Co to jest algorytm?

Tak sobie czytam stornki internetowe i juz któryś raz zauważyłam słowo alegorytm. Szukałam w Wikipedi, ale nie znalazłam… ;]

Rozwiązanie problemu w skończonej ilości kroków.

Np. Algorytmem jest przepis na ciasto.

Złączono Posta : 09.09.2005 (Pią) 16:06

Słabo szukałeś:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Algorytm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Algorytm

Zapewne mówisz o algorytmie.

Podoba mi się to wytłumaczenie :slight_smile:

Program to ciąg instrukcji, zapisanych w języku zrozumiałym dla komputera. Ten ciąg instrukcji realizuje jakiś algorytm. Algorytm to dokładny przepis -- na przykład algorytm otwierania drzwi mógłby wyglądać tak:

Brakuje mi tutaj “skończony ciąg”. Ale prócz tego opis jest faktycznie ciekawy :wink:

Jak to wpiszesz - na pewno nie znajdziesz :stuck_out_tongue:

Algorytm to opis skończonej liczby operacji,w dowolnym języku programowania,opisuje liczbę kroków potrzebnych do rozwiązania jakiegoś problemu,zadania

Np algorytm przygotowywania herbaty

1.Grzejemy wodę

2.Wyciągamy szklankę

3.Wsypujemy herbatę

4.Czekamy czy woda przegotowana jeśli nie to idz do p. 4,jeśli tak to idż do p.5

5.bierzemy czajnik,garnek

6.Zalewamy szklankę z herbatą

7.Słodzimy

Teraz wyobraż sobie,że herbata,cukier to są dane,czajnik to komputer,szklanka to to dysk twardy

Wynik działania algorytmu to gotowa herbata

Algorytm+dane=program

Nie jest to wymagane, zależy to od sposobu zapisu algorytmu, jeżeli algorytm zapisujemy w postaci ciągu kroków (przykłady: porównanie algorytmu do przepisu, czy przykład podany przez Liska) nie wymaga znajomości żadnego języka programowania a jest algorytmem :). Również zapis algorytmów w postaci schematu blokowego też wymaga tylko znajomości znaczenia poszczególnych skrzynek a nie języka programowania.

Nazwa język programowania jest trochę zwodnicza,może to być ciąg słowny,opis na kartce,itd.

Ustalenia - błąd ortograficzny czy

literówka - ustalajcie na PW :evil:

Z tego co pamiętam najprostsze algorytmy pisałem z resztą klasy w szkole średniej :slight_smile: Dokładniej rzecz ujmoojąc były to proste “menu” pod DOS’a z zastosowaniem funcji CHOICE (IF ERROR LEVEL x THEN GOTO y) . Jeżeli szukałeś tylko definicji algorytmu to podejrzewam że w każdej encyklopedii jest wyjaśnienie słowa “algorytm” , natomiast jeśli szukasz przykładów a wszystkie na tym forum były by nie wystarczające gwarantuje że po wpisaniu w “googlach” algorytm+przykłady znajdziesz obszerniejsze informacje na ten temat… jeżeli chcesz się dowiedzieć dogłębnie na jakiej zasadzie działa algorytm to szookaj mnie na gg.

dosyć tego do jasnej ciasnej - czy ze wszystkich tematów, ktoś w końcu musi robić śmietnik --> posty kosz - następnym razem polecą pamiątki

Tomek23

Greg0r0

debek

:twisted: