Co się niszczy jak sie restartuje komputer

Witam serdecznie, jak wiecie każde wyłączenie/restart komputer zmniejsza jego bezawaryjność. Przypuśćmy, że bym komputer zrestartował z 5000 razy w miesiącu hehe to jaka część w środku będzie najbardziej na tym cierpiała. Napiszcie co najbardziej i jak coś jeszcze to też dajcie znać.

Resety nie są aż tak szkodliwe. Gorzej, jakbyś włączał i wyłączał kompa. Wtedy za każdym razem sprzęt startowałby od zera. Przy resecie nic szczególnego się nie dzieje - wszystkie urządzenia pracują non stop.

Hmmmm . możę guzik od resetu?

w windowsie może ci się poprzestawiać ;] i pojawić sie błędy ;] ponadto rzeczywiście… guzik może trochę się zetrzeć xD ja wiem skad ta ciekawość u Ciebie xD ze szkoły! !!

przecież przycisk też wyłacza komputer robie tak caly czas;-)

A co grozi jak wyłączy się komputer bez zamykania systemu (np. wyłącznikiem na listwie, wtyczką, korkami :wink: )

W zasadzie jest tylko jedno zagrożenie. Chodzi tu o buforowanie zapisu (można je wyłączyć). Gdy jakiś program wydaje polecenie zapisu danych na dysk to najczęściej, są one przechowane w buforze utworzonym w pamięci RAM, a aplikacja, która zleciła zapis “myśli :)” że informacje są już fizycznie na HDD. Tymczasem Windows zwleka z faktycznym zapisem, aż uzbiera się większa porcja danych, bądź dysk skończy bieżące zadanie. Ta technika zwiększa wydajność operacji dyskowych, lecz zmniejsza bezpieczeństwo. Dając polecenie zamknięcia systemu, wszystkie dane są zapisane fizycznie na HDD.

Oczywiście takie nagłe odcięcie zasilania może niekorzystnie wpływać na układy elektroniczne, dysk twardy (głowica może nie zostać zaparkowana w bezpiecznym miejscu z dala od talerzy :slight_smile: Chociaż z tego co wiem, to w nowych HDD taki problem nie występuje).

Nowe są tak zaprojektowane, że nie zdarza się, ale w tych starych po jakimś czasie użytkowania dysku to głowica parkowała na talerzach - przekonałem się o tym osobiście po awarii napięcia w domu. :smiley:

Czym to grozi?

Utratą danych, awarią dysku.

Kpc21 , masz tyle postów, taki duzy staż na forum, a ty o akie cos się pytasz, bez logicznego myślenia :stuck_out_tongue: jak dziecko :smiley: Pomyśl- przy większych wstrząsach dysku, głowica bedzie jeździć po talerzu, co może zaskutkować porysowaniem i zniszczeniem danych na HDD :wink: Tak mi się to wydaje :smiley: