Co to znaczy powiększenie 2x?


mamy kwadrat o boku 10x10

Lupa powiększa 2x.
Czy obraz będzie 14,1x14,1 (2x większa powierzchnia)?
Czy obraz będzie 20x20?

Będzie 20x20.

Już ponad 111 wejść i nikt tej odpowiedz nie podważa?
Kiepsko z rachunkami… czy aprobata tej odpowiedzi. :grinning:

A jak przez tą lupę spojrzysz na sześcian to jego obraz będzie miał 2x większą objętość? Czy 2x większą powierzchnię?

Lupa nie dokona pomiaru.
PS. Ja znam odpowiedź.

Objętość czegoś płaskiego? Powierzchnia… chyba też nie ulegnie zmianie…

To po jakiego grzyba pytasz? Mamy wystarczająco dużo trolli. Nie trzeba nam kolejnego który lubi się dowartościować odpowiadając na własne pytania.

2 polubienia

Ale w lupie , użytej w ten sposób jak na ilustracji, masz obraz pozorny. Jak chcesz go zmierzyć? Jeżeli do tego obrazu przyłożysz miarkę to nadal będziesz na niej widział 10 x10 jednostek bo miarka także będzie powiększona.

Ponieważ jednak powiększenie lupy jest powiększeniem kątowym to w przypadku małych kątów będziesz ten obrazek widział tak samo jak 20x20 umieszczony w tej samej odległości od oka ale bez lupy.

Nie uważasz, że masz takie skłonności.

Tym się chcesz dowartościować?

Rozumowanie prawidłowe ale " Co to znaczy powiększenie 2x?"

** jak 20x20 ** czy to jest ta odpowiedź?

20x20=400
10x10=100

Powierzchnia się zwiększy 4x.

To ja zrewanżuję się zmodyfikowanym Twoim pytaniem.
Czy kwadrat 10x10 oglądany z dwukrotnie mniejszej odległości (przy założeniu małego kąta to odpowiada lupie dwukrotnej) będzie miał dwukrotnie większą powierzchnię czy wymiary linowe?

Powiększenie x2 oznacza, że np. jak będziesz obserwować z 10cm, to po przyłożeniu będzie się wydawało jakbyś obserwował z 5cm.

To teraz pytasz to samo co ja.
Mam sobie sam odpowiedzieć, to po co ten post.

Oczywiście przy założeniu ze rozmiary kątowe są niewielkie bo wtedy tangens jest prawie liniowy

Avatar trafiony w 10ke.
Troll że smoczkiem.
Nie walczccie z nim bo sprowadzi was do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.

Nie pytam o wiedzę, tylko napisz jakie masz zainteresowania oprócz tych tutaj?

Niestety nie da się, to tylko działa w jedną stronę… przykro mi.

Czy wiesz na czym… polega trolowanie i czemu ma służyć?

Tak jest, odwróciłem Twoje pytanie ponieważ łatwiej wówczas zauważyć że żaden obiekt fizyczny się nie zmienia, zmienia się natomiast wrażenie.

W obu przypadkach zmienia się rozmiar kątowy obserwowanego obiektu a mózg interpretuje to tak jakby obserwowany obiekt był większy. W idealnym przypadku dwukrotnie i to liniowo.

Co masz przeciwko niemu.
To są pozostałości po reorganizacji tego forum.
Nie ja to popsułem i nie chce mi się to zmieniać.

To znaczy, że po powiększeniu 2x obraz będzie taki jak 20x20 bez lupy, czy 14,1x14,1.
Co ktoś miał na myśli… powiększenie 2x.

Liniowo, to znaczy że wysokość i szerokość, czy jak zechcesz nazwać te wymiary, pozornie zwiększą się dwukrotnie tak gdybyś oglądał ów kwadrat z połowy odległości, albo dwukrotnie większy z tej samej odległości, czyli 20x20, jak to już wcześniej chyba napisałem.

Powiększenie 2x w przypadku przyrządów optycznych tworzących obraz pozorny oznacza powiększenie kątowe. To znaczy że kąt pomiędzy dowolnymi puntami przedmiotu oglądanego przez lupę jest dwa razy większy niż ten jaki występuje bez lupy.

Podsumujmy, na stole leży kwadracik: 10 mm x 10 mm
obok 4 takie kwadraciki tworząc większy

czyli powiększenie 2x odpowiada temu składającemu się z 4 mniejszych?

2x to 4x (kwadracik). :grinning:

Takie doświadczenie można w bardzo prosty sposób przeprowadzić.