Co to za plik NTLDR?

Zaczołem instalowac na kompa windowsa 98, jeszcze przed rozpoczęciem formatowania i instalowania systemu się rozmyśliłem, i wyszedlem z instalatora, wrzystko jak nalezy gdyby… prądu nie zabrakło. Włączylem za ok 5 min kompa(jak już prąd byl :wink: ) i wyskakuje mi komunikat:

no naduszam i wyskakuje kolejny ten sam komunikat… no to zrestowalem go z guzika, wzilem plytke windowsa, napraw wpisalem fixmbr i fixboot, i sprawdzilem czy widzi jakiś system to wpisalem bootcfg /list no i mi znalazł. wyszedlem z konsoli i kompa zrestartowałęm… włanczam i wyskakuje znowu :

heh… to na to podziałałem instalując linuxa z GRUB-em :smiley:

no i problem się rozwiązał, ale nie wiem o co chodzi i co to za plik ten NTLDR… :?

http://www.frazpc.pl/b/50643

rolkass

Zobacz NTLDR is missing

Pozdrawiam

NTLDR to pierwszy plik inicjujący start systemu ładowany przez rekord rozruchowy / MBR /. NTLDR czyta zawartość BOOT.ini, drugiego ważnego pliku, który wyświetla / bądź nie, zależy ile masz systemów zainstalowanych menu startowe / lub ładuje kolejny plik startowy NTDETECT.COM sprawdzający sprzęt w komputerze. NTDETECT.COM po sprawdzeniu konfiguracji przekazuje sterowanie z powrotem sterowanie do NTLDR, który uruchamia system / dokładnie powoduje załadowanie do pamięci jądra czyli NTOSKRNL i od tej pory NTLDR jest zbędny. W twoim przypadku prawdopodobnie doszło podczas instalacji innego systemu do zamazania MBR i ów NTLDR nie mógł zostać zainicjowany, nadpisanie tego sektora z konsoli zwykle powoduje usunięcie tego problemu i odtworzenie prawidłowych kodów inicjujących. Uff…, tak to wygląda w wielkim skrócie.

Ja miałem "Brak pliku NTLDR: nie wiem czy to to samo ale daje rozwiązanie mojego problemu:

-> wkładamy płytkę z aktualnie zainstalowanum systemem (wiem tylko jak w XP w innych systemach nie testowałem)

–> w biosie ustawiamy boot z cd.

–> w uruchamiany system i czekamy aż się załaduje z płyty.

–> naciskamy R . --> uruchomi się konsola odzyskiwania systemu.

–> wpisujemu partycję, na której chcemy dokonać naprawy (najczęściej 1)

–> postępujemy według wskazówek jak wyświetli się C:windows>\ lub d:windows>\ zależnie od partycji.

–> wpisujemy e:\ copy:\i386\ntldr c: | gdzie e:\ oznacza stacje dysków CD, a c: dysk twardy.

–> jeśli to nie zadziała w ten sam sposób dogrywamy plik ntdeteck.com tylko zamiast wpisać ntldr wpisujemy ntdeteck.com.

aha to juz mniejwięcej wiem co to za plik, i co jest jak jest brak tego pliku :wink:

Dzięki

jeśli nie masz tego pliku, to windows Ci się nie uruchomi.

Tak jak napisał Marek624