Co to za wejścia w lapku+pytania

Cześć. Od roku mam lapka Asus ROG Strix 17 GL703GE wersja z i5-8300h i GTX 1050 Ti, i 8GB pamięci Hynix 2666.
Dołożyłem SSD Crucial CT250MX200, zainstalowany Windows 10 64

NIE gram na nim, ale BARDZO zależy mi na szybkości laptopa. Wszystko OK, ale mam pytanka:

  1. Czy TEN slot

mogę użyć do np. TO Coś najszybszego do 350zł zamiast obecnego SSD

  1. Co to za slot?

  2. Mam fabrycznie 8GB pamięci Hynix 2666 - rozumiem, że chcąc dołóżyć lub zamienić na więcej np. 32GB, to muszę “taktowanie” 2666 w nowej kości mieć? Nie mogę 3200?

Pamięć RAM

Możesz.

…dzięki! A polecisz jakiś najszybszy SSD do 512 GB? Co do dołożenia pamięci, to muszę mieć w nowej kości 2666?

Pierwszy port to M2. Jaki dokładnie musisz doczytać w instrukcji serwisowej. Niekoniecznie musi być PCI-ex, może być SATA.

Drugi slot jest od pamięci.

Oznaczenie na pamięciach mówią o maksymalnej prędkości. Mogą zawsze działać wolniej. Płyta główna sama to ustawi. Nie ma sensu jednak inwestować w wyższą prędkość niż ta obsługiwana przez płytę.
Jeśli masz kilka slotów na RAM to musisz kupić w komplecie. Np. 2x16GB. Mając różne kości będziesz miał problemy.

Chyba muszę jakiś specjalistycznym programikiem sprawdzić czy mam te PCI-ex, bo

TUTAJ jest opis, ale 2 różnych modeli…

Co do RAM, to został mi tylko 1 slot, ten co tu na foto.

Program ci tego raczej nie powie. Poszukaj w google instrukcji serwisowej. Tam będzie szczegółowy schemat.

edit:
Według zwykłej instrukcji (strona 20 na dole) powinno być OK. https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/GamingNB/GL703GS/PL14527_GL703GS_GM_V2_A.pdf

Nie kupuj jednak dysku jakiejś dzikiej firmy. Dopłać trochę do np. Samsunga, albo chociaż jakieś A-Daty.
Jak nie jesteś 100% pewien to pójdź z laptopem do jakiegoś sklepu komputerowego i niech ci na miejscu zamontują i przetestują.

Jeśli chodzi o RAM to musisz kupić komplet. Ta kość co masz możesz odłożyć do szuflady, albo próbować sprzedać za kilkadziesiąt złotych.

Dzwonię do Asus-a. Podałem nr seryjny lapka i od 20 min gościu szukał po specyfikacjach technicznych konkretnie mojej płyty głównej. Wychodzi na to, ze mój lapek OBIE obsługuje SATA i PCi.

Kupię SAMSUNG 250GB M.2 SSD 970 Evo Plus (MZ-V7S250BW)

1 polubienie

Jeśli nie ogranicza cię budżet to kup większy. 256GB to mało. Dodatkowo im dysk większy tym szybszy (chociaż w praktyce jest to nieodczuwalne).