Co wymienić w komputerze?

Otóż mam do przeznaczenia 700 zł, mam kartę graficzną gtx 660 i procesor intel core i3-4130 CPU 3.40 ghz.
Reszta specyfikacji jest dobra i mi odpowiada, więc chciałbym prosić o poradę czy można wymienić procesor lub kartę graficzną wkładając w to jedynie 700 zł. Chodzi mi głównie o to żeby poprawić wydajność komputera w grach FPS typu counter strike global offensive i przy okazji żeby program nagrywający wyrabiał mi z tą grą.

Osiągi powinny zauważalnie poprawić się po wymianie procesora np na i5 4670 http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6955552352 Jest ok 40 procent szybszy od i3 i ma 4 fizyczne rdzenie. W drugiej kolejności polecałbym modernizację pamięci RAM gdy masz mniej niż 8GB czy zakup ssd przy takim budżecie.

Wymiana karty graficznej da lepszy efekt niż wymiana cpu.

Ale nie w wypadku szybkich gier fps, które siedzą w większym stopniu na procku, jak CS GO właśnie czy podczas nagrywania rozgrywki. W tym wypadku wydajność po zmianie karty nie wzrośnie tak, jak po zmianie CPU.

Przy i3?
Przecież ta padaka ogranicza tylko tą kartę.
I nie pleć proszę bzdur że i3 taka rakieta, mam GTX660, i 4x4,30Ghz, wszystko co próbowałem odpalić idzie na maksymalnych ustawieniach w 1080p.
Dwa rdzenie do grania się nie nadają.

1 polubienie

No też mi się zdaje że wymiana procka będzie najlepszą opcją a będzie to pasowało do tej karty graficznej ? Mam 8 gb jak coś

Podaj model płyty, ale 4130 jest tej samej generacji jak 4670, i5 powinien pasować bez problemu. Ewentualnie możesz dopłacić do 4690 gdy różnica w cenie będzie symboliczna. Różnica taktowania to tylko 100MHz między tymi dwoma modelami.

Podam model płyty jak wrócę do domu bo aktualnie jestem w szkole

Kup używane i5, a potem sprzedaj i3 oraz GTXa i zobaczysz się na jakie nowe GPU starczy. Kilka dni na integrze wytrzymasz.
Najlepiej na licytacji. Za i3 ok. 250zł powinno być, GTX660 ok. 300zł.

W obliczu astronomicznych cen RX570 pewnie będziesz celować w GTX1050/1050Ti

Xbox DVR korzysta z GPU przy nagrywaniu. Przy nowych kartach nagrywanie prawie w ogóle nie wpływa na wydajność.

Czy jest sens wymieniać GTX660 na GTX1050?

Zakładając, że sprzedamy starą kartę, to upgrade kosztuje nas 200zł.
W tej cenie otrzymamy:

  • 30% więcej mocy, w nowszych grach jeszcze więcej
  • chłodną kartę w 14nm z niskim poborem prądu
  • 2-3 lata gwarancji (a nawet chyba 5 lat przy ZOTACu?)
  • obsługuję HEVC,VP9
  • być może więcej RAM, bo były 660 z 1GB, choćby z tego powodu nowsze gry mogą zacinać.

Całkiem dobry deal biorąc pod uwagę, że 660 w każdej chwili może paść, bo swoje lata już ma.
Ale jak budżet pozwoli to oczywiście lepiej brać 1050Ti ze względu na 4GB RAM.

Hmm… Patrzę na allegro i widzę, że realna cena sprzedaży (GTX 660 bez TI) to ok 250 zł. Ceny nowej GTX 1050 zaczynają się w okolicach 600 zł.

moja karta to 660 2 gb, poza tym nie będę jej wymieniał bo do gier w które gram potrzebny jest mi procesor

Moja płyta to ASRock B85 PRO4, i pytanie czy procesor i5 Intel Core i5-4670 4 rdzenie 3.40GHz podepnie się pod tą płytę, ewentualnie też proszę o odpowiedź czy INTEL CORE I5-7400 4x 3.0GHz podepnie się pod tą płytę i czy warto dopłacić do tego drugiego

Tutaj lista obsługiwanych procesorów http://www.asrock.com/mb/Intel/B85%20Pro4/index.pl.asp?cat=CPU
Modele serii 7000 to już całkiem inna podstawka i nie będzie działać taki procesor na twojej płycie. W sumie płyta nie obsługuje broadwella choć to ta sama podstawka co Haswell. Widocznie asrock nie rozwodzi się przesadnie nad budżetowymi płytami.
Model 4670 oczywiście bez problemu będzie działać, podobnie jak 4690 gdy masz BIOS w wersji 2.00 lub wyższej.

spoko a jak wymienię ten procesor to będę musiał wgrywać jakies sterowniki ? czy pobiera się je z strony internetowej /
?

Możesz upewnić się jaką masz wersję BIOS w programie CPU-Z zakładka Mainboard.
Sterowników po montażu procesora nie musisz wgrywać żadnych. Przy wymianie niezbędna będzie pasta termoprzewodząca, jeśli nie będzie razem z prockiem.

ok to dzięki wielkie, jak będę miał jakiś problem to napiszę

a jeszcze mam pytanie jaki dokładnie model kupić żeby wyszło mi mniej niż 800 zł jeśli można to proszę o linka

Link do 4670 już podawałem wcześniej. Możesz poszukać jeszcze bardziej korzystnej oferty. Nowego procka, który miał premier 4 lata temu nie opłaca się kupować. Przy zakupie z rynku wtórnego zwróć uwagę na obecność chłodzenia.