Co to jest HDR?

Mam oczywiście na myśli technologię HDR w monitorach LCD. Wiem na czym polega HDR w fotografii i domyślam się jaki ma być efekt tej technologi w monitorach. Ale.

  1. Czy to działa? Czy jest to tylko bełkot marketingowców?
  2. Dlaczego są różne HDR’y HRD10, HDR400, HDR Dolby coś tam… Które jest coś warte? Czym się różnią?
  3. Czy to prawda że to działa tylko jeśli gra wspiera HDR? Jeśli tak to czy to ma znaczenie jaki HDR ma monitor? Czy to oznacza że normalny obraz w Windowsie (np. w Photoshopie) nie będzie miał HDR’a i będzie gówniany?
  4. Czy coś jeszcze trzeba wiedzieć o HDR? Jakieś pułapki, wady posiadania HDR?

Pomijając ciekawą lekturę od “Arczi1980” , HDR w telewizorach z wyświetlaczami LCD to jedna wielka ściema. Dopóki luminacja ekranów będzie kuleć to choć by wymyślali cuda niewidy to obraz nie zbliży się nawet o milimetr do rzeczywistego wyglądu. Producenci ekranów OLED też olewają luminację. Jakby bardzo chcieli to luminacja takich ekranów mogła by osiągnąć ideał czyli 10 000 cd/m². Wiem, że wzrosło by zużycie energii kilkukrotnie przez taki ekran ale efekt byłby piorunujący. Co niektórzy mogliby powiedzieć, że to nie jest możliwe technicznie ale nie pamiętają o źródłach światła LED których luminacja przekracza ponad stokrotnie luminację w standardzie HDR, czyli technologia już istnieje i ma się dobrze.

Przede wszystkim samo HDR to chwyt marketingowy używany też przez Microsoft w celu ściągania użytkowników na Windows 10 (o jaki niesamowity system, posiada DX12, HDR, etc.).