Co sądzisz o Win 8?

Dobrze napisałeś - im większa konkurencja tym lepiej. A działania Microsoftu zmierzają do monopolu. Popatrz na gry z XBoxa. Najtańsze nie są, a w przypadku gdyby MS dystrybuował także produkcje PC ich ceny mogłyby stać się porównywalne do tych konsolowych (czyli sporo wyższe…). Poza tym od kiedy Valve i steam są monopolistami?

Oż… Jakoś na Google Play nikt nie narzeka. A też są “monopolistą”.

Nikt nie broni instalować aplikacji bez pośrednictwa Marketu, tak samo nikt nie zabroni instalacji aplikacji bez pośrednictwa platformy Microsoftu. Chyba że sam Microsoft.

Popatrz na ceny gier PS3, Wii czy jakiejkolwiek konsoli z przeszłości. Zawsze (u nas) były znacznie droższe niż gry na PC.

A Steam jest w tym momencie wiodącą usługą w swojej niszy - konkurencja jest baaardzo daleko w tyle. Zatem jest właściwie monopolistą.

http://www.dobreprogramy.pl/Windows-8-to-Game-Over-dla-niezaleznych-tworcow-gier,Aktualnosc,35721.html

Polecam wnikliwą lekturę.

A dlaczego tak się dzieje? Bo wydawca jest jednocześnie twórcą systemu i narzuca takie a nie inne ceny. I dotyczy to nie tylko XBoxa oczywiście, ale tak jak napisałeś, również platform Sony i Nintendo.

Ok, to może inaczej do tego podejdę: MS zamknął tylko i wyłącznie część Modern UI systemu, klasyczny desktop (mówiąc o Win8 a nie WinRT) pozostaje nadal otwarty i nikt tego nie zmieni. Zrobił to żeby mieć w miarę jakąkolwiek kontrolę jakościową co do programów dostępnych na ten system - nie chce ryzykować że na tablety trafią programu obchodzące sztucznie nałożone na nie zabezpieczenia i np. będą zżerać użytkownikowi baterię,

“gadać” cały czas z jakimś serwerem wchrzaniając użytkownikowi cenne megabajty limitowanego połączenia lub po prostu będąc złośliwą aplikacją. Ogranicza też piractwo, co powinno czynić platformę Modern bardzo atrakcyjną dla deweloperów - popatrz co się teraz dzieje na Google Play - większość kradnie bo nie ma niczego co by w jakikolwiek sposób powstrzymywało użytkowników przed tym. Za to deweloperzy wręcz kochają iStore - tam się o wiele lepiej zarabia i to jest zamknięta platforma!

Widzę tu też niezłą okazję dla niezależnych deweloperów. Dostęp do tego sklepu będzie miał każdy posiadacz Win8 lub WinRT, niezależnie od swojej wiedzy czy chęci posiadania dostępu do takiej usługi (tak, wiem że teraz powiesz że to uszczęśliwianie na siłę). Na Steamie kupują tylko ci co wiedzą o istnieniu tego i jeszcze mają ochotę to w ogóle zainstalować. Rynek może być naprawdę spory - z czasem nawet większy od Steam’a. A sam koszt wydania czegokolwiek na Win Store wcale nie jest jakiś olbrzymi:

W sumie nie było by całej afery gdyby poza sklepem można było niezależnie instalować inne aplikacje, ale jeśli wejdzie system licencjonowania to raczej utrudni bardzo sprawę… Niemniej Valve i Blizzard nie podgrzewają chyba atmosfery bez przyczyny, ciekawe jak podejdzie do tego EA ze swoim Originem czy Ubisoft. A to, że Windows 8 tak bardzo ułatwia życie posiadaczom tabletów i dotykowych ekranów… Pięknie, ale niech MS nie zapomina o zwykłych zjadaczach pikseli niedotykowych. A widzę wielkie parcie na tego Moderna i czuję, że zwykły dobry pulpit będzie schodził na coraz dalszy plan aby w końcu zniknąć zupełnie. Lepsze jest wrogiem dobrego w tym przypadku :slight_smile:

Sądzę że nigdy go nie kupię ( chyba że z nowym komputerem ) :slight_smile:

System przypomina aplikacje na telefon…

Wygląd systemu nie przemawia żeby to było na PC…

Dla mnie kolejny nieco szybszy bubel firmy Microsoft dla kasiory :]

Skąd takie bzdury się biorą? Płacą wam za pisanie herezji?

Windows 8 nie jest za bardzo przejrzysty co znacznie pogarsza komfort pracy. Jak na razie zostaje przy Win 7 nawet pomimo tego że Win 8 obsługuje gry z x360.

@G4ry: Windows 8 nie obsługuje gier z X360.

Mniej więcej kojarzę, skąd ta bzdura się wzięła, ale jest całkowitą bzdurą.

Bo jest szybszy… Uruchamianie/zamykanie, operacje na plikach są szybsze, zoptymalizowane operacje na GPU.

To ja chyba używam innego Win8…

Ja mam CS chyba i też mi chodzi szybciej niż Windows 7. Różnice już można odczuć przy starcie systemu, który jest wyraźnie szybszy. Co do GPU to nie wiem, efekty wizualne chodzą i tyle. System tyle nie mieli po dysku w czasie bezczynności. Może masz coś nie tak z kompem.

Co sądzę o Windows 8? Że na ekrany dotykowe to strzał w dziesiątkę, jednakże na desktopy (jak dla mnie) to pudło jak stąd do Biecza.

Do dotyku ok ale już pod myszke przekombinowany :slight_smile: trudno się przyzwyczaić .

W Windows 8 Metro mnie przeraża! Bardzo trudno się przyzwyczaić. Słyszałem że Windows 8 ma mnóstwo narzędzi szpiegujących (np. Microsoft będzie sprawdzał zainstalowane przez Was aplikacje) (nie wiem czy w finalnej wersji dla deweloperów tak jest). Mało tego, Microsoft da studentom Windows 8 ZA DARMO! Moim zdaniem bardzo dobrze że Valve przeportowuje Steam’a do Ubuntu (mam nadzieję że będzie UT działał na Steamie dla Linuksa). Najgorszy w Windows 8 jest interfejs…

AAAAA masakra! Toż to będzie koniec świata. Ci cholerni studenci dostaną za darmo W8 i pewnie jeszcze będą pisać pod niego programy! Oh wait, już od ładnych kilku lat MSDN AA/Dreamspark zapewniają studentom dostęp do systemów Windows i do tej pory katastrofy nie było.

No dokładnie, ja tam nie narzekam na MSDNAA ^^

U nich nigdy nic za darmo nie ma, co do szpiegowania to się zwie zbieranie danych marketingowych wg MS.