Co sądzicie o ElementaryOs i czy da się go zainstalować obok Windows 7?

Siema,

 

tak jak w temacie. Macie jakąś ciekawą opinię na temat tego systemu? I czy da się go zainstalować obok W7?

Hmm…

 

Tak, da się go zainstalować obok Windows - tak, jak chyba każdego Linuksa :wink:

 

Distro ładne i…w zasadzie tyle. Jest wiele komentarzy w sieci (szczególnie programistów), że distro jest ładne, ale nie ma w zasadzie niczego, co by do niego miało przyciągać społeczność deweloperską. Cykl rozwoju też nie jest najszybszy (zależy od punktu widzenia, gdyż to jednocześnie wada jak i zaleta).

 

Nie znajdziesz tu żadnych killer-feature - ot, ładna dystrybucja (bo jest ładna) ze spójnym interfejsem, może nieco niedoceniona (marketing, a raczej jego brak). Reszta to jak każdy system operacyjny - instalujesz, używasz i tyle.

 

Technicznie - po prostu kolejna dystrybucja ze swoim środowiskiem graficznym.

Zgadzam się z Tobą, ta dystrybucja jest ładna - jedyne, co może kuleć to wi-fi oraz ACPI, poza tym działa wszystko znakomicie :slight_smile:

Ważne jest też to, czy można uzyskać dobre wsparcie na forach o  ElementaryOS. Tu chyba nie jest najlepiej, bo większość musi pytać i tak na forach Ubuntu/Debiana.

 

Jeśli o mnie chodzi - być może jest to drastyczne, jednak unikam takich distr a’la forkowe-samoróbki typu Mint, Elementary, Pinguy OS etc. Po pierwsze - nigdy nie wiadomo jakie jutro czeka te dystrybucje (brak jakiś silnych fundamentów czy funduszy). Po drugie - ciężej uzyskać wsparcie, bo i te społeczności są mniejsze niż Ubuntu, Debiana czy Red Hatowych.

 

Nie ujmuję niczego Elementary OS, bo to też dobre distro. Niemniej żadnym magicznym distro przy okazji nie jest - wygląd to główny atut, stylizowany na OS X :wink:

 

Polecam oczywiście spróbować :slight_smile:

Wsparcie jest i to dobre na ich kanale IRC freenode #elementary, kilka razy zaglądałem i dostałem odpowiedź jakiej oczekiwałem :wink: Niedługo powinna wyjść pierwsza beta Freya, postęp można śledzić tutaj: https://bugs.launchpad.net/elementaryos/0.3-freya ja aktualizacje dostaje prawie codziennie (daily iso). Elementary tak szybko nie padnie. Mają plan, ambicje i przede wszystkim wizje  :-D  Postęp jest niestety wolny bo liczba deweloperów jest ograniczona.

 

EDIT

@xxxTygrysPLxxx

Jak się nie boisz to polecam przetestować Archa w oczekiwaniu na Freye :wink:

 

Dlatego właśnie z dozą niepewności podchodzę do fanowskich distr - doświadczenia po Auroxie, KateOS czy Debris Linux (były i się zmyły).

 

Można mieć plany, ambicje i wizję, lecz ważne są w tym wszystkim przede wszystkim - pieniądze.

 

Co do wsparcia - takie coś właśnie miałem na myśli - konieczność wskakiwania na IRC, bo z forami kiepsko. Nic w tym złego, jednak nie każdy dziś wie jeszcze już co to IRC :slight_smile: Nie musi umieć też “spikać” po angielsku, co jest konieczne do uzyskania pomocy z niszowymi distrami.

 

Ogólnie distro bardzo fajne, nie zaprzeczę :slight_smile: Jednak myśląc przyszłościowo, szczególnie jeśli ktoś szuka distra na lata - osobiście wolę trzymać się distra, które ma świetne wsparcie w ojczystym języku (choć pisuję na zagranicznych forach) i zagwarantowaną przyszłość (Ubuntu, Debian, coś od Red Hata i Novella).

Dla początkującego to chyba lepiej Linuks Mint

@bart86: Jeśli chodzi o wsparcie w ojczystym języku - na pewno :slight_smile:

Akurat polskie forum minta do dno i 2 metry mułu, oficjalne jest ok.

 

No właśnie - a co zostaje w przypadku ElementaryOS? Jest coś takiego jak: http://elementaryforum.org/. Jednakże ani to forum nie wygląda na zbyt rozchwytywane, ani w naszym języku (pewnie dlatego użytkownicy Elementary oblegają bardziej fora Ubuntu). Dlatego dla początkujących tak istotne jest konkretne forum (dobrze jak w PL) bo nie zaprzeczysz, że sam musiałeś z form pomocy społecznościowych korzystać, więc argument o dobrej społeczności jest istotny :wink: W przypadku Elementary - ta społeczność nie jest właśnie tak duża, dlatego na żywioł jako pierwsze distro bym go nie wybrał. Jest proste, jest ładne, jest przyjazne - ale jak trafi się na mały zaciach czy buga, to jest troszeczkę pod górkę.

Nie wiem, ale jako początkujący użyszkodnik Linuksa zacząłem używać eOS i nie miałem z nim problemów jeżeli chodzi o wiadomości dotyczące konfiguracji i używania. Większość rzeczy i tak powiela się z Ubuntu.

Używam eOS obok W7 na lenovo G580 i właśnie poradnik @stefe mi pomógł - własnościwe sterowniki Nvidi poszły w las, i po instalacji parę rzeczy nie działało, ale ten poradnik dużo pomógł i dalej sobie śmigam :slight_smile:

Bardzo miło słyszeć.

Mógłbym się dowiedzieć kto edytuje moje wpisy… wywala część mojej wypowiedzi… widzę w innym wątku ktoś kasuje moje wpisy. Nawet nie informując mnie o tym.