Co to jest DHCP, komunikaty DHCP i do czego służą

Witam chciałby m się dowiedzieć co to są komunikaty dhcp, jakie to są i co robią, gdyż mam problem ze swoim komputerem wogóle się z netem nie łączy. Z góry dziękuję z odpowiedz

W sporym skrócie:

W momencie włączenia komputera karta sieciowa wysyła w “eter” instrukcje DHCPDISCOVER, jeżeli w sieci znajduje się serwer DHCP(serwer lub router w domu pełniący jego role) to przechwytuje tą instrukcje i wysyła Twojemu komputerowi instrukcje DHCPPACK(tu mogę się mylić z nazwą, ale to nie jest istotne), która zawiera adres IP,maskę,bramę,DNS dla Twojej sieci i karta się według tej instrukcji konfiguruje. Jeżeli tego nie robi to sprawdź na innym kablu albo ustaw kartę ręcznie bez wykorzystania DHCP i sprawdź czy działa.

Jeśli masz problem z DHCP, możesz zainstalować program Wireshark i przy jego pomocy można zobaczyć czy i gdzie występują błędy podczas komunikacji z serwerem DHCP. Napisz w jaki w ogóle sposób łączysz się z internetem, z jakich urządzeń sieciowych korzystasz.

Uruchom wiersz poleceń i podaj wyniki poniższych poleceń kopiowanie-wynikow-polecen-wiersza-polecen-windows-t499881.html

ipconfig /all

netsh interface ip show config

route print

ping localhost

netsh firewall show config

Jeśli komputer/urządzenie korzysta z klienta DHCP musi wysłać zapytanie do serwera DHCP, aby go odnaleźć w sieci w tym celu wysyłany jest komunikat DHCPDISCOVER (z ang. szukanie/odkrywanie dhcp) na adres rozgłoszeniowy 255.255.255.255, gdy komputer odnajdzie serwer DHCP (DHCP odpowie komunikatem DHCPOFFER) otrzyma od serwera ofertę, w której przesyła parametry, jeśli komputer uzyskał wcześniej adres IP i chciałby ponownie uzyskać ten sam adres, wysyła komunikat z prośbą (DHCPREQUEST), jeśli adres, o który prosi klient jest wolny, serwer przydziela ten adres i wysyła komunikat potwierdzenia DHCPACK.

Gdy w sieci nie ma serwera DHCP lub klient DHCP nie może z jakiegoś powodu odnaleźć serwera DHCP, system automatycznie przypisujesz adres IP typu link-local, który pozwala łączyć ze sobą urządzenia bezpośrednio.