Co to jest odwrotności liczby?

No właśnie.

Rzuciłem okiem na nowy podręcznik matematykii zauważyłem powszechne używanie terminu “odwrotność liczby” bez definicji czy wyjaśnienia (pewnie powinienem wiedzieć co to jest, ale jakoś nie pamiętam żebym w życiu słyszął o takim czymś ;)). Gogle znalazły definicję tylko w Słowniku języka polskiego PWN: <>; ale jakoś ta definicja do mnie nie przemawia (czyt.: nie kapuję jej). Z góry thx za łopatologiczne wyjaśnienie.

O ile się nie myle to odwrotność to jest np 6 - -6 (sześć a odwrotność to minus sześć), ale u mnie z matmą też na bakier i mogę się mylić :stuck_out_tongue: .

Mi też to pierwsze przyszło na myśl, ale to jest liczba przeciwna, a nie odwrotność. (liczba przeciwna to co innego niż odwrotność liczby)

Odwrotność liczby to jest ta sama liczba do potęgi -1a mianowicie odwrotnością 2 jest liczba 2^(-1) czyli 1/2 (jedna druga) bo 2*(1/2)=1 lub potęgowo (2^1)*(2^(-1))=2^0=1, odwrotnością 3 jest 3^(-1) czyli 1/3 (jedna trzecia) (3^1)*(3^(-1))=3^0=1

Łopatologicznie:

Liczba: Odwrotność:

2               1/2

5/3           3/5

1              1

4              1/4

Kamil432 , ziom1983 -dzięki, teraz rozumiem.

Szkoda, że nie napisali w słowniku PWN, że to liczba^(-1), nie musiałbym się pytać.

napisali chociażby w wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/Liczba_odwrotna i pewnie w setce innych miejsc…

Czyli najkrócej mówiąc aby utworzyć odwrotność należy zamienić licznik z mianownikiem.

Np. odwrotność liczby 1/2 to 2/1 czyli 2.

Odwrotność liczby 5 (którą można zapisać jako ułamek zwykły 5/1) to 1/5.

A odwrotność liczby 3/4 to 4/3 czyli 1 1/3.

To było chyba w V albo VI klasie podstawówki :slight_smile: Jak nie w IV

Czyli najkrócej mówiąc aby utworzyć odwrotność należy zamienić licznik z mianownikiem.

Np. odwrotność liczby 1/2 to 2/1 czyli 2.

Odwrotność liczby 5 (którą można zapisać jako ułamek zwykły 5/1) to 1/5.

A odwrotność liczby 3/4 to 4/3 czyli 1 1/3.

Która klasa jakiej szkoły?

To było chyba w V albo VI klasie podstawówki :slight_smile: Jak nie w IV

Pod koniec 5 i na początku 6 klasy podstawówki .

Najłatwiej to zamieniasz liczbę na ułamek i zamieniasz miejscami .