Co sadzicie o telefonii trzeciej generacji?

Co sądzicie o technologii UMTS/HSDPA? Sam znajduje się w zasiegu HSDPA (w Plusie i Orange, ale o nim później) i działa to wyśmienicie:) Dla porównania mam tylko Orange, ale można powiedzieć że nie ma co porównywać:( Mimo tego iż Orange utrzymuje że posiada w miejscu mojego zamieszkania zasięg HSDPA. Z tej sieci łapie mi jedynie UMTS ale to tylko na dworze a HSDPA wcale. Ciekawią mnie wasze opinie i dośwadczenia związane z tą technologią.

Czy uwazacie za słuszną taktyke Polkomtela aby pokryć jak największą powierzchnie miast i ich okoloc zasięgiem UMTS kosztem mocy sygnału wewnątrz budynków, a następnie w drugim etapie poprawiać zasięg wewnątrz pomieszczeń? Czy wydają wam się realne plany Polkomtela aby do końca 2008r pokryć 50% ludnosci Polski zasiegiem UMTS (na dzień dzisiajszy jest to już około 25%)?

A teraz kilka faktów:

Jako pierwszy w Polsce sieć UMTS zaczęła testować Era (27.08.2004) (w oparciu o technologię Siemensa). Jednak komercyjnie jako pierwszy z usługą UMTS wystartował Plus (02.09.2004). Plus jest najbardziej dynamiczną telefonią na polskim rynku która rozwija swoją infrastrukturę 3G. Plus jako pierwszy udostępnił swe usługi poprstu wszystkim którzy mieli telefon w Plusie i znajdowali sie w zasiegu UMTS (żadnych dodatkowych opłat, wymian karty sim, ani wymagań co do posiadanej usługi - abonamet/karta), co u innych operatorów wcale nie jest takie oczywiste. Niektóre z konkurencyjnych sieci jeszcze do niedawna nawet nie posiadało usługi videorozmów. U konkurencji UMTS był do niedawna wykorzystywany tylko i wyłącznie do wymiany danych(np mobilny internet). Polkomtel rozwija swą sieć 3G w oparciu o technologie Nokii (południe Polski) oraz Ericsson (północ Polski). Pierwszym krajem wschodnioeuropejskim który wystartował z 3G była (o ile dobrze pamiętam) Słowenia w 2003r.

Dokońca tego roku (2007) Polkomtel chce pokryć zasięgiem HSDPA 25% populacji Polski (około 200 miast). Tam gdzie ruch jest największy HSDPA bedzie działać z predkością aż 7,2 Mb/s natomiast HSUPA 1,9 Mb/s (obecnie najszybszy mobilny dostęp do sieci oferowany w Polsce). Obecnie taka predkośc dostępna jest jedynie w centrum Gdyni. Obecna prędkośc danych w sieci Polkomtela (dla HSDPA w pozostałych miastach) wynosi 3,6 Mb/s, w Orange i Erze również. Era niedawno również wystartowała z HSDPA z predkością 7,2 Mb/s.

Jeśli coś mi sie jeszcze przypomni to dopisze;)

Przepraszam że pisze głównie o Plusie, ale dokładnych danych innyh sieci nie posiadam (tzn tych planowanych!). Przedstawiona przeze mnie charakterystyka jest przeprowadzona na podstawie danych jakie uzyskuje głównie na uczelni. Charakterystyka dotychczasowa dotyczy wszystkich sieci, wiekszość informacji dotyczy Polkomtela ze względu na jego największy obecnie rozwój sieci trzeciej generacji.

Jeśli gdzieś sie pomyliłem to prosze mnie poprawić;)

Wiesz jak jest na zachodzie?

Operatorzy mają wspólne nadajniki przez co ich sieć 3G tak szybko się rozwinęla. A u nas każdy swoje buduje…

Ja mam telefon 3G i jestem w zasięgu tejrze sieci, transfery są wyśmienite (po umieszczeniu telfonu prawie pod nadajinkiem bo ma b.mały zasięg) w domu mam 1.2 Mb/s (około 1 kilometra od nadajnika) po przejechaniu się pod nadajnik prędkość wzrasta do 2.8Mb/s, video rozmowy są dostępne lecz tylko wtedy gdy ktoś inny też jest w sieci 3G więc rzadko się to zdarza :slight_smile: jakość jak narazie jest dobra (zobaczymy co będzie jak się to spodoba większej ilości ludzi :-)) Korzystam z Sony Ericsson K810i i jestem w sieci Era !!

Popraw tytuł na konkretny.

Ja testowałem wideorozmowy wewnątrz sieci oraz do innych operatorów. Gdy dzwonie do innych opratorów opóźnienia miedzy obrazem a dźwiękiem są znacznie większe niż jak wykonuje sie takie połączenia wewnątrz sieci.

Jakby nie patrzeć to maksymalny zasieg osiągany przez terminale 3G to promień do 8km od BTSa (tak ze uzyskuje sie to tylko na otwartej przestrzeni, tzn zero zabudowań, zero drzew i przy ładnej pogodzie). Sygnał ten jest dość silnie tłumiony przez wszystkie przeszkody. W zasiegu tym bardzo istotna jest też użyta technologia przez operatora (tak jak napisałem na przykładzie Plusa on pokrywa największą powierzchnie koszten zasięgu wewnątrz budynków, być może Era robi podobnie).

Doskonale wiem jak jest na zachodzie:) Zwróć jednak uwagę że rozwój telefonii 3G w państwach bardziej rozwinętych to całkiem inna historia;P Kidyś w Polsce też niemożliwym było zeby na jednym BTSie GSM/DCS działay dwie a nawet trzy sieci. Teraz to typowa praktyka naszych operatorów. Za kilka lat, gdy zasięg 3G się u nas unormuje będzie identycznie jak teraz z GSM/DCS;) Jeszcze taka uwaga, na poczatku rozwoju sieci 3G na zachodzie, żaden operator nie dzielił sie swoimi BTSami z inną siecia! Tak dzieje się dopiero od “niedawa”:wink:

Ja niestety nie mam w swoim telefonie UMTS-u ( SE W200i ), ale mój tata tą funkcję w swoim telefonie posiada ( SE K800i ). Funkcja bardzo przydatna pierwszy raz zobaczyłem moją daleką kuzynkę, która mieszka na drugim końcu Polski ( Lublin ).

Ja opóźnienia nie odczułem a dzwoniłem z Ery do Plusa :wink:

Podsumowując funkcja bardzo przydatna, aczkolwiek bardzo mało telefonów ją posiada :frowning:

Chciałem tylko uzupełnić że technologia HSDPA 7,2 Mb/s w sieci Plus oraz Era dostarczone są przez firmę Ericsson;)

Oraz wprowadzana przez Motorole ale na zachodzie w transmisji 12 Mb/s :slight_smile: (swoją drogą do tej pory na motoroli nadajnikach jest ERA GSM)

Ogólnie trzecia generacja jest dobrym rozwiązaniem (zwłaszcza gdy wykorzystuje się ją do połączenia z netem - w przypadku laptopów), tylko albo niewiele ofert jest operatorów, poza tym drogo… jeśli nie sam abonament to po prostu aparaty kosztują

Yyyy skąd masz takie informacje że Era do technologii 3G wykożystuje technologie Motoroli?:expressionless: Bo z tego co ja wiem to Motorola nie posiada w polsce ani jednego terminala UMTS…

ERA w standardzie GSM wykorzystuje urządzenia Motoroli a sama motorola jest wykorzystywana w Japoni do usłu 3G :-0

lukasz_xd

Już sie przeraziłem że piszesz że 3G w Erze chodzi na Motoroli:P

A co do Japonii to poszperałem troche w bibliotece i na necie i nie spotkałem sie z HSDPA pracującym tam na 12Mb/s (szczerze mówiąc to wcale nie spotkałem sie z niczym na temat Motoroli i HSDPA 12Mb/s). Jedyne co znalazłem to że plonawane jest tam uruchonienie (być może już działa) HSDPA 14,4Mb/s (czyli maksymalna załozona teoretycznie prędkość HSDPA). Na stronie największego Japońskiego operatora (NTT DoCoMo) znalazłem jedynie info o HSDPA 3,6 Mb/s i info o uaktualnieniu w przyszłości do 14,4Mb/s i o zasiegu technologii (70% ludności a do końca marca 2008 mają mieć ponad 90% ludności Japonii). Obecnie tam testuje sie technologie 4G (operator NTT DoCoMo też pisze na swojej stronie o technologii 4G, ale z tego co zrozumiałem narazie tylko sa nad nią prace i operator nie zamierza jej jak narazie udostępnić komercyjnie), ale prędkości i możliwości są nieporównywalne z tym o czym tutaj piszemy i należałoby uruchomić osobny temat żeby się tym zająć.

Złączono Posta : 17.07.2007 (Wto) 12:31

Jeszcze wracając do samej Japonii, to dzisiaj własnie znalazłem wiadomośc na jednym z portali o telefonii komórkowej na temat tamtejszego rozwoju 3G. Przytocze go w całości:

"300 Mb/s w komórce w 2009 roku w Japonii

2007-07-17 11:51

NTT DoCoMo, japoński operator narodowy, rozpoczął testy telefonii komórkowej Super 3G LTE (ang. Long-Term Evolution). Trwająca miesiąc seria prób ma zakończyć się uzyskaniem stabilnej transmisji wewnątrz budynku na poziomie 300 Mb/s w kierunku do użytkownika i 80 Mb/s od niego - pisze serwis Networld.

Pierwsze testy obejmą tradycyjne przesłanie sygnału (1 antena nadawcza, 1 odbiorcza), a następnie zostanie zastosowana metoda MIMO (ang. Multiple Input Multiple Output) - do 4 anten nadawczo-odbiorczych. Japoński operator już od kilku lat pracuje nad rozwojem Super 3G, którego komercyjne wdrożenie ma nastąpić w Japonii około 2009 roku. (WitekT)

źródło: Networld"

wiadomość z portalu: http://www.telepolis.pl

Może to odbiega troche od tematu, ale pomyslałem ze można o tym napisać skoro już był tutaj poruszany temat samej Japonii.

Złączono Posta : 05.09.2007 (Sro) 12:19

Postanowiłem reaktywować temat.

W ostatnim czasie sieć Plus GSM bardzo przyśpieszyła rozbudowę swojej sieci UMTS/HSDPA (w przeciągu 1 miesiąca pojawiło kilka okręgów miejscowości gdzie Plus uruchomił UMTS/HSDPA3,6). Zasięg pojawia się juz w małych i bardzo małych miejscowościach. Powinno to również ucieszyć użytkowników sieci Play. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do mapki zasięgu sieci Plus:

http://www.plus.pl/mapa_zasiegu_plusa/