Co włącza się najpierw? monitor czy komputer


(Niebieski 84) #1

witam

mam pytanie za 100 punktów:

co powinno się najpierw włączać: monitor a potem komputer czy odwrotnie komputer a dopiero potem monitor ?

z gory dzieki za pomoc


(me@djohnsc) #2

Moim zdaniem, to bez różnicy :wink:


(Technik Elektro) #3

komputer a dokładnie zwarcie odpowiednich styków przycisku powoduje "odpalenie" zasilacza, a następnie rozruch komputera (płyty głównej -> POST -> test karty graf, proca, pamięci, detekcja dysków,złącz, klawiatury) itd.


(dark__jedi) #4

Większość monitorów gdy komuter jest wyłączony jest standby'u, więc monitor jest wcześniej włączony. Jak go wyłączysz i włączysz tak samo nic się nie dzieje.

Bez znaczenia.


(PaPuX) #5

Ja nigdy nie wyłączam monitora bo on robi to automatycznie jak wyłączę komputer.

Idiotyczne pytanie.


(Zbych ) #6

Monitor nigdy sam sie nie wyłączy , przechodzi tylko w stan czówania w tym czasie zużycie energi wynosi od 2-10Watt( w zależności od monitora) ktoś kiedyś obliczył że wyłączenie całkowite wszystkich telewizorów/monitorów pozwoliłoby zasilić energią New York.


(impassive) #7

Komputer. A wyłącza pierwszy monitor.


(Niebieski 84) #8

dzieki za odpowiedzi :slight_smile:

czemu pytalem? bo wlasnie kilka goidzn temu spalil mi sie monitor :confused: i teraz siedze na pozyczonym i mnie to zainspirywalo czemu sie tamten spalil przy wlaczeniu :confused:


(Zbych ) #9

spalił się bo nie wytrzymał przeciążenia, każde urządzenie elektryczne czy elektroniczne podczas rozruchu jest przciążane na ułamek sekundy przynajmniej kilkadziesiąt razy większym prądem niż w czasie pracy ciągłej , i dlatego nie powinno się wyłączać całkowicie telewizorów , wież radiofonicznych czy monitorów , po to jest stan podtrzymania aby nie dochodziło do przeciążeń , z drugiej strony organizacje ekologiczne alarmują żeby jednak wyłanczać całkowicie gdyż w znacznym stopniu ogranicza to zużycie energi co za tym idzie również emisje gazów cieplarnianych. Albo szanujemy sprzęt albo "matke" ziemie , kwestia wyboru.