Co to są te nieznane partycje od producenta laptopa Samsung?

Witam

Co to są te nieznane partycje co producent dał na tym dysku czyli niepotrzebne rzeczy w laptopie Samsung? Wiem że może oprócz systemu być Recovery tylko nie wiem które są. W tym laptopie był od producenta zainstalowany Windows 8, gdzie potem przeniosłem się do 8.1, a obecnie mam 10. Czy jak usunę wszystkie partycje to nie uszkodzi mi laptopa?

 

W razie czego zrobię backup całego dysku Clonezillą na dysk zewnętrzny.

 

4e118d24bd08.png

Tak, pozostałe partycje powiązane są z odzyskiwaniem OS. Usuwanie partycji nie uszkodzi Ci laptopa. Jak napisałeś, możesz zrobić kopię całego dysku. Do tego polecam np. MacriumReflect (darmowy do użytku domowego), czy Acronis True Image. Clonezilla nie zawsze się spisuje.

Ciekawa opinia na temat Clonezilli. Dlaczego nie polecasz tego programu?

 

Wszystkie ukryte partycje możesz z powodzeniem usunąć, a ISO systemu do zainstalowania pobrać ze strony MS. Dzięki temu nie dostaniesz ew. preinstalowanych przez producenta śmieci na których zarabia wciskając je użytkownikom, a które często mocno zamulają system.

Dobra, ale jak usunąć tylko same recovery żeby nie zajmowało mi miejsca na dysku?

Skasuj/sformatuj - będzie ~23GB wolnego. Scalenie z inną partycją to zupełnia inna sprawa; odpusść jak nie wiesz co robisz, za 50zł masz pendrive 32GB :wink: