Co sie dzieje z procesorem

(Naimer Bec) #1

Jakieś pól roku temu zakupiłem nową płytę główną Abit IS-7E2,do tego intel celeron 2.93Mh , i 512 Mh ram.Wszytsko chodziło bardzo sprawnie może oprucz temperatury procesora która na początku nie przekraczała 40 stopni C.Teraz normą jest 45 stopni a czasami w dużym stresie dochodzi do 55 czasem nawe do 60.(to chyba wina zwykłej pasty termoprzewodzącej).Ale do tej pory wszystko idealnie działało, aż tu wczoraj włączam kompa a w oknie ładowania biosu wyświetliło się pod spodem coś takiego " Cpu is unworkable or has been changed.Please recheck-CPU SOFT MENU",i każe wczisnąć albo F1 żeby kontynuować lub Delete żeby zmienić ustawienia w Biosie i tak za kądym uruchomieniem.Podkreślam że nikt nie dokonywał żadnych zmian w Biosie i nigdy nic nie podkręcałem .Gdy kontynuowałem,windows normalnie się załadował,temperatura procka normalna czyli 45 Stopni C, wszystko fyrga normalnie.Na wszelki wypadek zresetowałem Bios(czyli wyjełem i włożyłem bateryjke) ale dalej to samo. Co to może być????.Czy może sie coś stać????

Bardzo prosze jeśli ktoś wie o co chodzi niech napisze.

(Monczkin) #2

NajmeR proszę zmienić tytuł na konkretny - inaczej śmietnik

(system) #3

Co do temperatur to jak nigdy nic nie czyściłes to co sie dziwisz pewnie uzbieralo sie troche kurzu, trzeba poczyscic w srodku wentylatorek , radiator a jak to nie pomorze to wymienic paste, a co do komunikatu moze wymien baterie na nową, lub poustawiaj w biosie odpowiednie dla twojego procka parametry tzn FSB i zapisz zmiany :smiley:

(JNJN) #4

Profilaktycznie wymień baterię na nową,ustaw w biosie,datę i godzinę, parametry procka zgodnie z jego specyfikacją i tylko co trzeba w biosie i zapisz bios Save.

Pomoc książka do płyty.

Na początek konserwacja kompa,może wentyl CPU zakurzony.

(Skynet Master2000) #5

Ja tam obstwaniam za kurz lub na małą ilośc pasty. zdejmij chłodzenie, posmaruj proca pastą, wydmuchaj syfy i zobacz jak bedzie wyglądało. a tak poza tym 60 stopni na Celka to ogromna wartość. pozdro

(Naimer Bec) #6

A tą bateryjke to trzeba dokładnie taką samo czy może być z innej płyty.

(system) #7

Najlepiej kup nowa bedzie pewnosc ze bateria jest ok :smiley:

(Skynet Master2000) #8

Może być z innej byle nie była juz słaba

(JNJN) #9

Pomiar miernikiem cyfrowym napięcia i ma mieć powyżej 3V.

(Naimer Bec) #10

A macie albo wiecie gdzie może są jakieś dokładne zdjęcia jak ma być posmarowany procesor pastą.

(system) #11

Najpierw pozbadz sie dokladnie starej pasty na procku i na radiatorku a potem

lm50cd.th.jpg

kropelke na srodek i rozmiescic ja na calosci

lm44yr.th.jpg

Tu pisze co i jak

(Tomek Zamlynny) #12

@NajmeR weź pod uwage ze @husar'a podał screen z ochroną rdzenia :!:

(system) #13

taki

Celek tez posiada takie cus :smiley:

(Naimer Bec) #14

Poradziłem sobie, bateria z nowej płyty według programu aida 32 ma 3.3V a ze starej tak samo i mimo zamiany bateri dalej wyskakiwał ten sam komunikat więc to nie było to, puźniej sprawdziłem mnożnik który się zgadzał z tym w książce od płyty ,i zapisałem ustawienia Biosu(wcześniej tego nie robiłem,) i komunikat już się nie pojawia.

Zobaczymy puźniej czy się nie będzie pojawiał ,myśle że taki komunikat będzie zawsze kiedy zresetuje bios, a nagle się tak wyświetlił bo może coś magicznego :stuck_out_tongue: stało się na chwile z baterią.

A co do temperatury to rzeczywiście po przeczytani tamtego artykułu, musze przedewszystki przeczyścić mojego miedzianego Pentagrama, który był czysczony na "odwal" po starym procesorze.A dotego użyta obecnie pasta to zwykła(silikonowa tandeta) dostarczona wraz z Pentagramem.

Złączono Posta : 10.04.2006 (Pon) 21:35

Dzięki wszystkim za odpowiedzi szczególnie husarowi za link do arykułu o pastowaniu procków.