Co to są Tablice i Taśmy w Algorytmach/Algorytmice?

Witam! Tak jak w temacie. Jak należy rozumieć TABLICE i TAŚMY w Algorytmach/Algorytmice? Może jest jakiś jasny przykład tych słów?:slight_smile:

Witam. Wiesz co to jest zmienna ?? Obrazowo jest to pudełeczko w którym się coś znajduje. A co to tablica ?? To takie duże pudełko w którym są mniejsze pudełka. np. zapis tablica[5] oznacza z dużego pudełka “tablica” weź pudełko nr. 5. Jeśli chodzi o taśmy to jedynie się z nimi spotkałem w ELI ale może istnieją w językach programowania, ale nie potrzebuje o tym wiedzieć :P. Tablica jest to coś takiego jak zwyczajna taśma filmowa i jeden element to jeden kadr. Taśma o tyle się różni od tablicy że jest tylko jedno wymiarowa i (chyba) nie można odwoływać się do niej jak do tablicy np. tasma[5] czyli żeby wziąć piąty element jaki jest na niej zapisany tylko trzeba ją przewinąć, dokładnie tak jak taśmę filmową. I chyba tyle, mam nadzieje że pomogłem :wink:

Hmm… przyznam, że jest to dla mnie prawie zrozumiałe;) Dzięki za informacje:) Pozdrawiam:)

Taśma kojarzy mi się jedynie z tym: http://pl.wikipedia.org/wiki/Maszyna_Turinga

Nigdzie poza tym w branży z tym terminem się nie spotkałem.

Może to o to chodzi :slight_smile:

Pierwszy raz spotykam się z pojęciem taśma. Czy to jest to samo co wektor liczb?

Hmmmm z wektorem można wszystko raczej zrobić. Można coś na poczatek dopisać, coś w środek, coś na koniec, posortować itd. Z taśmą chyba tylko możliwy jest zapis i odczyt a odczyt jest na tyle ograniczony że jeśli taśma jest ustawiona na 1 element a chcemy 100 to musimy ją przewinąć (tak jakby po kolei zdejmować liczby ze stosu tyle że po zdjęciu ze stosu liczba znika a na taśmie po prostu przeskakuje). Jakbym mówił źle to niech ktoś poprawi :stuck_out_tongue: