Co wybrać Mendriva 2007 czy Ubuntu

Zamieżam przesiąść się z XP na system Linux A dokładniej posiadać 2 systemy operacyjne. Korzystałem już z Mendria 2006 ale teraz wacham się nad wyborem Mandriva 2007 czy Ubuntu

Który system jest waszym zdaniem lepszy???

Po szukam po necie i raz pisze że lepiej wybrać Mendrive a raz że Ubuntu jest lepszy. Sam już niewiem co wybrać. Z Ubuntu jeszcze nie miałem doczynienia więc niewiem co to za system.

Proszę o poradę

Ubuntu. Dlaczego? Bo moim zdaniem jest dużo bardziej dopracowane w porównaniu z Mandrivą i mniej z nim problemów.

Dokładnie. Moim prywatnym zdaniem argumentów na plus jest więcej za Ubuntu - tylko 1 CD, względna lekkość w porównaniu do Mandrivy. No i apt, imo coś b.dobrego.

Wypróbuj Ubuntu - będzie to coś nowego.

Pewnie, że mandriva, ale to oczywiście moja subiektywna opinia :slight_smile:

Dlaczego mandriva jest dla mnie lepsza od ubuntu? Już Ci tłumaczę :slight_smile: Ponieważ spełnia moje najbardziej wyszukane wymagania, jest w przeciwieństwie do ubuntu o wiele łatwiejsza w obsłudze, a skoro korzystałeś z mandrivy 2006 to wiesz jak to wygląda, mandriva ma do wyboru 4 środowiska graficzne, kiedy ubuntu oferuje tylko jedno, instalacja neta na ununtu to koszmar :stuck_out_tongue: Więcej rzeczy nie pamiętam.

Oczywiście każdy wyraża swoją subiektywną opinię, więc nie powinieneś się kierować tym, że 10 osób piszę, że ten lepszy a temten gorszy i odwrotnie. Każdy sytem ma swoje wady i zalety, które najlepiej samemu poznać :slight_smile:

Radzę przetestować zarówno mandrivę jak i ubuntu oraz inne dystrybujcje w końcu nie na tych dwóch linux się kończy, tylko te dwie są najbardziej popularne :slight_smile:

Skąd Ty te bzdury bierzesz ?? Ja korzystam z Mandrivy 2007 Free już od pół roku i ani razu nie miałem z nią problemów w przeciwieństwe do Ubuntu, które wieszało mi się co chwilę bez powodu, sypało sie po kilku uruchomieniach. A co najlepsze ten system ma bardzo poważny błąd, a mianowicie zawieszanie się systemu podczas konfiguracji sieci bezprzewodowej na karcie bezprzewodowej z chipsetem RaLink Rt2460, i trzeba łatać ten twój “wspaniały” system jakim jest Ubuntu, które nazwałbym syfem a nie systemem :slight_smile: Poza tym z internetem zawsze są problemy na ubuntu, po każdym restarcie musiałem konfigurować neta na nowo, ubuntu u mnie kasowało się z dysku szybciej niż instalowało :slight_smile: Oczywiście nie jestem antyubuntowcem i czekam na ubuntu 7, które może będzie lepsze od 6 bez tej wpadki z konfiguracją sieci bezprzewodowej, potestujemy zobaczymy. Ubuntu byłoby lepiej dopracowane od Mandrivy, gdyby nie trzeba było łatać jądra :stuck_out_tongue:

Za to jeśli ktoś nie ma stałego łącza lub bardzo słabe łącze to dla takiego użytkownika to będzie ból instalować cokolwiek w ubuntu, gdyż wszystko trzeba instalować z neta i to jest minus tej dystrybucji, plus też nie, gdyż istnieje wersja Mandrivy również na 1 CD, która nazywa się Mandriva One LiveCD, i można oprogramowanie dociągnąć z neta jak w przypadku Ubuntu, jeśli ktoś nie chce mieć podstawowych programów na 4CD lub 1DVD. Jak dla mnie to, że ubuntu jest na jednym CD to żaden plus, wręcz minus.

Natomiast w Mandrivie jest takie cos jak URPMI , które również jest bardzo dobre i bardzo ułatwia życie :slight_smile:

Jak pisałem wcześniej najlepiej przetestować obydwa systemy.

Pozdrawiam!

i znowu zaczyna sie dyskusja o wyzszosci swiat Bozego Narodzenia na Wielkanoca

wlasnie wyszla nowa mandriva a nowe ubuntu tuz tuz przetestuj oba distra i sam zdecyduj co Ci lepiej pasuje

Dokładnie, trzeba najpierw przetestować.

Z mojej strony polecam Mandrivę, której używam od wersji 10… Ubuntu to niewątpliwie świetny system, ale wg mnie przereklamowany nieco. Może akurat mam “zły” konfig kompa, ale ubunciak wiecznie kaprysił, chociaż szybki jest rzeczywiście. No i ta wykrywalność sprzętu, u mnie o dziwo lepsza na Mandrivie niż w XP. Jeśli jesteś początkujący, lubisz bajerki fajerwerki itp a korzystałeś z wersji 06 to Mandriva… Zresztą potestuj i oceń :wink:

Dlaczego to dla Ciebie takie dziwne? Instalując Windowsa, muszę później zainstalować sterowniki praktycznie do wszystkiego (chipset płyty głównej, karta muzyczna, graficzna, sieciówka itp. itd.), a po instalacji jakiejkolwiek dystrybucji Linuksa muszę tylko starowniki do grafiki doinstalować (oczywiście tylko wtedy, kiedy potrzeduję akceleracji 3D).

To wcale nie jest dziwne, tylko normalne. To jest Linux a nie Windows. Tutaj prawie wszystko działa od ręki, zaraz po instalacji.

Ponieważ dystrybutorzy linuksa dbają o swoich użytkowników w przeciwieństwie do waszego billa boga systemów operacyjny, który olewa użytkowników :slight_smile:

Pozdrawiam!