Co wymienić w PC, żeby poprawić jego wydajność?!

Witam,

Posiadam komputer stacjonarny o parametrach:
Płyta główna: Gigabyte GA-M52LT-D3
Procesor: AMD Athlon II x2 255 3114 MHZ
Karta Graficzna: Nvidia Geforce GT430
Pamięć: 2GB DDR3 1333MHz
Zasilacz: Modecom 400W

Co mógłbym w nim wymienić oprócz płyty głównej, aby zdecydowanie poprawić jego wydajność? Dysk SSD już mam więc to można odkreślić :slight_smile: Proszę o pomoc z resztą podzespołów.

Z góry dziękuję.

2 giba RAMu?

To już wiesz co powinieneś dokupić.

1 polubienie

Zasilacz nie najlepszy, ale idziemy:
do 150 zł, sprawdź jakie wspiera płyta, procek Athlon/Phenom z 4 Rdzeniami.
Najtańszy najlepszy, do nowych i tak nie dogonisz, a pchać się w najmocniejsze, to strata pieniędzy :wink:

:wink: Kolega Ci napisał, na płycie (sprawdź!) masz pewnie 2x1 GB RAM, w dwa wolne banki wsadź 2x2 GB.
Zmniejszenie Swapa na dysk poprawi komfort. Pamieci (ilość, czy płyta wspiera ponad 4 i rodzaj dopasuj do tych które masz, ta sama firma najlepiej;p) koszt? z 50 zł

Jeżeli chcesz w cos grać, to i karta graficzna, nie sugeruję muzealnych, nie sugeruję energozernych lub drogich. Takim rozsądnym wyborem powinna być rx 550 za mniej niż 300zł dostaniesz, ewentualnie jakbyś 1050 trafił w tej cenie :wink:

Razem 500 zł, przedłużenie życia o 2 do 3 lat, potem zgon :wink:

To na pewno też. Ale jaki mógłbym mocniejszy procesor i grafikę żeby płyta to wszystko uciągnęła? :slight_smile:

NP, to takie minimum, poszukaj okazji na Twoją płytkę na Allegro, i porównaj w tym https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+Athlon+II+X4+635&id=170

A kartę, to powiedziałem :wink:
Nie wiem jaką masz linię 12 w zasilaczu, a z RX będzie ze 220w, więcej bym nie pakował.

Według producenta po aktualizacji BIOSu do wersji F3B Athlon X4 635 jest wspierany przez płytę, nawet 6-rdzeniowe Phenomy, ale tu już bym się nie pchał z tym zasilaczem.

Pytanie klucz którego oczywiście nikt nie zadał…
Co chcesz uzyskać i jakim kosztem?

Generalnie to chciałbym żeby komputer pracował płynnie. Czasami zagrać w jakieś nie wymagające gry. Chciałbym najlepsze pasujące pod tą płytę podzespoły:-)

Najlepsze = najmniej ekonomiczne :wink:
(musiałbyś zacząć wymieniać zasilacze, kupować 6 rdzeniowe, dodatkowe chłodzenia, podkręcić jeszcze i… wyszłoby jak za nowy ;p)
Do pracy to procek i ram, jak podałem poszukaj, łącznie ~150 zł. Zysk będzie duży.

Cześć,
Jaki masz budżet, ile możesz wydać ( nie ukrywam że to będzie kosztowało)?.

Możesz wymienić na sam początek zasilacz, kupić 8GB ram i kartę graficzną a z CPU to jeszcze pomęczysz się aż uzbierasz na jakiegoś procka z 6 lub 4-rdzeniami.

No i po za tym też mam GT430 i obecnie zbieram na coś mocniejszego :grin:

Dziwna kolejność :wink: Cały komputer jest wart niemal tyle samo co dobry markowy zasilacz :wink:
O ile wymiana procka i dodanie RAM nie zmieni obciążenia, ergo nie zwiększy szansy na wybuch, to w necie i grach da zysk. Można do 8 GB dodać, ale osobiście niepchałbym się, szkoda kolejnych 50 zł na kości 2x2 kiedy można za to już do karty dodać lub, jeżeli planuje wymianę i mocniejszy komp, lepszej karty i zasilacza :wink:
Kwestia kluczowa: budżet.
Cudów w tym nie bezie i osobisce szedłbym po kosztach, a duże modernizacje = sztuka dla sztuki.

No to przyjmijmy w takim razie, że modernizacja miała by objąć trochę lepszy procesor, troche lepsza grafikę do tego trochę dodatkowej pamięci. Co można by do tego odpowiedniego dobrać?:slight_smile:

W temacie ramu, to napisz jaki masz. Większa szansana bezproblemowe działanie to ten sam producent, największa jak jeszcze użyte kosci sparwdzi się :wink:
Grafika, czy i ewentualnie jakie gry?
Z procesorów 4 rdzenie, najlepsze byłyby Phenomy x4, z 800/900 ewentualnie Athlony x 4 z 630+, wyższy numer =… lepiej :wink:
Dla porównania Twój procek w benchmarku ma koło 1800p, te serie o których pisałem, to ~~3500 . Między nimi jest różnica, najmocniejsza chyba byłaby 980 Phenoma koło 4,5 tysięcy punktów, ale to już koło 200 zł, czyli tyle co za nowego Athlona (który wyciąga koło 5000) :wink:
Sprawdź na stronie producenta, które modele wspiera płyta, bez tego może się okazać, że wybierzemy, i zonk…

Moim zdaniem 8 GB to totalne minimum na RAM dzisiaj

Owszem, to minimum, chyba że masz netbooka. A tutaj nawet po wymianie masz bliżej do Atoma 4200 niż Ryzena 1200 lub G4560. Te 2x1 gb na większe zawsze można wymienić i z 6 zrobić 8, ale to już zależy od budżetu i zapchania w konkretnych grach, na konkretrnej karcie (np.vram) :wink: Na początek najlepiej wydać możliwie mało i osiągnąć możliwie dużo :wink:

Wg mnie opłacalna wymiana to:
Procesor 4 rdzeniowy, Athlon x4 np. 635
8GB RAM (4x2GB)
Wymiana zasilacza na SilentiumPC Elementum 450W
Karta graficzna GTX 550 Ti lub RX 550.

Pamięć to taka mam: Kingston KVR1333D3N9/2G.
Jeśli chodzi o gry to coś typu Sims 3 czy tam 4.

Pod ten procesor będzie trzeba zaktualizować bios tak ?

Tu chyba najlepiej zapytać gościa ile chce w KUP TERAZ, można dokładać, ale nie widziałem Twoich pamięci na jednej aukcji w tym samym modelu = koszty przesyłki i brak zgodności. A te pracowały razem :wink:

Z athlonem x4 jest szansa, że zarówno Windows i BIOS nie będą wymagały żadnej ingerencji. To ta sama rodzina i ta sama technologia.

Istotne:
masz Windowsa 64 bitowego? bo 32 bitowy wspiera tylko do 4 GB pamięci.
Gdybyś miał 32 bitowego i nie masz jak ulepszyć, to inne rzeczy byśmy proponowali :wink:

Windows 7 x64 , także z tym nie będzie problemu. :slight_smile: