Co to jest tak zwane "napięcie ujemne"?

Co to jest tak zwane “napięcie ujemne”? Posiadam zasilacz o różnych napięciach ujemnych np. (-5 V , -24 V). Czy taki zasilacz będzie wstanie mógł zasilić np. Radio na 5 Volt?

no, nie bardzo, widocznie masz zasilacz symetryczny…

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_symetryczny

powinieneś mieć też dodatnie napięcie względem masy,

z czego ten zasilacz ?

Możesz zasilić radio na 5V podłączając + z radia do masy zasilacza i - z radia do -5V w zasilaczu. Jednak prawdopodobnie masz zestaw napięć: -24V, -5V, 0V, +5V i +24V. Jeśli masz tylko -24V, -5V i masę to źle podłączyłeś końcówki miernika jeśli to nim mierzyłeś napięcia.

A mi się wydaje że ma zwykły zasilacz 24/5 V i po prostu odwrotną stroną przyłożył koncówki miernika ( przy prądzie stałym ma to znaczenie ! )

To źle się wydaje, popatrzcie na napięcia przy zasilaczu komputerowym. I pewnie o taki chodzi autorowi.

jak-prawidlowo-sprawdzic-napiecia-zasilacza-komputerowego-t9809.html

Zasilacz mam impulsowy wymontowany z urządzenia telekomunikacyjnego. Jest to specialny zasilacz. Na obudowie pisze, że jest wszędzie napięcie ujemne a dokładnie . O V , Uziemienie, -5v , -24 V i -60 V. Miernikiem dobrze podłączyłem według tablicy oznaczeń.

to ci się na nic nie przyda…

A istnieje jakiś “converter”, który by zmienił napięcie ujemne na dodatnie. w szczególności przydałoby mi się napięcie z -24 na + 24 V 170 VA(W)?

I tego typu są właśnie też zasilacze komputerowe.

Nie słyszałem o czymś takim :frowning:

ten zasilacz, co żeś go dorwał, został zrobiony do zasilania konkretych urządzeń,

i teraz przerabianie go do zasilania czegokolwiek innego jest nie opłacalne,

tym bardziej że to przetwornica, do czego dokładnie ci potrzebny zasilacz ?

do radyjka 24Volty to raczej za dużo, może interesowało by cię złożenie

zasilacza o płynnym regulowanym napięciu ? na transformatorku oczywiście…

Właściwie to potrzebuje jakiegoś zasilacza 24 V o dużej mocy(NP. 100 W lub prądzie 5 A. Zbudowałem urządzenie podwyrzające napięcie z 24 V na 220000 V(220 KV)- mierzone Kilowoltomierzem, którze służy robienia wyładowania elektrycznego pomiędzy dwiema prętami. Sprwdzałem urządzenie na Akumulatorze 24 V i działa bez zarzutu, (tylko trochę się urządzenie grzeje a zwłaszcza transformator i tranzystory mocy ale chyba tak powinno być)ale chciałbym w domu podłączyć do jakiegoś zasilacza. Zwykły zasilacz np. 25 V 3 A poprostu nie daje rady(spadek duży napięcia).

w takim układzie pozostaje ci kupno tranformatora toroidalnego,

przynajmniej 200W, żeby miało zapas, i do tego prostownik przynajmniej

8-10A( z zapasem mniej będzie się grzał) niestety odpowiedni

transformator oznacza pewien wydatek, znajdziesz go na stronie,

toroidy.pl

zasilacz komputerowy sie nie nada, bo nie wyciągniesz z niego

więcej jak 12Voltów, przetwornica 12->24V to również kolejny grzejący

się klocek pożerający energię…

A nie ma takiej możliwości łączenia napięć (szerogowo) zasilaczy komputerowych 200 250W, bo mam ich dużo ze starych komputerów.

Przecież napięcie +24V otrzymasz traktując 0V jako +, a -24V jako -.

Co do łączenia szeregowo to na pewno można to zrobić przy transformatorach, ale muszą być identyczne.

http://www.eres.alpha.pl/elektronika/re … cle_id=255

może jeśli by podpiąć w drugą stronę to będzie plusować ujemny prąd :slight_smile:

maciek90 nie da się tak, podłanczałem odwrotnie miernik elektryczny i dalej napięcie ujemne. Tak czy siak nawet w obie strony podłanczając dalej jest napięcie ujemne;\

Z elektrotechniki pała z wykrzyknikiem :stuck_out_tongue:

fiesta , czy to ma związek z tym, że to zasilacz impulsowy? Niestety do tej pory miałem styczność tylko z transformatorami, więc nie przyszło mi do głowy, że tu może być inaczej :x

przy tego typu podpinkach obciążenia, zasilacz impulsowy może w ogóle

nie zadziałać, zależy od konstrukcji zasilacza, konstruktor

tego zasilacza rysował jego schemat zapewne pod kątem

pewnych zastosowań, we wróżbiarstwo nie będę się bawił…

To prawdopodobnie ten zasilacz telekomunikacyjny jest zbudowany coś na zasadzie jak zasilacz komputerowy tylko ma więcej ukłądów i jest większy chociaż ma mniejszą moc niż zasilacz komputerowy.