Co Windows zapisuje na dysku podczas zamykania systemu?


(XOR) #1

Mam daw dysk fizyczne: SSD i HDD. SSD to mój dysk z systemem, HDD to mój magazyn danych. W systemie mam ustawione, żeby po kilku minutach nie używania dysk HDD był zatrzymywany, co ma miejsce. Dlaczego więc dysk HDD uruchamia się w momencie, gdy zamykam Windows? Co takiego system tam zapisuje skoro używałem tylko dysku z systemem (SSD)?


(Johny) #2

Czas pracy dysku.System widzi,że dysk jest fizycznie podłączony i w razie potrzeby musi być wybudzony więc ustawia go na czuwaniu.


(vbruder) #3

Na dysku HDD również znajdują się pewne pliki systemowe (ukryte/systemowe) + kosz, więc być może do tych plików trzeba pozamykać uchwyty przed zamknięciem systemu. Ale prawdopodobnie chodzi o to, że stan uśpienia dysku jest różny od stanu jego wyłączenia. Stąd zachodzi potrzeba wybudzenia dysku i ustawienia go w tryb shutdown. Swoją drogą polecam zainstalować niewielki programik NoSleepHD, który poprzez zapisywanie na dysk niewielkiego pliku tekstowego co kilka minut powstrzymuje dysk od przechodzenia w stan uśpienia, a tym samym nie naraża go na te potworne przeciążenia zachodzące przy częstym rozpędzaniu talerzy, co przekłada się na zwiększoną żywotność.


(j24) #4

Podstawowe pytanie czy na pewno system jest tylko na SSD? Rozumiem że partycja systemowa C jest na SSD ale Windows tworzy też partycję startową ukrytą  o wielkości (jak u mnie) 100MB i ciekawe gdzie ona jest? Czy w BIOS masz ustawione że startuje z SSD? Lub inaczej, gdybyś odłączył  HDD czy ci komputer wystartuje? Łato to sprawdzić w zarządzaniu dyskami.

Pytam o to wszytko bo mam 100% świadomość że np u mnie jest bałagan z mojej winy (mam prawie identycznie jak ty) ale jak instalowałem system na SSD to nie odłączyłem na tą chwilę HDD i partycja startowa 100MB jest na HDD. Mój bałagan wynikł z tego że wcześniej miałem tylko HDD i tam była partycja C, którą sformatowałem kupując SSD ale partycja startowa została. 


(XOR) #5

system w 100% na SSD, bo tylko ten dysk miałem podłączony podczas instalacji. HDD dodałem później i ustawiłem w systemie “wyłącz dyski po” 5 minutach. Mimo, że dysk się wyłącza to system i tak go wybudza podczas zamykania komputera. Czemu? Nie wiem, może zapisuje jakieś pliki systemowe? Ale jakie?