Co wymienić procesor czy kartę graficzną?

Witam . Mam pytanie odnośnie wymiany procesora lub karty graficznej. Zamierzam wymienić którąś z tych części, ale nie wiem co bardziej wypadało by wymienić. Moja konfiguracja:

Intel Pentium D 2x 2,66Ghz

Ati HD3870 512 MB

4Gb RAM DDR2

Zasilacz Chieftec 550W

dysk 500GB

Win 7 HP 64bit

Ile masz do wydania ?

Według mnie procesor bardziej by się przydał karta jest jeszcze dosyć dobra.

teraz tak około 300zł ale tak w czerwcu dostanę kase z urodzin więc będe miał więcej. Jeśli chodzi o procesor to zastanawiam się nad Intel Quad Core 2 czy jakoś tak, bo on jest chyba jedynym 4x rdzeniowym procesorem do mojej płyty głównej (Gigabyte GA-p35-DS3L/S3L)

patryk2266 , tak dokładnie to Core 2 Quad. Nie ma sensu pchać się w inny model niż taki jak ja mam czyli Q6600 ale koniecznie w rewizji G0, ponieważ dobrze się podkręcają. na przykład taki http://allegro.pl/intel-q6600-oc-g0-cor … 45424.html lub próbować wylicytować coś taniej :slight_smile:

Czyli ten procesor (x4 2,4GHz) Jest dobry ? Ja ten swój kupiłem w 2006r i jest naprawdę dobry, co prawda najnowsze gry typu crysis 2 na minmalnych chodzą średnio ale zamierzam wymienić właśnie coś na nowego Battlefielda 3 bo na obcenej konfiguracji to nie da rady. Powracając do Core 2 Quad opłaca się kupić tego typu procesor tylko że o większym takowaniu np 4x 2,66Ghz ???

patryk2266 , o jaki dokładnie model masz na myśli? Q9400 czy Q8400 ?

Jeśli Q8400 to nie, są one sporo droższe (na allegro 150-200zł) od Q6600 a wydajność podobna a nawet zaryzykowałbym stwierdzenie że mniejsza ponieważ posiada on mniej pamięci cache L2 no i nie osiągnie takich wyników przy OC jak Q6600.

patryk2266 , nie patrz na taktowanie tylko na architekturę procesora bo Pentium D jest jeszcze na starej technologii NetBurst, która to jest o połowę (w dużym przybliżeniu) mniej wydajna od Core. Tak w dużym uproszczeniu Core 2 Duo o takim samym taktowaniu jak ten twój Pentium D 2,66GHz jest co najmniej 2 razy szybszy, w dużym przybliżeniu, powtarzam ![-o<

Wielkie dzięki za informacje, teraz wiem co i jak z tym procesorem. Poczekam chwilę aż będę miał trochę więcej kasy by kupić Q6600. Mam jeszcze jedno pytanie odnoście podkręcania. Jest ono bezpieczne na tym procesorze, i czy mocno zwiększa wydajność ??

Moim zdaniem kupując nowy procesor (a w dodatku czterordzeniowy) poczujesz przypływ mocy, nawet bez podkręcania. Według mnie OC jest dobre dopiero gdy naprawdę potrzebujemy dodatkowej mocy obliczeniowej.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy ten procesor Q6600 można kupić jeszcze nowego ? Na allegro są same używane w komputoniku go nie ma, i na stronach typu ceneo itp.

Nie ma sensu wrzucać quada na tego P35… Sam się zastanawiam nad nim, ale z tego co czytam ma za słabą sekcję zasilania :C

Niby jedna literka, ale DS3 to ponoć już inna bajka.

/a nówek kupić nie można - jeśli chcesz nówkę, to jedynym opłacalnym zakupem byłoby Pentium Dual Core od 6300 do 6700

Hmm… Ale wolałbym już 4x rdzeniowy procesor, bo jak kupię teraz dwurdzeniowy to pewnie już w przyszłym roku będzie słaby, na stronie gigabyte jest napisane że obsługuje, więc powinien działać dobrze…

Hmm, a ja myślę że da radę Quad na tej płycie ja mam GA-G33M-S2 i trzymam Quada na niej już prawie 4 lata. Z OC to udało mi się podkręcić do 3,1 GHz bez zmiany napięć więc nie jest źle :slight_smile:

Zacznę licytować na allegro tego Quada, a tą wersje G0 można jakoś odróżnić od zwykłej ? Mało jest na aukcjach napisane że jest to ta wersja G0

A zauważyłeś może, że sam posiadam tę płytę oraz to, że Twoja ma większą ilość kondensatorów i cewek przy procku?

No rzeczywiście ni przyglądałem się temu, wydawało mi się że mają podobną sekcję zasilania ;). Jednak nadal uważam że wystarczy to do utrzymania Q6600 bez OC :stuck_out_tongue:

No bez OC to wiadomo, ale z drugiej strony jest słabo taktowany jak na obecne standardy… Kupować Q6600 i nie wykorzystać jego potencjału to grzech… : >

Ja i tak zabardzo w podkręcanie się nie bawię, więc uważam, że bez OC powinno być dobrze… Skoro ten Q6600 nie jest dobry do mojej płyty głównej to jakieś inne 4x rdzeniowe są dobre ?

Q6600 to jedyna sensowna opcja na 775.

patryk2266 , ja ci jeszcze podpowiem co zwiększy wydajność bo widzę, że masz pamięci 800, wymień je na 1066.