Co sądziecie o tym monitorze do grania i oglądania filmów?

24 cale, 1080p, 75 Hz, 4 ms i matryca VA.

Karta graficzna to GTX 1060 6 Gb podkręcona: GPU 2 GHz i VRAM 8600 MHz (z GDDR5 Micron więcej strach wyciągać nawet do testów), wiem że słaba już, ale jak zobaczyłem że GTX 1660 Ti kosztuje 2 tysiaki czyli 500 zł więcej niż w dniu premiery w 2019 więc tyle co kiedyś RTX 2060 Super to na razie muszę się z nią pomęczyć… :confused:

PS. To prawda że matryca VA to taka hybryda TN i IPS która ma to co najlepsze z tych obu, ale jako hybryda nie pokona żadnej z nich w tym co w danej jest najlepsze ? Myślałem też nad monitorem IPS/PLS, ale ciężko znaleźć coś o czasie reakcji mniejszym niż 8 ms i tylko są 60 Hz (budżet to 500+ PLN)

Jestem też otwarty na Wasze inne propozycje.

45 sekund…
https://www.morele.net/monitor-lg-24mp59g-p-1227351/

Dzięki wielkie, jak nikt inny nie znajdzie mi czegoś lepszego niż Ty to na pewno go kupię.

PS. Na Alledrogo nie mogłem znaleźć nic lepszego :slight_smile:

A ten AMD Free-sync to z GTX 1060 będzie działał ? Pewnie to głupie pytanie, ale nie jestem na czasie ze sprzętem komputerowym i tymi wszystkim bajerami…

Ten monitor nie ma w zestawie kabla displayport co wyczytałem że jest konieczne żeby mój GTX 1060 (DP wersja 1.4) uruchomił free-sync od AMD, ale spoko dokupię też z morele ponieważ wyczytałem że od Pascali w wzwyż ta technologia działa, nie wiem tylko jaki displayport ma ten monitor (nie mogę znaleźć, ale pewnie wysoką wersję) i czy to ma znaczenie…

Myślę nad takim kablem:
https://www.morele.net/kabel-unitek-displayport-displayport-2m-czarny-y-c608bk-1606915/false

Czy wystarczy i w ogóle czy dobrze rozumuję bo naprawdę się nie znam… monitor mam 10 letni 900p z tym dużym portem co na dwie śrubki się dokręca i do wczoraj moja wiedza o monitorach była sprzed dekady…

No nie do końca. Musisz zdecydować na czym ci najbardziej zależy

VA - najlepsza czerń i kontrast
IPS - gorsza czerń bardziej naturalne kolory. Z wad: bleeding.
TN - szybki czas reakcji cała reszta do dupy.

To grosze, ale możesz zobaczyć inne. Poza kablem, jeżeli masz mało miejsca na stole, to popatrz na wbudowane głośniczki. Dodatkowo wtedy możesz monitor jako TV użyć.

Takie monitory jednak są i akurat z nimi ceny są sensowne, popatrz tez po innych sklepach. :slight_smile:
Co do kabla, ot kabel i tyle.

A ten monitor, co Wy na to ?

Ma kontrast statyczny 3x większy niż 99% monitorów czyli czerń jak w plazmie a biel prawdziwie biała :wink: Piszą ludzie też na forach że kolory prawie dorównują jakości IPS.

Krzywizna 1800R, wiem że 1500R to bardziej zakrzywiona matryca, ale wymaga ona od użytkownika bardzo bliskiego i dobrze wyśrodkowanego siedzenia przed monitorem, a 1800R ma pewien margines błędu tzn. można się trochę oddalić i nie przejmować lekkim odchyleniem na któryś bok :wink:

Monitor ten ma prawdziwe 24 cale a nie 23.8 i ponoć przez krzywiznę obraz jest dodatkowo trochę większy dla oka niż taki sam monitor płaski.

I przypominam że będzie służył do gier (monitor ma tryb gry) i filmów po równo tj. 1:1

PS. 27 cali nie kupię bo IMHO powinien mieć już rozdzielczość 1440p a nadal ma 1080p (więc wymagany będzie zawsze kosztowny AA w grach), zresztą moja karta ma 6 Gb VRAM, a nie stać mnie żeby teraz kupować nową kartę za 2 razy droższej niż powinna kosztować.

Kupiłem jednak ten monitor zakrzywiony od samsunga tj. C24F390FHUX, biel biała jak świeży śnieg w słoneczny dzień, a czerń taka że myślałem że jest wyłączony, kolory w 90% jak w IPS, dzięki zakrzywieniu wady typowe dla matryc VA zostały zminimalizowane.
Trochę dziwnie się czuje przez to zakrzywienie, w końcu 20+ lat na płaskich monitorach robi swoje, ale ludzie piszą że przyzwyczajają się do 1800R w kilka godzin, a czym mniej cali tym szybciej. Ja miałem tylko dziś pół godziny na wstępne testy.

Miłego oglądania filmów z napisami :rofl:

Bez przesady… to 1800R i tylko 24 cale więc to tylko namiastka zakrzywienia. Gdyby to było 27+ cali i 1500R to fakt bałbym się o tą kwestię którą poruszyłeś :wink:

1800 to są jedne z tych najbardziej zakrzywionych które nadają sie do siedzenia z bardzo bliska

Widze że marketing ma sie dobrze skoro ludzie jarają sie tym nieudanym szmelcem…

Czytałem setki opinii innych a także recenzji i piszą że nawet duże zakrzywienie tj 1800R (a jest większe 1500R) jest problemem od 27 cali w wzwyż a dużym w 32 calach a tu tylko 24 cale i 1800R - we wstępnych moich testach wiem już że ogarniam cały obraz nie ruszając głową. Zresztą nie będę się w niego lampił z 30 cm a min. 50-60 cm.

