Co wymienić procesor czy kartę graficzną?

(Patrykspiderman) #1

Witam . Mam pytanie odnośnie wymiany procesora lub karty graficznej. Zamierzam wymienić którąś z tych części, ale nie wiem co bardziej wypadało by wymienić. Moja konfiguracja:

Intel Pentium D 2x 2,66Ghz

Ati HD3870 512 MB

4Gb RAM DDR2

Zasilacz Chieftec 550W

dysk 500GB

Win 7 HP 64bit

(Szotek5) #2

Ile masz do wydania ?

Według mnie procesor bardziej by się przydał karta jest jeszcze dosyć dobra.

(Patrykspiderman) #3

teraz tak około 300zł ale tak w czerwcu dostanę kase z urodzin więc będe miał więcej. Jeśli chodzi o procesor to zastanawiam się nad Intel Quad Core 2 czy jakoś tak, bo on jest chyba jedynym 4x rdzeniowym procesorem do mojej płyty głównej (Gigabyte GA-p35-DS3L/S3L)

(Szotek5) #4

patryk2266 , tak dokładnie to Core 2 Quad. Nie ma sensu pchać się w inny model niż taki jak ja mam czyli Q6600 ale koniecznie w rewizji G0, ponieważ dobrze się podkręcają. na przykład taki http://allegro.pl/intel-q6600-oc-g0-cor ... 45424.html lub próbować wylicytować coś taniej :slight_smile:

(Patrykspiderman) #5

Czyli ten procesor (x4 2,4GHz) Jest dobry ? Ja ten swój kupiłem w 2006r i jest naprawdę dobry, co prawda najnowsze gry typu crysis 2 na minmalnych chodzą średnio ale zamierzam wymienić właśnie coś na nowego Battlefielda 3 bo na obcenej konfiguracji to nie da rady. Powracając do Core 2 Quad opłaca się kupić tego typu procesor tylko że o większym takowaniu np 4x 2,66Ghz ???

(Szotek5) #6

patryk2266 , o jaki dokładnie model masz na myśli? Q9400 czy Q8400 ?

Jeśli Q8400 to nie, są one sporo droższe (na allegro 150-200zł) od Q6600 a wydajność podobna a nawet zaryzykowałbym stwierdzenie że mniejsza ponieważ posiada on mniej pamięci cache L2 no i nie osiągnie takich wyników przy OC jak Q6600.

(luger) #7

patryk2266 , nie patrz na taktowanie tylko na architekturę procesora bo Pentium D jest jeszcze na starej technologii NetBurst, która to jest o połowę (w dużym przybliżeniu) mniej wydajna od Core. Tak w dużym uproszczeniu Core 2 Duo o takim samym taktowaniu jak ten twój Pentium D 2,66GHz jest co najmniej 2 razy szybszy, w dużym przybliżeniu, powtarzam [-o<

(Patrykspiderman) #8

Wielkie dzięki za informacje, teraz wiem co i jak z tym procesorem. Poczekam chwilę aż będę miał trochę więcej kasy by kupić Q6600. Mam jeszcze jedno pytanie odnoście podkręcania. Jest ono bezpieczne na tym procesorze, i czy mocno zwiększa wydajność ??

(Walker15130) #9

Moim zdaniem kupując nowy procesor (a w dodatku czterordzeniowy) poczujesz przypływ mocy, nawet bez podkręcania. Według mnie OC jest dobre dopiero gdy naprawdę potrzebujemy dodatkowej mocy obliczeniowej.

(Patrykspiderman) #10

Mam jeszcze jedno pytanie, czy ten procesor Q6600 można kupić jeszcze nowego ? Na allegro są same używane w komputoniku go nie ma, i na stronach typu ceneo itp.

(majcovsky) #11

Nie ma sensu wrzucać quada na tego P35... Sam się zastanawiam nad nim, ale z tego co czytam ma za słabą sekcję zasilania :C

Niby jedna literka, ale DS3 to ponoć już inna bajka.

/a nówek kupić nie można - jeśli chcesz nówkę, to jedynym opłacalnym zakupem byłoby Pentium Dual Core od 6300 do 6700...

(Patrykspiderman) #12

Hmm.... Ale wolałbym już 4x rdzeniowy procesor, bo jak kupię teraz dwurdzeniowy to pewnie już w przyszłym roku będzie słaby, na stronie gigabyte jest napisane że obsługuje, więc powinien działać dobrze...

(Szotek5) #13

Hmm, a ja myślę że da radę Quad na tej płycie ja mam GA-G33M-S2 i trzymam Quada na niej już prawie 4 lata. Z OC to udało mi się podkręcić do 3,1 GHz bez zmiany napięć więc nie jest źle :slight_smile:

(Patrykspiderman) #14

Zacznę licytować na allegro tego Quada, a tą wersje G0 można jakoś odróżnić od zwykłej ? Mało jest na aukcjach napisane że jest to ta wersja G0

(majcovsky) #15

A zauważyłeś może, że sam posiadam tę płytę oraz to, że Twoja ma większą ilość kondensatorów i cewek przy procku?

(Szotek5) #16

No rzeczywiście ni przyglądałem się temu, wydawało mi się że mają podobną sekcję zasilania :wink:. Jednak nadal uważam że wystarczy to do utrzymania Q6600 bez OC :stuck_out_tongue:

(majcovsky) #17

No bez OC to wiadomo, ale z drugiej strony jest słabo taktowany jak na obecne standardy... Kupować Q6600 i nie wykorzystać jego potencjału to grzech... : >

(Patrykspiderman) #18

Ja i tak zabardzo w podkręcanie się nie bawię, więc uważam, że bez OC powinno być dobrze... Skoro ten Q6600 nie jest dobry do mojej płyty głównej to jakieś inne 4x rdzeniowe są dobre ?

(majcovsky) #19

Q6600 to jedyna sensowna opcja na 775.

(luger) #20

patryk2266 , ja ci jeszcze podpowiem co zwiększy wydajność bo widzę, że masz pamięci 800, wymień je na 1066.