Co to jest OEM?

(Matisleszno) #1

Czesc, mam problem, otoz wlasnie mam lekcje informatyki i nie wiem co to jest OEM, wiec prosze o szybkie i zwiezle wytlumaczenie

z gory dzieki :slight_smile:

(system) #2

"OEM ÔÇô jest to oprogramowanie przeznaczone do dystrybucji wy┼é─ůcznie z nowym sprz─Ötem komputerowym (charakteryzuje je zazwyczaj brak pude┼éka)".

(aju) #3
OEM (ang. Original Equipment Manufacturer) - organizacja sprzedaj─ůca produkty wytworzone przez inne firmy; termin jest myl─ůcy, gdy┼╝ OEM nie jest wytw├│rc─ů, lecz sprzedawc─ů sprz─Ötu dla u┼╝ytkownika ko┼äcowego, cho─ç zdarza si─Ö niekiedy, ┼╝e jest jego projektantem.

W wi─Ökszo┼Ťci przypadk├│w OEM nie dodaje warto┼Ťci do wyposa┼╝enia, a jedynie znakuje je w┼éasnym logo. Nazwa OEM jest umieszczana na urz─ůdzeniach przez wytw├│rc─Ö, na mocy zawartej umowy. Niekiedy OEM dodaje warto┼Ť─ç do produktu, ┼é─ůcz─ůc np. sprz─Öt i oprogramowanie w gotowe systemy (zobacz te┼╝: Value Added Reseller).

Istniej─ů liczne firmy specjalizuj─ůce si─Ö w produkcji na rzecz OEM i nigdy nie sprzedaj─ůce produkt├│w pod w┼éasn─ů mark─ů - s─ů to tzw. producenci kontraktowi. Niekt├│re firmy zajmuj─ů si─Ö zar├│wno produkcj─ů, jak i dzia┼éalno┼Ťci─ů typu OEM.

Nazwa OEM jest te┼╝ stosowana w odniesieniu do producent├│w komputer├│w osobistych, gdy sprzedaj─ů je razem z oprogramowaniem b─Öd─ůcym standardowym wyposa┼╝eniem. Takim oprogramowaniem mo┼╝e by─ç system operacyjny MS Windows, a tak┼╝e, cz─Östo, oprogramowanie biurowe dla firm, jak Microsoft Office, lub dla biura domowego, jak Microsoft Works.

http://www.wikipedia.pl

dobre :rotfl2:

(Bjkaras) #4

KLIK posty krogulca i chomika

i tak na marginesie:

KLIK

aju , Ty chyba tez w tamtym temacie zabierales głos :smiley:

(lazikar) #5

A od kiedy to forum jest do zadań domowych.

Nie wsziesz co to oem, a wiesz co to wyszukiwarka. Wystarczyło wpisać. 8)

(aju) #6

to chyba nie bylo zadanie domowe. On wyraźnie napisał iż ma w chwili obecnej lekcje informatyki i pewnie nauczyciel dał im pewien czas aby to znaleźli na necie. 8)

bjkaras

owszem zabra┼éem. Ale napisa┼éem r├│wniez i┼╝ s─ů to dzia┼éania bez sensu. Pomys┼é chybiony. I tak zawsze kto┼Ť si─Ö znajdzie kto odpowie. Zreszt─ů nie chce mi si─Ö t┼éumaczy─ç tego co napisa┼éem. My┼Ťle i┼╝ to co tam napisa┼éem jest jasne dla ka┼╝dego. JE┼Ťli nie, to proponuje przeczytac ten jak i tamten post jeszcze raz. :smiley: