Co robie źle w podkręcaniu procka

Witam

Chciałem podkręcić swojego proca i wczodziłem w Advanced->Chipset->Ferqency/Voltage control i tam podnosiłem FSB. FSB wynosi 266 i zmieniałem co 5 czyli 270,275,280,285,290 i gdy doszedłem do 290 to zapisałem ustawienia i komp się uruchomił to działał ale nic się nie pojawiało. Musiałem go wyłączyć przyciskiem POWER i dopiero jak go włącze to sie system ładuje. Gdy wszedłem do BIOS’u to wszystko wróciło do normy oprócz FSB. Częstotliwość procka miałem 1,86, a gdy wszedłem tak jak podkręcałem procka to FSB wynosiło 290 i dopiero jak zmieniłem na 266 to się komputer normalnie uruchamiał ponownie.

Poniżej screeny jak to robiłem tylko w domyślnych ustawieniach:

29d055e4e287bbc6m.jpg

f21d0d4e0b4f4e36m.jpg

2176a26cd66dba8am.jpg

I jeszcze jedno gdy wchodze w DRAM Clock/Drive Control to DRAM ferquency mam ustawione na Auto to czy moge ustawić na 533 bo takie mam najwyższe i jakie timingi ustawić.??

Screen:

f28eef3eb35df345m.jpg

Screen z napięciami z BIOS’u

5d17e98deda2ea7am.jpg

I jeszcze jedno

W BIOS’ie mam pokazanom temp. procka 38C* a jak patrze programem HWMonitor i Core Temp to mam 43-44C*cO

@Edit:

Mobo: Asus P5VD2-MX, CPU: Intel Core 2 Duo E6300 z chłodzeniem Pentagram Karakorum, UPS: Enlight 350W.

Dodane 08.05.2009 (Pt) 22:25

Czy mógłby i ktoś pomóc.?

Ustaw FSB na 285 (tak żeby chodził komp bez problemu), odpal CPU-Z i zrób screenshoty z CPU, Mainboard, Memory, SPD (z poszczególnymi slotami). Później powiemy co robić dalej.

BIOS pokazuje temperaturę procesora w idle (czyli bez żadnego obciążenia) i procesora ogólnie (czyli nie rdzeni), natomiast Core Temp i HWMonitor działają na Windowsie (więc pewne obciążenie procesora jest) i podają temperaturę rdzeni, dlatego temperatura ta jest większa.

Zdjęcia z CPU-Z:

f14db33de227f95bm.jpg

d695d3098f52c22bm.jpg

82b4e99b37d8f979m.jpg

de27d4176c49f029m.jpg

1bee7933950c6af8m.jpg

I jak tu timingi ustawić.??

b2636cce2295de19m.jpg

Timingi ustaw tak

CAS Latency Time 5

Active to CMD (Trcd) 5

Precharge to Active (Trp) 5

Active to Precharge (Tras) 15

Ustaw Timingi tak jak podał Scorpio (czyli tak jak masz podane w SPD swoich pamięci).

Masz możliwość zmiany napięcia na procesorze albo RAMie?

Następnie kręć FSB. FSB:DRAM masz ustawione 1:1, dlatego jak ustawisz 290FSB to równocześnie pamięci kręcą Ci się z częstotliwością 290MHz, a jak widzisz w SPD przy timingach 4-4-4-12 masz zapewnioną pracę 266MHz, dlatego dalsze podkręcanie miałeś zblokowane. Teraz przy timingach 5-5-5-15 RAM nie będzie Ci niczego blokował, dopóki nie osiągniesz 333MHz na FSB. Jeżeli problemy pojawią się wcześniej, to znaczy że dalsze podkręcanie blokuje Ci procesor, albo płyta główna - wyjściem może być podniesienie napięć. Jeżeli problemy pojawią się później, możliwe będzie że to wina RAMu i wtedy wystarczy zmienić FSB:DRAM tak, by FSB kręciło się szybciej od pamięci i kręcisz dalej.

Zmień timingi, pokręć FSB i daj znać do czego doszedłeś.

Timingi już zmienione, a co do napięć to nie da się chyba zmienić bo jak wciskam +/- to z napięcia 1,26V zmienia się na Ignored i to samo jak wciskam Page UP/Page Down.

No to kręć FSB i napisz czy przełamałeś te 285MHz.

Chyba moja płyta nie nadaje się do kręcenia bo mam FSB max. 300 a jak wezme na 290 to sie komp raz włączy, a raz jest tak samo jak wcześniej. A jaką polecasz tanią płyte główna do kręcenia może być nawet używana.

http://www.gigabyte.pl/products/mb/over … 3l_10.html do 300zł kupisz, a w przyszłości będziesz mógł podłączyć najsilniejsze quady na LGA775 od Intela.

A na razie ustaw w takim razie 285MHz na FSB i kręć pamięci (zmieniając FSB:DRAM tak, by pamięci chodziły wyżej niż FSB).

A gdzie mam wejść żeby podkręcić RAMY.?

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3426-8 - tu masz w sumie wszystko napisane

Poszukaj dzielnika pamięci (FSB:DRAM).

A nie bede na tej płycie podkręcał Ram’ów bo to jest g***o nie płyta do OC. A AsRock robi ostatnio dobre płyty to może mógłbyś polecić od AsRocka.

Polecam ASRocka P45TS

Tu jest test

http://pclab.pl/art34870-7.html

Na mojej płycie max. moge ustawić 533MHz.

A co myślicie o ASRock P43TWINS1600.??

Za ile możesz mieć tę płytę?

W gralu i ram.net jest za 285zł bez przesyłki.

Niestety nie jestem przekonany do Asrocków (może jeszcze muszę dorosnąć) i za tę cenę brałbym bez zastanowienia Gigabyte ep43 s3l.

Asrocki podobno ostatnio robią dobre płyty, a o gigabyte słyszałem że się BIOS sypie.

A ile mogę wziąć za płyte główną Asus P5VD2-MX z OS Windows XP Media Center 2005 z licencją.

BIOS się sypał chyba w Asusach, o problemach Gigabyte nie słyszałem.

Ja pisze jak słyszałem na innych forach komputerowych. A co do tej płyty to ile mogę za nią wziąć z OS.??