Co sie stanie gdy zapiszę coś na karcie SD?

Często w dokumentacji do aparatu cyfrowego jest napisane by nie ingerować w karte sd poprzez komputer, można jedynie poprzez aparat cyfrowy… Czyli wg tego karty sd użyte do aparatu cyfrowego nie nadają sie do użytku innego niż do aparatów cyfrowych- gdy użyłem karty w paracie cyfrowym to tylko aparat cyfrowy może tam tworzyć i usuwać dane? Dlaczego nie można poprzez komputer usuwać zdjęć na karcie sd? co sie może aparatowi stać? Po sformatowaniu już chyba taką kartę można użyć w aparacie jeśli wcześniej kopiowałem na nią inne pliki?

Nic się nie stanie. Ja zawsze przerzucam zdjęcia z aparatu na komputer za pomocą czytnika. Na karcie zapisuje też plik tekstowy z informacją ile zdjęć wykonałem na danym komplecie akumulatorów. Aparat nie ingeruje w inne dane, jego interesuje tylko zapis zdjęć. Błąd z otwarciem pliku może się pojawić przy przeglądaniu w aparacie zawartości karty gdy dotrzemy do jakiegoś innego pliku niż ten obsługiwany przez aparat, ale to niczym nie grozi. Po za tym aparaty tworzą swoje foldery i w nich zapisują zdjęcia, jeśli umieścisz coś na karcie w innym folderze, to problem nie wystąpi.

To po co takie bzdury piszą w dokumentacji? Dlaczego tak napisali:

Cytuję:

“Pamięć lub kartę pamięci należy formatować za pomocą aparatu. Jeśli pamięć lub karta pamięci została sformatowana na komputerze, podczas zapisywania lub odczytywania danych mogą wystąpić błędy.”

Znalazłem też dziwną informację:

“Karty pamięci zawierają przełącznik ochrony przed zapisem, który zapobiega przypadkowej utracie danych. Kiedy przełącznik ten znajduje sie w pozycji blokady (“lock”), nie można rejestrować, usuwać ani modyfikować zdjęć oraz formatować karty. Karty nie należy blokować na czas robienia, usuwania lub edycji zdjęć ani przesyłania ich do komputera.

Dlaczego nie można blokować zapisu na karcie podczas przesyłania zdjęć do komputera? Właśnie chodzi mi o to żeby zablokować przed podłączeniem do jakiegoś komputera by karta nie została zainfekowana.

źródło: Nikon. Instrukcja obsługi aparatu cyfrowego COOLPIX 4200.

Moim zdaniem jest to nadgorliwość ze strony producentów.

Co do formatowania, może chodzić o system plików, aparat zawsze sformatuje w odpowiednim systemie, a komputer może coś tu namieszać i później aparat może mieć problem z odczytaniem takiej karty.

Ale gdy sformatuje jeszcze raz ale już w aparacie to powinien przeformatować na odpowiedni dla niego format?

W dokumentacji aparatu jest napisane:

System plików: Zgodny ze standardem Design Rule for Camera Sile System (DCF), Exif 2.2 i Digital Print Order Format (DPOF)

Dziwny format…

Moim zdaniem tak.

Standard Design Rule for Camera Sile System dotyczy typu plików obsługiwanych przez aparat, ja mówiąc system plików miałem na myśli system zapisu plików (FAT, FAT 32, NTFS itp.).

Nie ma chyba informacji o systemie plików w tym aparacie ;/ Najczęściej jaki jest wykorzystywany w aparatach cyfrowych?

Najczęściej jest to chyba FAT.