Co sądziecie o tym monitorze do grania i oglądania filmów?

Kupiłem nowego laptopa z matrycą IPS, 144 Hz, kontrast 1:1000. Gram teraz w Grim Dawn (ponury świt) który jak same tłumaczenie wskazuje czerpię garściami z dużego kontrastu. Skończyło się tak że musiałem podłączyć lapka do tego monitora VA z kontrastem 1:3000. Gra wygląda paskudnie na IPS - nawet jeśli kolory są niby lepsze to co z tego jak tego nie widać wcale ponieważ czerń jest srebrzysta a biel za ciemna. Na tym VA kolory prezentują się wręcz lepiej i w ogóle gra wygląda na młodszą i ładniejszą (wrażenie lepszej grafiki np, cieniowanie i tekstury).
Tak jak pisałem wcześniej na tym VA biel aż razi w oczy niczym świeży śnieg a czerń jest taka jakby monitor był wyłączony i teraz dodaje również że pośrednio nawet kolory są przez to lepsze dla oka.

PS. Sprawdzałem to mając włączone jednocześnie obydwa monitory więc miałem natychmiastowe i rzetelne porównanie identycznych obrazów w grze.

Musisz zdawać sobie sprawę z tego że IPS IPSowi nie jest równy. Przede wszystkim dlatego, że prawdziwy panel IPS produkuje tylko i wyłączenie firma LG, która ma patent na tą technologię. Cała reszta to tylko podróbki tej technologii z lepszym lub gorszym skutkiem. Niestety często gorszym. Podobna sytuacja jest z panelami VA - te oryginalne są tylko od Samsunga.
Dlatego jak się kupuje monitor to nie wystarczy w specyfikacji samo użycie skrótu IPS - bo to właściwie niewiele nam mówi. Ważne kto ten panel wyprodukował. Czy LG czy inna firma. Jeżeli to LG to możesz być pewien najwyższej jakości. Jeżeli ktoś inny to będzie to loteria.

Chciałbym wiedzieć, co o tym sądzicie
Zamierzam kupić 2 monitory.
Monitor Acer 24' ED242QR FHD Curved 144Hz AMD FS - Sklep i Monitory Komputerowe - Allegro.pl

Nie wiem czy matryca w ASUS TUF DASH F15 jest oryginalna, jest nowy i kosztował dużo, ale obraz w grach jest za brzydki w porównaniu do VA żeby to był oryginał.
Matryca VA jest oryginalna na 101% bo cały monitor jest od Samsunga.

Dobrze że mi to wyjaśniałeś ponieważ myślałem że mam jakieś skrzywione poczucie estetyki w kwestii obrazu, i tam gdzie 99% mówi że IPS jest super a VA gorszy ja jestem dziwakiem w totalnej opozycji do tego :smiley:

PS. Ale dodam że już przed zakupem czytając specyfikacje, recenzje, komentarze itp już wiedziałem że VA spodoba mi się bardziej od IPS, tylko nie wiedziałem i/lub nie doczytałem że są oryginały i podróbki.

Bardzo wątpię. Tam jest coś pewnie pokroju IPS-level itp. Oryginalne matryce od LG to raczej nie w TUFach ale w serii ROG. TUFy, to są laptopy projektowane na zasadzie kompromisów (średnia półka). Premium i bez kompromisów to seria ROG.

Organoleptycznie też uważam że ten IPS w lapku nie jest oryginalny… trochę lipa - nówka gamingowy Asus za 5 koła z premierą w IQ2021 a taką fuszerkę odwalili :confused:

Dla nas 5k za laptop w Polsce to wciąż dużo. Jednak na zachodzie taki laptop traktowany jest jako wersja budżetowa. Laptopy premium zaczynają się tak od 8k w górę.
Ja wiem, że trudno pogodzić się z tym, że sprzęt na który wydało się 5k nazwać budżetowym ale taka prawda. :wink: W twoim wypadku kompromisem jest gorszy ekran, plastikowa obudowa ale za to mocne podzespoły. Na czymś trzeba było producentowi oszczędzać.

24 cale i zakrzywiony ekran? To dla mnie równie dobry pomysł jak “rodzinna wersja fiata 126p”. :wink:

Że niedobre zakrzywiony ekran :shushing_face:

Też mam 24 cale (pełne a nie 23.6) 1800R i chodzi o to że przy takiej małej wielkości plusy zakrzywienia czuć dopiero poniżej pół metra od monitora i to tylko lekko. Przyjęło się że w pełni korzysta się z krzywizny 1800R od 30 cali w wzwyż.