Co to jest defragmentacja dysku twardego

Chciałbym wiedzieć na czym polega defragmentacja dysku twardego i kiedy się ją powinno zrobić? W wielu tematach o tym pisze a ja nie wiem o co chodzi.

Cześć

źródło: http://www.poloniawcalgary.com/index.ph … &Itemid=70

Polega to na tym,że system zapisuje dane tam gdzie jest wolne miejsce na dysku,nie zwraca uwagi na ciągłość wolnego obszaru,1 plik jest zapisany w kawałkach na różnych obszarach dysku,zapisane dane nie są na jednej ścieżce,aby odczytać taki plik w kawałkach głowica musi szukać tych kawałków po dysku,co wydłuża dostęp,na tym polega fragmentacja,defragmentacja składa pofragmentowane pliki w jedną całość.

Polecam ściągnąć i uruchomić program Defraggler, i przeprowadzić defragmentację dowolnego dysku. W tym programie bardzo ładnie w sposób graficzny przedstawiono to co się dzieje z plikami na dysku podczas defragmentacji. Defragmentację wykonuj wtedy kiedy jest konieczna czyli jeśli zobaczysz, że dane na dysku są bardzo poszatkowane, nie ma sensu tego robić zbyt często jeśli fragmentacja plików wynosi na przykład 3% albo 5 % tutaj możesz zdać się na wskazania programu do defragmentacji.

A czy można wybrać pliki do defragmentacji bo cała trwa u mnie 10 h?

W tym programie akurat można defragmentować pojedyncze pliki. Na defragmentowanym dysku/partycji dobrze jest mieć trochę wolnego miejsca w czasie defragmentacji 10% - 20% Jeśli stopień pofragmentowania dysku jest duży, to mimo wszystko lepiej ją wykonać. Być może Twój dysk nie jest podzielony na partycje? Na system nie warto przeznaczać więcej jak~ 80GB - 100GB defragmentacja takiego dysku na pewno nie trwa 10h.

Cześć

W komentarzach na DP pod programem Defraggler widnieją nieprzychylne informacje że program działa powoli i albo to zaakceptujemy albo użyjemy innego programu np. Auslogics Disk Defrag.

Mam defraggler portable. Od dawna używam tego programu. Instalacyjny wpierw i teraz portable - nigdy nie zrobił mi jakiegokolwiek błędu. Zastanawiam się tylko, co trzeba mieć skopane w systemie, żeby normalny ccleaner, czy defraggler zaszkodził. Fakt, że mam starego już Wise Disk Cleaner w wersji portable, który ma opcję defragmentacji. Robi to w minutkę, albo mniej. Wolę jednak dokładniejszy defraggler, którym zastąpiłem na XP i Win 7 te systemowe.

U mnie jest na jednym dysku 73% pofragmentowanych plików czyli 24,1 GB z 45,2 GB.

A trwa najmniej pisze że 5 h a następnie przeskakuje to 6 to to 10 . Te 10 to najwięcej.

Dodane 21.01.2013 (Pn) 15:33

W tym programie niektóre komentarze też nie są zbyt pochwalne np.

Przed defragmentacją C: miałem 14%, a po defragmentacji miałem… o dziwo! 14%!

Czyli ten program nic nie zmienił. Nie polecam go.

Używam Auslogics Disk Defrag (również portable) i nie mam z nim żadnych problemów.

A jednak u mnie ten program też działa poprawnie .

Dzięki wszystkim.

Puran Defrag , szybki , skuteczny, defragmentacja plików i folderów z menu kontekstowego , defragmentacja podczas rozruchu , darmowy :

http://www.dobreprogramy.pl/Puran-Defra … 31254.html

Lub bardzo fajny pakiet narzędzi : http://www.dobreprogramy.pl/Puran-Utili … 35984.html ,a w nim powyższy program.

I jeszcze jedno . Oczyszczam kompa programem CCleaner i czy jeśli zaznacze tam w zakładce programy jakiś program to mi go usunie?

Cześć

Nie usunienie ci żadnego programu, tylko pliki tymczasowe danego programu itp.

Czyli mogę pozaznaczać wszystko beż żadnego ryzyka.

Jeżeli chcesz pousuwać wszystko to oczywiście możesz :slight_smile: Tylko pamiętaj że niektóre z tych rzeczy mogą być dosyć przydatne :wink: (np dane formularzy w przeglądarkach/ciastka/sesje/hasła itp)

Jak nie używam przeglądarki Explorer to mogę z nie przecież wszystko usunąć.