Co się dzieje z internetem i komputerami

(abducted) #1

witam

miałem wcześniej jako główny komputer: cpu AMD 1200MHz, 1GB SDR RAM.

Na procesorze 1200 jeszcze kilka lat temu można było odpalić takie tytuł jak IGI Procject 2, na wysokich detalach i 4 razy antyaliasing... Człowiek wtedy pomyślał, że do internetu taki zestaw będzie wieczny, a przynajmniej poradzi sobie z internetem oddając ze 60% swojej mocy obliczeniowej.

Ale co się dzieje... na tym kompie samo otwarcie przeglądarki zabiera 100%, strony otwierają się wolno, bo procek nie daje rady (nie mówię już nawet o filmikach na YT przy 480p).

Nie wiem co to za format, bo przecież filmiki w dobrej jakości można było już oglądać w 2003 powiedzmy, i wcześniej... Na ten czas mój prock był królem!

Co to za moda, że strony, nawet śrenio-proste zużywają mi przy wczytywaniu 100% CPU a przy otweiraniu kilku zakładek czekam dosłownie minutę aż się w kilka zakładek wczyta. Nie sądziłem, że będzie aż tak źle. kilka lat temu mój komp był królem szos, a ja kierowcą bombowca, filmy zabierały mu max 30% mocy,

QUO VADIS, QUO VADIS INTERNET ... ??

(struart) #2

Przeglądarki obsługują nowe technologie, które są używane w kodzie stron oraz używają renderowania na karcie graficznej jak karta tego nie ogarnia to niestety wszystko idzie w procka, który te technologie musi przetrawić :smiley: Dodatkowo używa się lepszych metod kompresji materiałów video, które analogicznie potrzebują więcej mocy na odtworzenie materiału. Mniejszy rozmiar/lepsza jakość(pomimo rozdzielczości chodzi mi o sama jakość takiego materiału) więcej mocy potrzeba.

Mam ten sam problem na starym lapku HP NC6000 z starym Pentiumem M 1.6 i Radeonem 9600 :slight_smile: kiedyś mogłem odpalić na nim youtube 720p i szło to dość płynnie teraz 480p ma problem z płynnością :slight_smile:

(Kpc21) #3

Nawet taki Facebook strasznie obciąża sprzęt.

(dragonn) #4

Kilka lat temu? To ja zakupiłem i3 z 4GB RAM :stuck_out_tongue: i na dany moment z grami ciężko :D. Twój komp to pewnie z poprzedniego dziesięciolecia :D. Ale bez obrazy - rozwój kompów ostatnio mocno zwolnił, tak że jeżeli teraz zakupisz nowy sprzęt - powinien ci spokojnie starczyć na dłużej. Dla porównania - moja poprzednia wymiana to było z AMD Durno 800Mhz, 192MB RAM i Nvidia Riva na C2D 2,33Ghz, 2GB RAM i Nvidia 8800GT - przesiadka jak z malucha na Ferrari i to też było po jakiś 5-6 latach, teraz ten komp po 6 latach nadal ten komp daje spokojnie rady.

(StarterX4) #5
  1. używaj przeglądarki firefox, zjada ona mało ramu i chodzi optymalnie.

2. od 2003 bardzo dużo się zmieniło, np. weszły takie technologie jak HTML5, Silverlight i nawet flash player jest już od nowa stworzony.

3. wszystko da się ogarnąć, jeżeli system ci zamula to przeczyść go programem Odkurzacz (http://franmo.pl/) i zdefragmentuj, warto także usunąć nieużywane programy i ustawić słabsze ustawienia.

4. np. ja mam komputer z 2009 (specyfikacja pod moim postem) a nie wszystko na nim dobrze działa, np. gry mulą itd. ale jakoś udało mi się to ogarnąć.

(H1305468) #6

Nawalą pełno skryptów, flash itd. i starszy sprzęt ma ciężko.

Zostaje wtedy blokowanie reklam, a resztę rzeczy ustawić by włączały się dopiero po kliknięciu.

