Co to jest ta Ageia Phys-X?

(XOR) #1

Niektóre gry wymagają dodatkowo instalacji tego dodatku. Czy to bezpieczne? Po co to skoro i tak w ustawieniach graficznych mojej karty nie mogę wybrać opcji Phys-X, gdyż jest wyszarzona.

(Miszkurka2000) #2

Albo masz wyszarzone bo nie masz zainstalowanego właśnie tego dodatku albo masz zbyt słabą kartę grafiki i przez to nieaktywna tę opcję, a co do gier to instalują to co muszą aby poprawnie działać i pewnie jest opcja pominięcia niechcianej instalacji jednak bez tego dodatku opracowywaniem zjawisk fizyki będzie się zajmował z wielkim trudem procesor CPU, a nie grafiki GPU.

http://www.nvidia.pl/object/physx_accelerator_pl.html

http://www.nvidia.pl/object/nvidia-physx-pl.html

(bart86) #3

chyba nie będzie błędem jak napiszę że to zestaw bibliotek do obliczania fizyki przez kartę graficzną, jak nie masz tego zainstalowanego to nie będzie ta funkcja działać i będzie wyszarzona to logiczne

(XOR) #4

Zawsze to instaluję, a mimo to nie mogę wybrać tej opcji na moim ATI Radeon HD4890. Natomaist bez tego gry pokazują, że nie mozna uruchomić, bo nie ma Phys-X. Więc po co muszę to instalować skoro i tak nie mogę korzystać?

(Łukash) #5

Karty ati/amd nie obsługują nvidia PhysX (stare Ageia Phys-X)

(bart86) #6

na przyszłość podawaj informacje o sprzęcie

(Miszkurka2000) #7

http://overclock.pl/articles/showall/id/189,akceleracja-physx-na-kartach-ati

(Łukash) #8

Proszę Cię przestań,,, :wink: Dalej do PhysX potrzeba karty nvidii, kiedyś tam...w ogóle...ponoć to jako tako działało :wink:

(XOR) #9

W takim razie skoro to tyko dla nVidii, to po co jest wymóg isntalacji Phys-X w niektórych grach? Bez tego gra nie działa nawet na ATI/AMD (mimo, że nie obsługują), a gdy jest zaisntalowane, to standardowo na ATI/AMD i tak nie można uruchomić w opcjach grafiki.

(Miszkurka2000) #10

Przed zakupem gry musisz przeczytać na pudełku lub na stronie jakie wymagania ma dana gra. Jak NVidia to NVidia nie ATI

(dragonn) #11

Ponieważ w przypadku braku karty Nvidi akceleracja fizyki odbywa się wtedy na CPU (co oczywiście ogranicza możliwości fizyki), ale nadal odbywa się to z wykorzystaniem bibliotek PhysX, polecam przeczytać cały artykuł jaki wrzucił Miszkurka2000

(XOR) #12

Czyli nVidia narzuciła swoisty monopol na niektóre efekty graficzne? Właśnie widziałem porownanie grafik z Phys-X i bez tego.

(dragonn) #13

Nie, po prostu Phys-x to technologia Nvidii, nikt tutaj nie będzie zmuszał nVidii żeby udostępnić tą technologię AMD.

(Konrad Ponrad) #14

Kazdy strzeże swoich tajmnic jak może

(XOR) #15

Jest to jakiś monopol. bo producent musi specjalnie zrobić dwie wersje grafiki. Jedną z Phys-X a jedną bez. To myslenie typu 'chcesz mieć takie efekty, to kup naszą nVidię".

(Łukash) #16

Nvidia PhysX a AGEIA PhysX - to w pewnym sensie dwa inne silniki - technologia AGEIA PhysX została wykupiona w 2008 roku przez Nvidie. Starsze gry oparte na starej technologii Ageia PhysX (kiedyś produkowali nawet specjalne dedykowane PPU : klik) bodajże nie będą działać na kartach ati/amd. W nowszych grach ze wsparciem dla Nvidia PhysX powinna być opcja wyłączenia PhysX, w przypadku mocnego CPU można opcję włączyć w ustawieniach gry, obliczeniami zajmie się CPU - słabe CPU ta opcja może zabić :wink: = gra działa na kartach ATI/AMD. Nvidia PhysX to nie jedyny silnik fizyki używany przez producentów = Havok (Autodesk) to również silnik fizyki używany w grach = gra działa na kartach ATI/AMD .

Zakręcone to trochę, nie jestem pewnie czy wszystko ująłem poprawnie :wink:

(dragonn) #17

Tłumaczyłem, nic nie musi robić dwa razu - robi raz a dla kart ATI jest po prostu opcja wyłączenia zaawansowanych efektów Phys-x i robienia tych podstawowych na CPU. Dodatkowo nikt nie zmusza producenta gry do korzystania z Phys-x, to jego świadomy, dobrowolny wybór.