Co to za kontrolka na przodzie laptopa?

Witam,

mam dość głupie jednakże nie mogę na nie znaleść odpowiedzi pytanie.

Chodzi mi o kontrolkę na przodzie laptopa w kształcie żarówki? Czy mógłby ktoś mi powiedzieć co ona oznacza, gdy świeci światłem ciągłym?

http://img833.imageshack.us/img833/7576/48909794.jpg

dzięki za pomoc i ps szukałem na google, ale nie znalazłem…

Może jest to coś ala “max brightness” czyli zżera max prądu ale masz bardzo jasny wyświetlacz ? Jest tryb nocny - przyciemnia ekran i od tego też jest specjalna dioda

@HDpl, z wyświetlaczami LCD jest inaczej. Pobierają więcej energii kiedy są przyciemnione.

Lub stan wstrzymania / hibernacja ?

u mnie ta dioda odpowada za to ze laptop jest wlaczony

A w instrukcji szukałeś?

Od początku wszystkie:

:arrow: Kontrolka pracy dysku (im częściej mruga / jest ciągle zapalona, tym bardziej pracuje dysk)

:arrow: Kontrolka ładowania - zapala się podczas ładowania baterii

:arrow: Kontrolka sygnalizująca pracę laptopa. Czyli po prostu to, że jest włączony

Dyzio - czy ja się mylę, ale mi zawsze się wydawało że przyciemniony LCD zużywa mniej prądu tak samo jak wyświetlający czarną tapetę zamiast białej. Im mniej lampek zapalonych tym oszczędniej.

PS. Czy może LCD wyświetlając kolor czarny zapala wszystkie lampki? Czy może wszystkie są tam zgaszone? Hmm? Trochę się pogubiłem.

Znalazłem coś takiego w tym temacie, ale technologia poszła do przodu i może coś się zmieniło.

http://www.pcworld.pl/news/173153/PC.Wo … lpitu.html

Wynika z tego żeby zaoszczędzić na prądzie najlepiej ustawić tło jasne, bo jest energooszczędne (o dziwo) i zmniejszyć moc podświetlenia (co przynosi największy efekt).

Warto nie mylić jasności ekranu z jasnością koloru wyświetlanego. Oczywiście, że mniej energii zużywa przyciemniony ekran - przecież dlatego w trybach oszczędnościowych w notebookach ściemnia się obraz, czyli jest zmniejszany stopień podświetlenia.

To akurat nie jest prawda - pobierają więcej energii przy wyświetlaniu ciemnych barw, a nie kiedy są przyciemnione.

Poczytaj o pracy wyświetlaczy LCD, jak działają.

Dyzio23 - wydaje mi się, że to Ty nie czytasz ze zrozumieniem - akurat ja się zajmuję elektroniką teoretycznie i praktycznie, więc wiem, jak działa LCD.

Przy stałej jasności podświetlenia ekran pobierze więcej energii na wyświetlenie ciemnej barwy, niż do wyświetlenia koloru białego. Natomiast najwięcej energii i tak pobiera podświetlenie ekranu, więc przyciemniony LCD pobierze mniej energii, niż rozjaśniony na maxa. Sorry, ale tak właśnie jest i kropka :wink:

:o

A mnie się wydaje, czy to temat o kontrolkach, a nie o właściwościach i poborze mocy przez monitory :?