Co sądzicie o nakładkach na Androida?

Na wstępie chciałbym napisać, że jestem tu nowy i nie wiem, czy dobrze dobrałem dział do pytania.

 

A teraz przejdźmy do rzeczy:

 

Co sądzicie o nakładkach na system Android. Może nie o konkretnych nakładkach, tylko o samej idei nakładek oraz sposobie ich dostarczania.

 

Ja osobiście uważam, że instalacja nakładki powinna być dobrowolna. Nakładki bywają zarówno lepsze jak i gorsze, ale wybór, czy z nich korzystać powinien należeć do użytkownika, a nie producenta.

Obecnie często nakładkę mamy preinstalowaną, o czym większość klientów nie wie. Moim zdaniem takie nieinformowanie klienta w sklepie o nakładce jest sprawą dla UOKiK-u. Klient często nie interesuje się nowymi technologiami, a na karteczkach informacyjnych jest wersja systemu, ale  nie ma informacji o nakładce. Podczas gdy wraz z telefonem często dostarczana jest masa aplikacji, o czym klient często nie wie. I później mamy telefon, na którym mamy Facebooki i inny spyware, którego nie chcemy, oraz masę innego śmiecia. Mamy też dema gier i aplikacje producenta. Aby się pozbyć tych “prezentów” musimy często zainstalować root-a, co dla większości niezainteresowanych technologią klientów jest nie do przejścia, oraz co wiąże się z utratą gwarancji.

 

Z drugiej strony nakładki dodają wiele funkcjonalności.

 

Moim zdaniem telefony powinny być sprzedawane z “czystym” Androidem, a opcja instalacji nakładki powinna być podczas konfiguracji urządzenia. 

Lub też producenci zdecydowaliby się na sprzedaż telefonu z preinstalowaną nakładką, ale wtedy moim zdaniem powinni mieć zakaz nazywania systemu znajdującego się na nim Androidem, tylko jakąś swoją nazwą.

 

Co wy o tym sądzicie?

Pozdrawiam.

Osobiście posiadam EMUI.

Prawie każdy producent coś"daje"od siebie.

Jednym to się podoba innym zaś nie-są gusta i guściki.

Mnie akurat to nie przeraża mógłbym telefon “nafaszerować” czystym andim ale po co?-skoro płynność,szybkość jest doskonała.

 

Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego 1999/44/EC z dnia 25 maja 1999, zmiany firmware (także modyfikację, więc i root) nie może być podstawą do zanegowania/zerwania gwarancji. W skrócie, to producent musi udowodnić przed sądem, że uszkodzenie powstało w skutek zmian oprogramowania. 

Co do samych nakładek to tak jak @Slodki_malin napisał: Jeśli nie ma to wpływu na pracę urządzenia a daje dodatkowe funkcję jak chociaż możliwość dostosowania tel “pod siebie” to jestem jak najbardziej za.

 

P.S. Dodatkowa lektura o gwarancji

Ja przerobiłem wiele nakładek w swoim życiu i uważam je za naprawdę dobre zjawisko. Czysty Android jest prosty i szybki, ale brakuje mu wielu opcji, jakie dają nakładki. Obecnie sprzęt jest tak wydajny, że nakładki działają doskonale płynnie i nie ma problemów z wydajnością. Z fabrycznie preinstalowanych moje ulubione to nakładka od LG, EMUI oraz nowy TouchWiz, który niebawem zmieni nazwę. Natomiast z tych dostępnych do samodzielnej instalacji to zdecydowanie Nova Launcher oraz Pixel Launcher.

 

Każdy producent daje swoją nakładkę i ma do tego prawo, umowy z Google pozwalają nadal używać nazwy Android – bo przecież jest to nadal Android. Ja nie widzę potrzeby zmiany tego stanu rzeczy. Chociaż opcja z czystym androidem i nakładką producenta do wyboru podczas pierwszej konfiguracji to całkiem ciekawa opcja, ale żaden producent na to nie pójdzie, chyba, że Google narzuci to z góry.

 

Dzięki wielkie nie wiedziałem o tej zmianie prawa.