) #5

A Android to co? Też jakaś “java”.

Każdy jeżyk programowania się przyda. Dobry programista spostrzeże podobieństwa. Chcesz C++ to wybierz C++. Może coś od MS? VB, C#?


(Lukasz Sroga) #6

A macie jakieś dobre poradniki C++? Bo powiem że dosyć topornie mi to idzie, na razie po kilku dniach potrafię jedynie napisać program który będzie wyświetlał jakiś tekst :stuck_out_tongue:


(roobal) #7

Informatyk to dość ogólna nazwa zawodu, tak samo jak lekarz. Informatyka jest dość rozległą dziedziną, więc każdy ma swoją specjalizację, podobnie jak lekarze. Tak więc pracodawcy szukają zarówno programistów, grafików, administratorów sieci, jak i administratorów systemów. Choć i widywałem oferty, gdzie pracodawcy szukali administratora sieci, sysadmina (najlepiej jakby znał wszystkie Uniksy i Windowsy) i programisty w jednym, bo po co zatrudniać 3 ludzi (w kryzysie trzeba oszczędzać), tylko że jak ktoś specjalizuje się we wszystkim, to nie zna się na niczym :wink:


(somekind) #8

Gdzie niby umiera? I jak, skoro jest coraz więcej ofert pracy?

Na topie wśród gimnazjalistów, a praca za miskę ryżu miesięcznie.

To to dopiero umiera, zostanie jedynie w kilku wąskich niszach.


(ra-v) #9

Miło słyszeć, że FB robili ludzie, którzy pracowali za miskę ryżu miesięcznie. Ciekawe ile serwis jest warty, karton ryżu?


(Fforum) #10

Paczke plastrow opatrunkowych,dobry srubokret i relanium polecam :stuck_out_tongue:

A tak serio to jesli bedziesz dobry w wybranej przez siebie specjalizacji to sianka Ci nie braknie

Pozdro :slight_smile:


(somekind) #11

Jaki odsetek programistów PHP pracuje w FB? I co ma wartość serwisu do technologii? I wiesz, co musieli zrobić w FB, żeby rozwiązać problemy ze skalowaniem i wydajnością PHP?


(Kpc21) #12

Dobreprogramy (portal) nie działają na PHP. To chyba o czymś świadczy :slight_smile:

Za to Allegro działa i ciągle ma jakieś problemy.


(ra-v) #13

No jaki? Firma udostępniła tą liczbę?

Tak, było o tym napisane na innych portalach.

Kpc21 , a na DP to nie ma żadnych problemów;-) Poza tym porównanie portalu i serwisu aukcyjnego oferującego dość ciekawe API Łukaszowi nic nie da, skoro tylko pyta co się może przydać.

Już mniejsza o to jaki język wybrać (skoro ma być głupie gadanie o miskach ryżu…). Warto nauczyć się na pewno programowania strukturalnego i obiektowego, to jest zawsze w technikum i potem na studiach. Nie ważne w jakim popularnym języku się nauczysz, największe korzyści niesie zrozumienie samej logiki, sensu programowania.

Programowanie to też nie wszystko, Roobal wspominał inne dziedziny.

Sama grafika daje tyle samo możliwości co programowanie. Warto liznąć GIMPa, Corela czy Photoshopa. Może jakiś inny program Ci przypadnie do gustu, przecież nie musisz uczyć się tego co nakazują.

Na pewno będzie kilka przedmiotów z urządzeń techniki komputerowej.

Administracja systemami, systemy Linux - z tego co kojarzę to dość pobieżnie liźnięty temat. Może zależy od szkoły.

Tak czy siak, czego nieprzestarzałego się nie nauczysz to ci się przyda. Dobrze jest sobie obrać jakiś kierunek na początek, a gdy przy okazji poskakać po innych dziedzinach.

PS. A na dalszą drogę może dziennikarstwo? Masa redaktorów na wp.pl wypisuje takie farmazony, że głowa boli…wszystko jest możliwe


(somekind) #14

Pytam Ciebie, bo to Ty użyłeś FB jako argumentu.

Prawda jest taka, że PHP to tania technologia dla tanich projektów, z niskim progiem wejścia (a więc dobra dla gimnazjalistów), co zazwyczaj implikuje niską jakość, wydajność i poziom bezpieczeństwa.

Jeśli ktoś ma pomysł na startup, na którym zarobi miliard dolarów, to niech się uczy nawet PHP. Jeśli ktoś woli rozsądnie zarabiać w dobrze płatnych projektach, to niech wybiera inne języki i technologie, bo będzie miał większe szanse na lepsze zarobki niż szeregowy programista PHP.


(Lost World) #15

Python + Linuxy - to jest przyszłość.

Nie zawsze ktoś kto zna programowanie, umie programować - patrz na programistów którzy zaimplementowali nowe GUI portalu.


(Kpc21) #16

Ja tu nie obwiniałbym programistów - od GUI dużych portali internetowych są graficy, a nie programiści.


(ra-v) #17

To tak jest ze wszystkimi zawodami - są ludzie pracują w danej dziedzinie z “zawodu” (np. ci co znają programowanie) są ludzie pracujący z “powołania” (to słowo to chyba nadużycie, ale to są np. ci co umieją programować).

Swoją drogą przypominasz mi to naukę hymnu w CK Dezerterach - hymn znają ale nie umieją :wink:

Grafik ma zrobić żeby było ładne, programista żeby działało, a tak naprawdę tym jak GUI wygląda powinni zajmować się ludzie, którzy zajmują się użytecznością interfejsu. A niestety przedmioty z użyteczności interfejsu są dopiero na studiach. A szkoda, bo można taki przedmiot wprowadzić w technikach. Jest na nim tyle banałów omawianych, że człowiek potem widzi w każdym interfejsie jakieś wady.


(adamok) #18

My teraz na pierwszym roku mieliśmy UTK ( Urządzenia Techniki Komputerowej ) ( Takie tam zwykłe rzeczy, procesor,karta,do czego to i to służy czyli nic nowego ), Na Diagnostyce mieliśmy system Binarny,Oktalny,Szesnastkowy,Zamiana na poszczególne systemy. No i jeszcze SO ( Sytemy Operacyjne ) ( Czyli grzebanie w rejestrze,gpedit,tworzenie kont i inne duperele + LINUX ( Terminal ). W 2 klasie będą już Testy i tak co roku :stuck_out_tongue:

Później będziemy zaczynać prawdopodobnie Sieć i później programowanie w Pascalu a na koniec C++


(Kpc21) #19

Ja takie banały miałem omówione w liceum. Podczas jednej lekcji. Co ciekawe, w szkole, której nowa strona internetowa (która powstała nieco później) byłaby idealnym przykładem na lekcję, jak nie należy projektować stron WWW. W porównaniu z nową stroną DP ma zalety i wady, ale strona DP przynajmniej jakoś wygląda.


(ra-v) #20

Mało. Na studiach było pół roku z praktyką, przykładami - i ciągle za mało. (15 osób w grubie)

BTW jak nazywał się ten przedmiot?