Co to jest tak zwane "napięcie ujemne"?

(Djzon) #1

Co to jest tak zwane "napięcie ujemne"? Posiadam zasilacz o różnych napięciach ujemnych np. (-5 V , -24 V). Czy taki zasilacz będzie wstanie mógł zasilić np. Radio na 5 Volt?

(jarekm26) #2

no, nie bardzo, widocznie masz zasilacz symetryczny....

powinieneś mieć też dodatnie napięcie względem masy,

z czego ten zasilacz ?

(Shadowk) #3

Możesz zasilić radio na 5V podłączając + z radia do masy zasilacza i - z radia do -5V w zasilaczu. Jednak prawdopodobnie masz zestaw napięć: -24V, -5V, 0V, +5V i +24V. Jeśli masz tylko -24V, -5V i masę to źle podłączyłeś końcówki miernika jeśli to nim mierzyłeś napięcia.

(Grzesiek1) #4

A mi się wydaje że ma zwykły zasilacz 24/5 V i po prostu odwrotną stroną przyłożył koncówki miernika ( przy prądzie stałym ma to znaczenie ! )

(fiesta) #5

To źle się wydaje, popatrzcie na napięcia przy zasilaczu komputerowym. I pewnie o taki chodzi autorowi.

8)

jak-prawidlowo-sprawdzic-napiecia-zasilacza-komputerowego-t9809.html

(Djzon) #6

Zasilacz mam impulsowy wymontowany z urządzenia telekomunikacyjnego. Jest to specialny zasilacz. Na obudowie pisze, że jest wszędzie napięcie ujemne a dokładnie . O V , Uziemienie, -5v , -24 V i -60 V. Miernikiem dobrze podłączyłem według tablicy oznaczeń.

(jarekm26) #7

to ci się na nic nie przyda...

(Djzon) #8

A istnieje jakiś "converter", który by zmienił napięcie ujemne na dodatnie. w szczególności przydałoby mi się napięcie z -24 na + 24 V 170 VA(W)?

(fiesta) #9

I tego typu są właśnie też zasilacze komputerowe.

Nie słyszałem o czymś takim :frowning:

(jarekm26) #10

ten zasilacz, co żeś go dorwał, został zrobiony do zasilania konkretych urządzeń,

i teraz przerabianie go do zasilania czegokolwiek innego jest nie opłacalne,

tym bardziej że to przetwornica, do czego dokładnie ci potrzebny zasilacz ?

do radyjka 24Volty to raczej za dużo, może interesowało by cię złożenie

zasilacza o płynnym regulowanym napięciu ? na transformatorku oczywiście...

(Djzon) #11

Właściwie to potrzebuje jakiegoś zasilacza 24 V o dużej mocy(NP. 100 W lub prądzie 5 A. Zbudowałem urządzenie podwyrzające napięcie z 24 V na 220000 V(220 KV)- mierzone Kilowoltomierzem, którze służy robienia wyładowania elektrycznego pomiędzy dwiema prętami. Sprwdzałem urządzenie na Akumulatorze 24 V i działa bez zarzutu, (tylko trochę się urządzenie grzeje a zwłaszcza transformator i tranzystory mocy ale chyba tak powinno być)ale chciałbym w domu podłączyć do jakiegoś zasilacza. Zwykły zasilacz np. 25 V 3 A poprostu nie daje rady(spadek duży napięcia).

(jarekm26) #12

w takim układzie pozostaje ci kupno tranformatora toroidalnego,

przynajmniej 200W, żeby miało zapas, i do tego prostownik przynajmniej

8-10A( z zapasem mniej będzie się grzał) niestety odpowiedni

transformator oznacza pewien wydatek, znajdziesz go na stronie,

toroidy.pl

zasilacz komputerowy sie nie nada, bo nie wyciągniesz z niego

więcej jak 12Voltów, przetwornica 12->24V to również kolejny grzejący

się klocek pożerający energię...

(Djzon) #13

A nie ma takiej możliwości łączenia napięć (szerogowo) zasilaczy komputerowych 200 250W, bo mam ich dużo ze starych komputerów.

(Shadowk) #14

Przecież napięcie +24V otrzymasz traktując 0V jako +, a -24V jako -.

Co do łączenia szeregowo to na pewno można to zrobić przy transformatorach, ale muszą być identyczne.

(Chrucik) #15

http://www.eres.alpha.pl/elektronika/re ... cle_id=255

może jeśli by podpiąć w drugą stronę to będzie plusować ujemny prąd :slight_smile:

(Djzon) #16

maciek90 nie da się tak, podłanczałem odwrotnie miernik elektryczny i dalej napięcie ujemne. Tak czy siak nawet w obie strony podłanczając dalej jest napięcie ujemne;\

(fiesta) #17

Z elektrotechniki pała z wykrzyknikiem :stuck_out_tongue:

(Shadowk) #18

fiesta , czy to ma związek z tym, że to zasilacz impulsowy? Niestety do tej pory miałem styczność tylko z transformatorami, więc nie przyszło mi do głowy, że tu może być inaczej :x

(jarekm26) #19

przy tego typu podpinkach obciążenia, zasilacz impulsowy może w ogóle

nie zadziałać, zależy od konstrukcji zasilacza, konstruktor

tego zasilacza rysował jego schemat zapewne pod kątem

pewnych zastosowań, we wróżbiarstwo nie będę się bawił...

(Djzon) #20

To prawdopodobnie ten zasilacz telekomunikacyjny jest zbudowany coś na zasadzie jak zasilacz komputerowy tylko ma więcej ukłądów i jest większy chociaż ma mniejszą moc niż zasilacz komputerowy.