Co to jest Partycja?

Witam!

W wielu tematach widziałem słowo partycja (chodziło o miejsce zapisania systemu itd)

a więc co to znaczy? czy to jest okreslenie na dysk twardy czy co? i jak np zainstalowac system na INNEJ partycji ?

W Google słowo “partycja” wpisałeś i odpowiedzi nie znalazłeś?

https://www.google.pl/search?source=ig& … j+w+Google

Lub tak:

https://www.google.pl/search?source=ig& … j+w+Google

A może chcesz abyśmy tu przepisywali to co znajdziemy pod tymi linkami? Nic z tego, nie jesteśmy od kopiowania tekstu ze strony na stronę :wink:

hehe to mi wystarczy dzięki nie pomyślałem ;D

Partycja to wydzielone miejsce dysku twardego, sformatowane w wybranym systemie plików. Partycji podstawowych (na tablicy partycji opartej na MBR) może być maksymalnie 4. Jeżeli chcesz stworzyć więcej partycji niż 4, musisz utworzyć 3 partycje podstawowe, a z pozostałego miejsca wolnego, partycję rozszerzoną. Partycje rozszerzone mogą pomieścić więcej partycji logicznych.

Partycje mogą być sformatowane w różnych systemach plików. Wszystko zależy od systemu operacyjnego. Systemy Windows obsługują: NTFS, FAT32, exFAT, FAT. Dystrybucje linuksowe obsługują wiele systemów plików. Domyślnie zaleca się instalację Linuksa na partycji sformatowanej w systemie plików ext3 lub ext4. Najnowszym systemem plików wprowadzonym w Linuxie jest btrfs.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_%28informatyka%29

Dla kogoś zielonego w temacie partycji i dysków może to być czarna magia bo często partycje nazywa się dyskiem, nawet w znanych programach antywirusowych, np. w Nortonie. Nie dziwię się, że ktoś może się pogubić w tym bałaganie. :slight_smile:

Przykład:

Na obrazku poniżej opcja skanuj dysk, trzy pierwsze to partycje na tym samym dysku.

nortonskanowaniedyskw.png

a skąd się biorąte partycje ? Ty np masz partycje E to to jest 3 dysk czy jakoś ją utworzyłeś?

Partycje utworzyłem programem do partycjonowania. To jest zrzut z laptopa więc ma 1 dysk, który został podzielony na 3 partycje. F oraz I to podłączone dyski USB.

V to nagrywarka DVD, X i Y to wirtualne napędy DVD.

Nie trzeba koniecznie używać programu żeby zrobić partycje, można to zrobić podczas instalacji systemu operacyjnego.

Bo zazwyczaj instalatory systemów operacyjnych zawierają moduł odpowiedzialny za partycjonowanie. Np. do partycjonowania można wykorzystać płytę instalacyjną Windows. Jeśli po partycjonowaniu komputer zostanie zrestartowany lub wyłączony, system się nie zainstaluje, ale dysk będzie na nowo spartycjonowany. Ewentualnie podczas instalacji uruchamiany jest zewnętrzny program. Ale wcale tak nie musi być.

Na gołej partycji nie można jeszcze zapisywać danych - trzeba ją sformatować w jakimś systemie plików. Pamiętaj, że usunięcie partycji lub jej ponowne sformatowanie sprawia, że dane znajdujące się na niej stają się niedostępne. Z samego dysku tak naprawdę nie znikają, ale usunięta zostaje tablica, w której zapisana jest fizyczna lokalizacja poszczególnych plików na dysku, tak więc z punktu widzenia człowieka wygląda to tak, jakby dane po prostu nie istniały - i w ich miejscu zapisywane są nowe.