Co robi partycja zastrzeżona przez system + dysk SSD

Cześć.

Ta dodatkowa partycja zawiera właśnie to co używane jest podczas startu komputera. Więc nie jako nie przyspieszyłeś jego uruchamiania. I jestem ciekaw jak tego dokonałeś? Skoro tworząc partycję systemową na SSD tam powinna się automatycznie dać też ta ukryta.

Wcześniej też miałem zainstalowanego Win 8.1 tylko na tym dysku HDD i zrobiłem formata na C (i chyba usunąłem tą dodatkową partycję co była - już szczerze nie pamiętam dokładnie), dałem żeby zainstalował na dysku SDD i tam mi stworzył na nim tą dodatkową partycję tyle tylko że później nie mogłem uruchomić kompa bo dostałem przy jego uruchomieniu błąd “nieprawidłowa tabela partycji”. Więc trochę jakoś zacząłem kombinować i jakoś tak wyszło że windows zainstalowany na SDD, a ta dodatkowa partycja zrobiła się na HDD… Czy w takim wypadku gra jest warta świeczki i próbować jednak mimo wszystko zainstalować tego Windowsa tak żeby i ta dodatkowa partycja była na dysku SSD? Boję się po prostu, że tamten błąd “nieprawidłowa tabela partycji” był spowodowany tym, że nie może jakoś sobie zbootować systemu w którym wszytko (tzn system + dodatkowa partycja) jest na SSD, bo tak jak wspominałem dysk ten jest wpięty poprzez specjalną kieszeń do laptopa w miejsce napędu DVD.

Nieprawidłowa tabela partycji chodzi tutaj o GPT lub MBR.

Bo jeśli masz GPT to system nie zainstaluje boot’u na SSD, musisz zmienić na MBR:

 

Nie do końca prawda - system może startować z GPT bez problemu, ale musi być zainstalowany i uruchamiany w trybie UEFI, a nie BIOS (czy też zgodności).

 

Partycja “System Reserved” używana jest tylko przy uruchamianiu komputera - tam znajduje się menedżer startu, który uruchamia system już z odpowiedniej innej partycji. Nie wiem czy jej przeniesienie na HDD ma jakiś olbrzymi wpływ na wydajność - jakiś ma na pewno, ale danych BCD nie ma zbyt wiele.

Dzięki wielkie, o to właśnie mi chodziło czy duży ma to wpływ na działanie komputera (nie chodzi mi nawet o jego włączanie ale o samo użytkowanie po załadowaniu systemu). Nie mam już zbytniej ochoty bawić się w jakieś kombinowanie, by ta partycja “System Reserved” została utworzona na dysku SSD. I już ogólnie wiem skąd mi się wzięła ona na HDD zamiast na SSD. Wykasowałem ją przed instalacją Win 8 ale z tego co gdzieś wczoraj wyczytałem to Windows (a przynajmniej 7 ale myślę, że i 8 na pewno ma tak samo) tworzy tę partycję przy instalacji na pierwszym fizycznym dysk, a u mnie w laptopie jest to dysk hdd, bo tak jak pisałem ssd mam włożony w miejsce napędu DVD. Tak więc chcąc aby ta partycja “System Reserved” była na ssd to musiałbym albo podmienić na czas instalacji systemu oba dyski albo odłączyć jakoś ten hdd - tak czy siak aby to zrobić to musiałbym rozkręcić pół laptopa (dell vostro 3450) aby dostać się do dysku hdd.