Co ważniejsze dla LCD: Kontrrast czy jasność?

Witam.

Wracam do pytania o monitory LCD.

Wiem z google jakie powinny być wartości minimalne jasności i kontrastu ale nie wiem który parametr jest ważneijszy?

Czy lepszy jest monitor z jasnością 250 cd/m2 i kontrastem 3000:1 czy

monitor z jasnością 300 cd/m2 i kontrastem 800:1 ?

Lepsza oczywiście większa jasność, 300 kandeli to obecnie minimum do sensownej pracy

Najlepiej pójść do sklepu (komputerowego) i poprosić o przetestowanie monitora specjalnym oprogramowaniem (zdarzają się takie sklepy). Oprócz samej matrycy liczy się także soft jaki został zastosowany (ta sama matryca w kilku modelach różnych firm, a już “pasy” mogą być mniejsze).

Ja bym stawiał na umiarkowaną jasność (około 300cd/m2) i jak najwyższy kontrast.

Na kontrasty powyżej 1000:1 radze nie patrzyć bo to dynamiczne i w praktyce raczej się je wyłącza do komfortowej pracy.

Im większy kontrast ponad pewną normę tym mniej odcieni jest widocznych. Prawdopodobnie przy faktycznym kontraście monitora 3000:1, na monitorze nie byłoby widać praktycznie nic.

W praktyce producentów. Kontrast to kontrast, a że producenci sami ustalają co nazwać kontrastem to już inna sprawa.

Kontrast według wikipedia

Radze sprawdzić (pomijając monitory) na własne oczy np. nowe telewizory LCD Samsung serii 6 z kontrastem 50000:1 (przy jasności na poziomie 450-500cd/m2; w/g producenta). Czerń jest poprostu piękna.

Ciekawe, bo ja mam monitor Benq FP93GP on ma kontrast 1300:1 i jasność 300 cd/m2, czerń i biel też jest piękna, od kolegi raz pożyczyłem Samsunga SM-T240 kontrast 20000:1 na porównanie i co ?? nie widać było różnicy w kolorach.

Jakość czerni/monitora widać dopiero podczas oglądania nocą.

Ludzkie oko też ma oganiczenia. Np. około 256 odcieni szarości.

A poczytaj tu:

http://mva.pl/?id_kategorii=2&top=71&kategoria=205

A brak DVI bardzo pogarsza obraz (chodzi głównie o filmy i gry fpp)?

http://www.znak.pl/index.php?text=607 - trochę informacji o lcd

DVI teoretycznie powinno lepiej obraz przesyłać, jak masz możliwość to bierz z DVI, poza tym przyszłościowy bo nowe karty graficzne mają tylko wyjścia dvi (d-sub tylko przez przejściówki). A więc brak DVI zazwyczaj nie pogarsza bardzo obrazu.

utrivv , tak gdyż DVI to format cyfrowy.

Więc bierz z wyjściem DVI.

Ale czy warte to jest tych 400zł więcej? O to mi chodzi :slight_smile:

Zależy jaki monitor, często 300cd razi niemiłosiernie, a dopiero 250 jest znośne, co w sumie nie ma znaczenia bo po to są regulacje.

Chcesz kupić monitor? To napisz ile masz kasy to coś się doradzi… Myślałem, że pytasz tak czysto teoretycznie w celu zgłębienia wiedzy.

Jestem dusigroszem więc myślałem o wydaniu 600zł. Chyba że różnica w jakości byłaby duża - wtedy ew. więcej ale poniżej 900zł.

Przekątna i stosunek boków matrycy jaka interesuje?

Sam już nie wiem. Początkowo planowałem coś między 20 a 22 cali w panoramie.