Od ogarniania obrazu jest Wielkość monitora względem odległości siedzenia od niego.

I nie zależnie jak go wykrzywisz krawędzie monitora będa dalej tak samo blisko jak w monitorze płaskim.
Przy okazji nie spaczysz krzywizny i wyglądu na monitorze.

Trzeba było kupić jakiegoś IPS’a a nie przepłacać za marketingowy kicz.
Co do powyższego komentarza ktoś napisał że czerń jest słaba w IPS… bzdura czerń jest bardzo dobra tylko jak sie kupuje porządne monitory a nie jakieś budżetowe kupy co mają problem z prześwietleniem bleeding ale takie problemy nawet mają monitory TN szczególnie jak jeszcze wejdą te blade wypłowiałe kolory względem solidnego IPS.

No i na IPS nie trzeba tak mocno podświetlać żeby zachować ładne kolory.

-bump-

Krzywizna monitora nie wiem może by miała sens jak byś chciał siedzieć jak w jakiś centrum dowodzenia i miał byś monitory wokół siebie i musiał byś sie obracać na krześle obrotowym o 360* w te i wewte nie wiem po co to, ale wtedy by miało to jakiś sens. niż 4 monitory złądzone w kostkę a ty w środku tego,
Chociaż teraz jak o tym myślę jeszcze raz to w tym aspekcie obracania to już lepsze było by kupienie okularów VR…

Jeżeli zaś siedzisz przy biurku i właśnie chcesz mieć wszystko w 1 horyzoncie na wprost bez kręcenia głową wystarczy dobrać tylko odpowiedni rozmiar monitora do odległości jak już wcześniej pisałem.

@sidkwa nie napisał, że czerń jest słaba w każdym IPS. Napisał rozsądne wskazówki (uogólnienia/uproszczenia), czym się może kierować osoba bez doświadczenia i przeczytania dziesiątków recenzji.
Monitory IPS mają z reguły gorsze czernie niż VA, taka specyfika budowy, chociaż ostatnimi laty zacierają się granice między IPS/VA.

Co do zakrzywienia to pewnie kwestia gustu. Ja z pewnością następny monitor również kupię zakrzywiony, ale nie mniejszy niż te 34 cale.

W moim monitorze (AOC) czerń jest naprawdę bardzo dobra. Stawiałbym ją na równi z matrycami VA. Problem który nie pozwala w pełni się z tej czerni cieszyć to bleeding zwłaszcza w rogach monitora (zdjęcie niżej poglądowe = tylko po to by zaprezentować o jakim efekcie piszę. Na różnych matrycach IPS może być on większy lub mniejszy). Na tą wadę cierpi większość paneli IPS nawet te z wyższej półki. O ile w dzień jest ten efekt niewidoczny to kiedy ogląda się w nocy film i są ciemne sceny to te rozjaśnienia w rogach ekranu widać i są dość irytujące. Ja świadomie wybrałem IPS znając tę wadę bo na kompie pracuje w dzień i nie oglądam na monitorze filmów (od tego mam tv). Jednak jeżeli ktoś ma zamiar oglądać na monitorze filmy i to w nocy to poważnie zastanowiłbym się nad VA,

tftcentral

Uwielbiam patrzyć po rzutach ekranu jak wygląda bleding na innym monitorze.
równie dobrze mogę oglądać filmiki na yt skompresonwane do 30FPS by podziwiać prezentowaną płynność monitorów 240Hz :smiley:

Albo jak to w dziale Pulpity na podstawie tapety mówimy kogo komputer/system jest szybszy/stabilniejszy :rofl:

Przecież to jest zdjęcie z aparatu, na którym widać nierównomierne podświetlenie.

Skoro masz taki monitor, że tego nie widzisz, to niezbyt dodaje wiarygodności twoim wcześniejszym wypowiedziom :wink:

Ty ja to też widze że dolny prawy róg jest prześwietlony najmocniej i lekko górny lewy.

Ale musisz wsiąść pod uwage że aparat też może trochę przekłamywać czerń. i W rezultacie w RL może być to jeszcze gorsze niż na dołączonej fotce.

To prawda. Dlatego napisałem, że

:point_down:

Niestety wierzcie lub nie ale na IPSach to widać. I one tak mają. To nie jest wada fabryczna. Pooglądajcie, poczytajcie sobie testy o IPS - jednym z ważniejszych podlegających ocen jest właśnie parametr dotyczący bleedingu. I niestety każdej matrycy IPS bez względu na to czy wam się to podoba czy nie problem ten dotyczy. Dlatego jeżeli ktoś ma zamiar oglądać filmy na monitorze to ZAWSZE polecana jest matryca VA która jest wolna od bleedingu.

Chyba dobrze że nie kupiłem monitora z matrycą IPS - po 13 latach posiadania monitora TN, teraz to nawet VA (co ma ~80% jakości barw co IPS) wydaje mi się za kolorowy jak jakieś anime (np. Wiedżmin 3) :slight_smile: A jak pisałem kontrast 1:3000 wymiata w filmach, zresztą w grach też to dobrze widać.