Co to jest ta Ageia Phys-X?

Niektóre gry wymagają dodatkowo instalacji tego dodatku. Czy to bezpieczne? Po co to skoro i tak w ustawieniach graficznych mojej karty nie mogę wybrać opcji Phys-X, gdyż jest wyszarzona.

Albo masz wyszarzone bo nie masz zainstalowanego właśnie tego dodatku albo masz zbyt słabą kartę grafiki i przez to nieaktywna tę opcję, a co do gier to instalują to co muszą aby poprawnie działać i pewnie jest opcja pominięcia niechcianej instalacji jednak bez tego dodatku opracowywaniem zjawisk fizyki będzie się zajmował z wielkim trudem procesor CPU, a nie grafiki GPU.

http://www.nvidia.pl/object/physx_accelerator_pl.html

http://www.nvidia.pl/object/nvidia-physx-pl.html

chyba nie będzie błędem jak napiszę że to zestaw bibliotek do obliczania fizyki przez kartę graficzną, jak nie masz tego zainstalowanego to nie będzie ta funkcja działać i będzie wyszarzona to logiczne

Zawsze to instaluję, a mimo to nie mogę wybrać tej opcji na moim ATI Radeon HD4890. Natomaist bez tego gry pokazują, że nie mozna uruchomić, bo nie ma Phys-X. Więc po co muszę to instalować skoro i tak nie mogę korzystać?

Karty ati/amd nie obsługują nvidia PhysX (stare Ageia Phys-X)

na przyszłość podawaj informacje o sprzęcie

http://overclock.pl/articles/showall/id/189,akceleracja-physx-na-kartach-ati

Proszę Cię przestań, :wink: Dalej do PhysX potrzeba karty nvidii, kiedyś tam…w ogóle…ponoć to jako tako działało :wink:

W takim razie skoro to tyko dla nVidii, to po co jest wymóg isntalacji Phys-X w niektórych grach? Bez tego gra nie działa nawet na ATI/AMD (mimo, że nie obsługują), a gdy jest zaisntalowane, to standardowo na ATI/AMD i tak nie można uruchomić w opcjach grafiki.

Przed zakupem gry musisz przeczytać na pudełku lub na stronie jakie wymagania ma dana gra. Jak NVidia to NVidia nie ATI

Ponieważ w przypadku braku karty Nvidi akceleracja fizyki odbywa się wtedy na CPU (co oczywiście ogranicza możliwości fizyki), ale nadal odbywa się to z wykorzystaniem bibliotek PhysX, polecam przeczytać cały artykuł jaki wrzucił Miszkurka2000

Czyli nVidia narzuciła swoisty monopol na niektóre efekty graficzne? Właśnie widziałem porownanie grafik z Phys-X i bez tego.

Nie, po prostu Phys-x to technologia Nvidii, nikt tutaj nie będzie zmuszał nVidii żeby udostępnić tą technologię AMD.

Kazdy strzeże swoich tajmnic jak może

Jest to jakiś monopol. bo producent musi specjalnie zrobić dwie wersje grafiki. Jedną z Phys-X a jedną bez. To myslenie typu 'chcesz mieć takie efekty, to kup naszą nVidię".

Nvidia PhysX a AGEIA PhysX - to w pewnym sensie dwa inne silniki - technologia AGEIA PhysX została wykupiona w 2008 roku przez Nvidie. Starsze gry oparte na starej technologii Ageia PhysX (kiedyś produkowali nawet specjalne dedykowane PPU : klik ) bodajże nie będą działać na kartach ati/amd. W nowszych grach ze wsparciem dla Nvidia PhysX powinna być opcja wyłączenia PhysX, w przypadku mocnego CPU można opcję włączyć w ustawieniach gry, obliczeniami zajmie się CPU - słabe CPU ta opcja może zabić :wink: = gra działa na kartach ATI/AMD. Nvidia PhysX to nie jedyny silnik fizyki używany przez producentów = Havok (Autodesk) to również silnik fizyki używany w grach = gra działa na kartach ATI/AMD .

Zakręcone to trochę, nie jestem pewnie czy wszystko ująłem poprawnie :wink:

Tłumaczyłem, nic nie musi robić dwa razu - robi raz a dla kart ATI jest po prostu opcja wyłączenia zaawansowanych efektów Phys-x i robienia tych podstawowych na CPU. Dodatkowo nikt nie zmusza producenta gry do korzystania z Phys-x, to jego świadomy, dobrowolny wybór.