Co wymienić, żeby zwiększyć wydajnosć?

Witam, 

mój komputer to:

-CPU Intel Core 2 Duo e8400 3.0Ghz

-GPU AMD Radeon HD5670 1GD DDR3

-Płyta Główna Asus ASRock g31m-s

  • Ram ( i tu chyba największy problem powolnego działania ) 2GB, 400 Mhz 

-Zasilacz CHiftec 450W ( Ale on tu chyba nie ma znaczenia bo jest  wporządku )

 

 

 

Zastanawiam się nad opcją, żeby wymienić płytę główną na DDR3 ( możecie polecic jaką ;] ) i dokupić do niej 4GB ramu.  

Co sądzicie o czymś takim pomyslę? 

 

Cześć,

 

Jak już wymienisz płytę główną to będziesz potrzebował do niej nowe pamięci i procesor.

Nie wiem do jakich zastosowań wykorzystujesz komputer, ale jeśli do gier, to karta graficzna również nadaje się do wymiany.

Nie ma sensu wymieniać płyty tylko po to aby zamontować pamięci DDR3.

 

W czym chcesz zwiększyć wydajność (w grach, jakichś programach)?

 

W jakim sensie wolne działanie?

2 GB pamięci RAM to trochę mało w dzisiejszych czasach.

Wolne działanie polega na tym, że przejście między programami jest strasznie mozolone. i ludzie przy podobnych konfihuracjach sprżetowych ( a nawet trochę słabszych ) nie mają takich problemów. 

Komputer ogólnie ma byc do gier, ale raczej do takich tytułów w których obecny procek i grafika wystarczą. 

A pomysł z płytą ztąd, że tak pomyślałem, że kupowanie 2x2gb ram ddr2 ( który jest defakto wolniejszy, bo w normalnych w miarę cenach jak na ddr2, jest to prędkość szyny 800 mhz ) lepiej kupić nową płytę ( lub jakąś używkę z wejściem ddr3 i socketem 775 ), dokupić do niej ram 1333 mhz za dużo niższą cenę niż ddr2, sprzedać straa płyte i ram i chyba bym lepiej na tym wyszedł.

 

Zapomniałem dodać, że mój dysk to Seagate  Barracuda ( nie pamiętam modelu ) SATA III 7200obr/min

Zmiana pamięci DDR2 na DDR3 jakiś zauważalnych zmian nie da. Natomiast dodanie dodatkowch 2 GB do tych które już posiadasz da na pewno lepsze efekty. Jeżeli chodzi o gry to masz kartę graficzną z pamięcią DDR3 i tutaj jest już całkiem inaczej bo nawet taka sama karta ale z pamięcią GDDR5 będzie o wiele wydajniejsza. Mozolne przejście między programami, o których piszesz może być też spowodowane kiepskim stanem dysku lub jego zapełnieniem. Każdy dysk, jeżeli jest “zapchany po brzegi” zwalnia, co w połączeniu z małą ilością pamięci (2GB) może dać właśnie takie efekty.

Moim skromnym zdaniem, polecam formata, zainstalować wszystkie sterowniki ze strony producenta, instalacja lekkiego antywirusa (MS Essentials) nie instalować oprogramowań pirackich, to samo dotyczy Systemu (po za tym nie napisałeś jaki masz system oraz model pamięci RAM oraz dysk!!??) nastepnie czyszczenie wew. obudowy z wymiana past na CPU i GPU, A przed formatem polecam użycie MHDD kompletne czyszczenie dysku zerowanie i rampowanie oraz skan wydajności i stabilności dysku.

A daj screen smart dysku z HD Tune, opcja health.

 

Temperatury z HWMonitor - screen.

 

System masz jaki? czy 32,czy 64 bitowy.

A czy duża byłaby róznica miedzy ramem 800mhz ddr2 a 1333 Mhz pod ddr3? Bo jeśli różnica jest pratkycznie niezauważalna to wolałbym wymienić 2gb obecne na 4gb ddr2 bez zmiany płyty głównej. 

Jesli chodzi o dysk, to nie jest zapchany, na systemowej partycij jest conajmniej 20gb wolnego miejsca, a na drugiej 150gb, więc myslę, żę dysk tu niema znaczenia.

Prędkosć szyny FSB  mojego procesora to 1333mhz 

System to oryginalny Win 7 Professional 64 bit. 

Jeslij chodzi o czytość to komputer w środku jest odkurzony, pasta na procesorze wymieniana była jakieś 2 mies temu ( pasta za 20 zł na dwa użycia, więc myslę, że jeslij chodzi o jej jakość to jest zadowalająca ). 

dokup 2 GB ramu, zrób defragmentacje partycji i może zastanów się nad zakupem jakiegoś dysku SSD na system.

Przetestuj to:

Kliknij przycisk Start, kliknij prawym przyciskiem myszy polecenie Komputer, kliknij polecenie Właściwości, a następnie kliknij pozycję Zaawansowane ustawienia systemu.
Na karcie Zaawansowane kliknij przycisk Ustawienia w obszarze Wydajność.
Na karcie Efekty wizualne kliknij opcję Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności, a następnie kliknij przycisk OK.
Kliknij przycisk OK, aby zamknąć okno dialogowe Właściwości systemu.

Różnica będzie marginalna między DDR2 a DDR3, moim zdaniem nie ma sensu jedyne co przemawia za DDR3 to oczywiście niższa cena, o czym sam pisałeś, jednak w twoim przypadku zamiana pamięci pociąga za sobą dodatkowe wydatki. Zrób jeszcze to co napisał JNJN żeby się upewnić że z dyskiem wsio w porządku. Jeżeli tak to dokup 2GB pamięci do tej którą już masz i pomyśl o wymianie grafiki na coś wydajniejszego z pamięciami GDDR5 pamiętając że 1GB GDDR5 jest lepsze niż 4GB DDR3 w przypadku kart graficznych :wink:

Jeśli chodzi o karty graficzne to tak ogólnie il. pamięci niema znaczenia ( no, żeby było to 1 gb ). 

Wymiana pamięci to będzie koszt ok. myślę 150 zł - ok 40zł ( tyle są wawrte 2 kości po 1gb ) 

https://drive.google.com/file/d/0BxsCrnXWDcIVczNzcENOOEdfSlU/edit?usp=sharing link do programu hd tune 

https://drive.google.com/file/d/0BxsCrnXWDcIVXzUxbVBTYUhaTHM/edit?usp=sharing link do HWMonitor

Daj screen z zakładki health. Co do pamięci graficznej to ma znaczenie ale tylko w wydajnych kartach graficznych, które pozwolą na grę w wysokich rozdzielczościach i z wysokiej jakości wygładzaniem krawędzi.

https://drive.google.com/file/d/0BxsCrnXWDcIVbG50c1ljZHJwNms/edit?usp=sharing zakładka health