Co ulepszyć w komputerze (max. 400zł)

Oto mój komputer:

-Procesor: Intel Pentium Dual E2180 2.00 GHz,

-Płyta główna: ASUS P5KPL,

-Pamięć DDR2: 2 GB (dwie kości, każda po 1 GB),

-Grafika: Nvidia 9600 GT,

  1. Co jest w tym zestawie najgorszego i co koniecznie trzeba wymienić, abym mógł korzystać wydajniej z komputera. (Dużo gram, używam internetu, słucham muzyki i to wszystko naraz). Tak, abym mógł sam zamontować to wszystko i żeby pasowało razem ze sobą.

Jeżeli robisz to wszystko “naraz”, to najlepiej procesor na 3-4 rdzenie i pamięć. Też zależy od systemu, bo jeśli XP, to te 2GB RAM Ci spokojnie powinien starczyć.

System jest Windows 7, ale w grach mam częste lagi, dlatego chciałbym zmienić cześci.

Szczerze? nie modernizował bym tego, szkoda zmieniać procesor na podstawkę 775. Musiałbyś zmienić mobo na 1155 np do tego celerona g530 , 2 GB to za zadecydowanie za mało na win 7. 3 a najlepiej 4Gb było by w porządku.

Podsumowując; jeżeli chcesz w przyszłości wsadzć tam i3/5/7 to zmiana mobo na np ASrocka z chipsetem h61 ( bez możliwości oc) do teog celeron g530 i 2 gb ramu. Możesz troszkę po za budżet wyjść ale nie dużo.

To najbardziej przyszłościowy zestaw. Jeszcze podaj markę zasilacza i moc.

Wymienić procesor , płytę główną i pamięć ram ( koszt ok 420 -440zł , intel g530 + gigabyte h61 + 4gb ram )

Jaki masz zasilacz ?

Zasilacz:

MARKA: FORTRON 400W

MODEL: FSP400-60GLN

Wytrzyma, zmieniaj to co wyżej napisaliśmy jeżeli chcesz mieć przyszłościową platformę.

Słucham Panów? E2180 to jeden z najlepszych dwurdzeniowców do kręcenia!

Proponuję zakupić do niego Radeona HD6770 , a procesor wykręcić do 2,7-2,8 GHz (z mało łasą na prąd kartą będziesz miał zapas mocy)

Na chipsecie P35 udało mi się go wykręcić do 3,2GHz na fabrycznym chłodzeniu, nie wiem jak będzie z G31 - bynajmniej nie zaszkodzi spróbować :slight_smile:

Do tego dolicz chłodzenie i ram + ta karta. 400 zł to zdecydowanie za mało :slight_smile:

Ten procek nie potrzebuje zmiany chłodzenia do 3,0 GHz, dopiero powyżej temperatury zaczynają być niepokojące. :wink:

to jeden z najmniej wydajnych dwurdzeniowców nawet po oc

Koledze chodziło wyłącznie o OC, gdzie nawet niższe modele (E2140 - 1,6GHz) bez problemu osiągały okolice 3GHz. Swego czasu były to bardzo popularne procesory, wiadomo, że na dzień dzisiejszy trochę odstają, ale również uważam, że zmiana na G530/G540 nie jest jakoś super opłacalna. Jak już zmieniać platformę to brać od razu lepszy procesor, typu i3-2120, ale na to potrzeba więcej pieniędzy. Kartę graficzną i tak trzeba będzie zmienić, więc równie dobrze autor może kupić ją teraz i zacząć zbierać pieniądze na poważniejszy upgrade.

Kup jakiegoś Core 2 duo, używki do 200 zł znajdziesz i odczujesz różnicę.

Ja tak miałem jak zmieniłem na E4500 i podkręciłem do 2,7 Ghz bez zmian napięcia ( nie mam takiej możliwości-płyta asrock )

Ale kup coś mocniejszego.

Chyba sobie jaja robisz, dalej wydajny proc, w domu mam E5200 bez oc daje radę, jedyne co mi przeszkadza to wolny dysk, w planach szykuje się wymiana na SSD. Bierz to co polecił Majcovski 6770 i oc proca, DC nie mają szczególnych wymagań co do sekcji zasilania więc jak ramy wyrobią to powinien być dobry wynik po oc, jak by się grzał to np Arctic 7 Pro PWM, Spartan, używane czasem za 20 zł można na allego kupić.

Dalej wydajny ? - tylko w czym , w grach po oc do 3ghz będzie miał wydajność mułowatego core 2 duo e6300 ( mam e5200 i e6300 )

To nie jest procesor do gier !

Dual Core od C2D różni się głównie mniejszą ilością pamięci L2, co jest odczuwalne w programach typu WinRar, i starych grach nastawionych głównie na procesor, obecnie lepiej kupić tańszy proc i lepszą grafikę, po oc i wymianie grafiki jeszcze na tym sprzęcie będzie dało się pograć, może nie na ultra detalach, ale będzie lepiej. Pewnie sam bym jeszcze używał E5200, gdyby nie to że mogłem zakupić i5-2500k, jak ktoś ma budżetową płytę i grafę która wychodząc nie była demonem wydajności to raczej do tych 400 zł nie dorzuci nagle 1000 zł na całkiem nową platformę.

Zawsze najlepiej jest wymienić całą platformę - niestety nie zawsze pozwalają na to fundusze. 400 złotych to naprawdę bardzo mało, więc lepiej zainwestować w wydajną kartę i cieszyć się kopem graficznym niż inwestować w procek i cieszyć się z lepszych wyników w benchmarkach ;] Do niedawna posiadałem tego procka w tandemie z 8800 GTS 512 i Mafia II chodziła mi w wysokich detalach w rozdziałce 1280x1024 z AAx4, AFx16 i wyłączonym APEX PhysX - utrzymując całkiem fajną płynność klatek ~30/s

Nie słuchaj się majcovskiego, zrób tak jak mówi np. Tobi, kup Core 2 Duo, podkręć go trochę i tą grafikę, ale nie za całą kwotę jaką masz.

C2D można wylicytować już za 150 zł max, ja za swojego E4500 dałem 60 zł także warto zajrzeć na aukcję :smiley:

Możesz mi zacytować, gdzie doradził mu zakup Core 2 Duo? Tobi opowiedział się po mojej stronie, więc dałeś trochę kiepski przykład.

Chcesz mi powiedzieć, że wymiana procka da mu skok wydajności w grach? Nie da mu absolutnie nic, ewentualnie przyrost 1-2 klatek.

Nie polecałem wymiany proca.

Czy mój obecny procesor nie będzie ograniczał nowej karty graficznej?

http://nvision.pl/Czy-moj-obecny-proces … ils-1.html