Co to jest odwrotności liczby?

(Daeilion) #1

No właśnie.

Rzuciłem okiem na nowy podręcznik matematykii zauważyłem powszechne używanie terminu "odwrotność liczby" bez definicji czy wyjaśnienia (pewnie powinienem wiedzieć co to jest, ale jakoś nie pamiętam żebym w życiu słyszął o takim czymś :wink:). Gogle znalazły definicję tylko w Słowniku języka polskiego PWN: <>; ale jakoś ta definicja do mnie nie przemawia (czyt.: nie kapuję jej). Z góry thx za łopatologiczne wyjaśnienie.

(adam749) #2

O ile się nie myle to odwrotność to jest np 6 - -6 (sześć a odwrotność to minus sześć), ale u mnie z matmą też na bakier i mogę się mylić :stuck_out_tongue: .

(Daeilion) #3

Mi też to pierwsze przyszło na myśl, ale to jest liczba przeciwna, a nie odwrotność. (liczba przeciwna to co innego niż odwrotność liczby)

(P Slesinski) #4

Odwrotność liczby to jest ta sama liczba do potęgi -1a mianowicie odwrotnością 2 jest liczba 2^(-1) czyli 1/2 (jedna druga) bo 2*(1/2)=1 lub potęgowo (2^1)*(2^(-1))=2^0=1, odwrotnością 3 jest 3^(-1) czyli 1/3 (jedna trzecia) (3^1)*(3^(-1))=3^0=1

(Kamil321) #5

Łopatologicznie:

Liczba: Odwrotność:

2               1/2

5/3           3/5

1              1

4              1/4

(Daeilion) #6

Kamil432 , ziom1983 -dzięki, teraz rozumiem.

Szkoda, że nie napisali w słowniku PWN, że to liczba^(-1), nie musiałbym się pytać.

(Airborn) #7

napisali chociażby w wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Liczba_odwrotna i pewnie w setce innych miejsc...

(Kpc21) #8

Czyli najkrócej mówiąc aby utworzyć odwrotność należy zamienić licznik z mianownikiem.

Np. odwrotność liczby 1/2 to 2/1 czyli 2.

Odwrotność liczby 5 (którą można zapisać jako ułamek zwykły 5/1) to 1/5.

A odwrotność liczby 3/4 to 4/3 czyli 1 1/3.

To było chyba w V albo VI klasie podstawówki :slight_smile: Jak nie w IV

Czyli najkrócej mówiąc aby utworzyć odwrotność należy zamienić licznik z mianownikiem.

Np. odwrotność liczby 1/2 to 2/1 czyli 2.

Odwrotność liczby 5 (którą można zapisać jako ułamek zwykły 5/1) to 1/5.

A odwrotność liczby 3/4 to 4/3 czyli 1 1/3.

Która klasa jakiej szkoły?

To było chyba w V albo VI klasie podstawówki :slight_smile: Jak nie w IV

Pod koniec 5 i na początku 6 klasy podstawówki .

Najłatwiej to zamieniasz liczbę na ułamek i zamieniasz miejscami .