Rozwiązaniem zacinania się filmików może być odtwarzanie ich w normalnym programie, a nie flashu.

Trzeba wtedy tylko znaleźć bezpośredni link do pliku (są do tego strony albo wtyczki, choć nie wszędzie dają radę).

(abducted) #7

mój komp działa na zintegrowaniej karcie graf.

mogę włożyć GF-Ti 4200 64 DDR, zainstalować najnowsze stery… myślicie, że to coś pomoże? Czy nie warto sprawdzać?

(Karolekc5) #8

@struart

Nowe technologie itp. myślę że to tylko cześć winny. Głownie tak się dzieje ze mamy pewna zmowę, i wymuszanie nabywania nowego sprzętu. Nie mówię tu o grach.

Podobnie jak Z oknami. dla XP kończą ze wsparciem by musieć kupić nowy system.

Ciekawe jak by to było jak by dla 10 letnich aut przestawali produkować części zamienne heheh

(abducted) #9

Jeszcze taka ciekawostka odnośnie moje leciwego kompa (ale w pełni sprawnego i szkoda go wyrzucać na szrot, jak jakiś niewdzięcznik starego robota w Panu Kleskie :smiley: ): zainstalowałem sobie Firefoxa i widzę, że na tej przeglądarce strony wczytują się, żeby nie skłamać, 15% - 20% szybciej niż na zachwalanym Google Chrome :!:

Google Chrome reklamuje się, że jest najszybszą przeglądarką - dlatego ją zainstalowałem, ale jak widać to ściema. :^o

Na chromie mieli mi 100% procka przez 5-7 sekund zanim wczyta stronę (czasem dłużej) #-o , na Firefoksie są to 3-5 sek. Oczywiście zależnie od przeładowania gadżetami. (na chromie mam blokadę reklam również, więc pojedynek uczciwy) =D>

(dragonn) #10

Fx wbrew pozorom jest najlżejszą z “normalnych” przeglądarek na dany moment. A najlepiej działa na Linuksie. A co do blokady reklam - nie jestem pewny jak teraz, ale kiedyś na Chrome dodatek do ich blokowania je tylko “ukrywał”, a Adblock na Fx faktycznie blokuje ich ładowanie.

(Karolekc5) #11

Do blokady zbędnych obrazków itp. polecam kameleona

http://www.dobreprogramy.pl/KMeleon,Pro … 12746.html

(system) #12

Jeśli chodzi o Internet to mnie strasznie wkurzają gify. Gdy wchodzę np. na demotywatory a na stronie jest pełno gifów to mam zawieszkę Firefoxa na jakieś pół minuty aż to wszystko wczyta. A komputer nie jest taki stary - dwurdzeniowy procesor, 2GB RAM.

(Kpc21) #13

Na Demotywatorach pełno GIF-ów? Ja tam widzę prawie same JPEG :slight_smile: A jedno i drugie to tak archaiczny format, że aż dziwne, że powoduje zawieszanie się przeglądarki w obecnych czasach. To pewnie raczej jakieś skrypty czy inne cuda.

(dragonn) #14

Gif akurat mi kompa nie zamulają, ale ogólnie wczytywanie demotów zamula Fx - strona zawiera dużo treści i Fx ma coś takiego że przy wczytywaniu strony priorytet ma jej ładowanie a nie akcje użytkownika, dlatego ja chcemy przewinąć stronę a ona się wczytuje to trochę muli, jak się wczyta jest ok. Może się poprawić wraz z wprowadzeniem e10 do Fx - jest już w Nightly, każda karta będzie wtedy osobnym wątkiem (nie mylić z osobnym procesem jak w Chrome, to trochę co innego, podejście Fx jest bardziej wydajne).

(Karolekc5) #15

Jaka kartę kupić by wspomagała właśnie, jak oglądanie filmów i YT , oraz do przeglądania Neta. ?

Jak najtańszą :stuck_out_tongue: