Co wymienić przy starym PC

Posiadam taki sprzęt

Summary

CPU
Intel Core i5 2500K @ 3.30GHz 51 °C
Technologia Sandy Bridge 32nm
RAM
8,00GB 2-Kanałowy DDR3 @ 665MHz (9-9-9-24)
Płyta Główna
ASRock P67 Pro3 (CPUSocket) 33 °C
Grafika
IPS234 (1920x1080@59Hz)
2048MB ATI AMD Radeon HD 7850 Series (Gigabyte) 39 °C
Nośniki
465GB SAMSUNG HD501LJ SCSI Disk Device (SATA ) 26 °C
232GB Samsung SSD 850 EVO 250G SCSI Disk Device (SATA (SSD)) 39 °C
Napędy Optyczne
ELBY CLONEDRIVE SCSI CdRom Device
TSSTcorp CDDVDW SH-222BB SCSI CdRom Device
Audio
ASUS Xonar DG Audio Device

I teraz pytanie co polecacie wymienić na nowszego tak aby nowsze gry działały bez zająknięcie
Np Assassin’s Creed Origins chodzi mi na nisko średnich i to z oporami (mam go na dysku SDD)
Gta 5 prawie chodzi na full przy 1920 na 1080

Czy pora to sprzedać bez dysku SDD i zainwestować w nową jednostkę ta ma jakieś 7 lat i tylko dysk SDD dokupiłem w tamtym roku

Wg mnie warto zainwestować w solidną kartę typu gtx 1060 6GB. 2500k to kozackie CPU, które nie staje się bottleneckiem nawet takiej karty (w przyszłości zawsze możesz ją przełożyć do nowego kompa, a tego sprzedać z radeonem).

No to koniec. :joy: Wszystkie dostępne w sklepach Core i5/Ryzen 5 i lepsze są bez sensu, jeżeli 2500k nie jest wąskim gardłem dla takiego 1060 6GB. :joy:

Nawet ten Twój flmik to strzał w stopę! W Shadow of Mordor spadki do 40 fps?! Forza Horizon 3 widać, że ledwie płynność utrzymuje gdzie na tej karcie powinno być +60 fps! Ale owszem - w oskryptowanych ciasnych gierkach, gdzie nawet ziemniak jako CPU dałby radę (Battlefield, Call of Duty, Doom) mamy cudowne +60 fps. :wink:

@Lukaszemko
W przypadku AC: Origins wąskim gardłem jest procesor. Testy ->
https://pclab.pl/art75967-4.html

2500K jest ok. 10% wydajniejszy od Core i3-6100, także na tym procesorze nie da się osiągnąć więcej jak 40 fps “z hakiem”. Pff…ja u siebie z Ryzenem 5 1600 mam chwilowe spadki poniżej 40 fps, gdzie mój RX580 powinien mieć stabilne ponad 40 klatek na Ultra. :wink:
W bardziej procesorowych gierkach, czyli właśnie tj. AC Origins, przyszły Odyssey, Kingdom Come - 2500k już nie da rady. Musiałbyś go naprawdę porządnie podkręcić, ale i tak 4 wątki tego CPU będą lada moment za mało, i to już jest po prostu czas na nową podstawę.

Zacznij od kupna lepszej grafiki, możesz celować w GTX 1060 6GB (teraz są w promocji, SSD gratis), bo nawet GTX1050 2GB jest lepsza od Twojej. Jeśli dalej będziesz niezadowolony pozostaje kupić nowy komputer na np. i5-8400 lub lepszym

No tak, a na ten nowy komputer wyjmie sobie pieniądze z magicznej skarbonki. :joy:

Osobiście pewnie sam bym tak zrobił. Kupiłbym do tego zestawu dobrą kartę i w wielu grach byłoby super. Co najminej kilka miałoby nieprzyjemne spadki fps, a na palcach jednej ręki zliczysz gierki, które wykorzystają może 50% mocy takiej 1060 i ledwie będzie ponad 30 klatek (wspomniany AC Origins). A takich gierek będzie co raz więcej, bo te co powstają obecnie, są już po tej Ryzenowej rewolucij, gdzie możemy jednak mieć masę wydajnych wątków w zwykłym komputerze. :wink:

https://pclab.pl/art66856-16.html
https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_kingdom_come_deliverance_jesien_sredniowiecza?page=0,18 (i5-2500K jest gorszy od i3-8100)
Tylko przykłady…

“[chomik325]
No tak, a na ten nowy komputer wyjmie sobie pieniądze z magicznej skarbonki. ![:joy:]”

Nie płacz, autor tematu sam zaproponował możliwość wymiany komputera na nowy, więc jakąś “magiczną skarbonkę” najwyraźniej posiada.

Nie - czytanie ze zrozumieniem. Zapytał co w obecnym wymienić, i

Ja napisałem wyraźnie, że tak. Jeżeli napisze, że chce w takim razie nowy, poda budżet - można kleić nowy. Nie wiadomo czy taki i5-8400, który mu poleciłeś, jest w jego zasięgu.

No tak wg Ciebie sprzeda ten i bez dokładania kupi nowy, szybszy?
Wymieniać jego komputer na nowy z i3-8100 to szkoda pieniędzy i zachodu.

Człowieku - ja nic nie mówię, co on ma zrobić. Odpowiadam zwyczajnie na jego pytania z dokładnym i wyczerpującym uzasadnieniem. Nie ma sensu pakować w tą maszyne co ma i niech myśli o wymianie na kompletnie nowy komputer. Co dalej z tym zrobi - to jego decyzja.

No widzisz, a ja i panicgaming uważamy, że warto wymienic GPU

No i sobie uważajcie. :wink: Ja dla autora wrzuciłem testy z 3 przykładowych gierek, które mówią co innego - a co zrobi, jego decyzja. :wink:

W których nie ma bezpośredniego porównania 2500K do 8100 jak np. tu

Gratulacje, porównuj z i5-2500K podkręconym do 4,4 GHz. :joy: Owszem, sam to napisałem:

A autor, jak widzisz w pierwszym poście, ma standardowe 3,3 GHz. Płyta mu pozwoli na nieco OC, jednak to też wydatek w porządne chłodzenie za minimum 100-150 zł. I nie wiem czy tyle zachodu wart. Nie wiadomo w końcu na ile mu płyta i ten CPU pozwoli. Jeżeli nie przekroczy 4 GHz - to zdecydowanie nie warto. A IMO i tak nie warto bo to tylko krótki zastrzyk adrenaliny dla i tak konającego, i lepiej te stówki włożyć do świnki i oszczędzić na nowy PC.

Nie warto to kupować procesor w wersji K i go nie podkręcać. Chłodzenie może kupić już teraz, a wykorzystać również w następnym komputerze.

Po co, jeżeli następny komputer nie będzie miał procesora do podkręcania? Zbędnie wydane pieniądze, które mógłby przeznaczyć na ciut lepszy procesor, kartę, RAM czy cokolwiek (jak mówię - do porządnego podkręcenia tego i5 trzeba chociaż Fortisa 3 za 150 zł).

2x4GB czy 1x8GB ?

Link - do promocji (od nvidii) na morele gdzie dorzucają dysk 240GB od Kingstona.
Wyczekuj wyprzedaży modeli GTX 1060 6GB w najbliższej przyszłości.

Po to, żeby mieć lepszą kulturę pracy niż na boxowym chłodzeniu, pomijając fakt, że nie kazdy procesor w ogóle posiada boxowe chlodzenie.

Akurat mam te chłodzenie bo z rok temu boxowe padło

2x4gb

Ile mogę zadać za niego bez dysku SDD