Co z tym forum!

Ponawiam moją prosbę - poprzedni wątek widzę, że jest zamkniety.

Wiec wklejam go tu:

Panie i Panowie, zróbcie coś z tym forum, “chodzi” jak flaki z olejem, przeglądam kilka, ale na żadnym nie jest tak “spartaczone” jak tutaj (czytaj zaniedbane) - delikatnie powiedzieć, to jest ewidentne lekceważenie wszystkich uczestników tego formum. Przykre to, ale prawdziwe :-((

co jest “spartaczone” i zaniedbane" ??

to że tak muli ?

serwery / łącze nie wyrabiają :stuck_out_tongue:

:o Ja osobiście , w żaden sposób nie czuję się lekceważony… :roll: Proszę pisać za siebie . Pozdrawiam .

Panie Piotr P. rzuca Pan ogólnikami, proszę podać konkretne przykłady zaniedbań.

Czy chodzi o moderację czy o działanie forum ??

u mnie też dało się ostatnio zauważyć spowolnione działanie forum

no troche dzisiaj muli :frowning: może coś ze serwerem ??

No trochę przymula, vortal też.

Np. czekam na podgląd napisanego posta, muszę kilka razy odświeżać stronę, chcę wysłać post to samo.

U mnie jest wszystko w wyśmienitym stanie

bynajmniej forum nie jest spartaczone - zaniedbane (nie odczowam takiego stanu)

Może poprostu łącze Ci pada

Nie, do moderatorów itp… nie mam żadnych zastrzeżeń :-))

A chodzi mi o powolne otwieranie (jak to nazwali koledzy - przymulanie), a wręcz chwilowy zastój otwieranych stron, to znięcheca do czytania lub udzielania odpowiedzi.

Ogólnie to forum z tych co czytam jest najbardziej intersujące i szkoda aby potencjalnych uczestników na wstępie zniechęcić, co i mnie od czasu do czasu znięchęca kiedy zaczyna ewidentnie zwalniać, wtedy daje sobie na spocznij i wracam tu po kilku godzinach :-))

Pozdrawiam :slight_smile:

Nie, łącze ma się bardzo dobrze (2GB, MTU ustawione prawidłowo itd…), mam otwarte jednocześnie cztery fora, a i niekiedy sześć i tylko to “chodzi” bardzo wolno.

Problemy z Forum są znane nie od dzisiaj:

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=77073

Jednak łącza to kosztowna sprawa (wymiana, modernizacja czy zwiększenie przepustowości), a i najnowsze PHP nie jest tak stabilne, jakbyśmy wszyscy tego chcieli.

Forum nie jest małe i daje się odczuć wolną pracę i trudności, które dają się we znaki szczególnie w godzinach szczytu. A co do błędów - bezpieczeństwo w tym przypadku musi być ważniejsze od stabilności.

Mam nadzieję, że developerzy postarają się przy usuwaniu bugów z PHP i niedługo będzie już spokój.

Także radziłbym ostrożnie z osądami. Łatwo powiedzieć:

Tylko że sądzę, iż większość z bywalców tego miejsca zna sytuację oraz to, że destynacyjne działania w usuwaniu tegoż problemu po części nie należą niestety do Administracji.

To tyle co mam do powiedzenia na ten temat.

Nie trochę i dzisiaj, tylko dużo i zawsze

zawsze to chyba tylko Tobie

Forum chodzi “jak flaki z olejem” nie przez zaniedbanie ale przez olbrzymią, gigantyczną wręcz, oglądalność… Ostatnimi czasy ponad 1400 osób online na vortalu i ponad 400 osób online na forum wieczorami to normalka, a to generuje olbrzymi ruch (grudzień zamknęliśmy liczbą ponad 2,6 mln unikalnych użytkowników, którzy wygenerowali ponad 26 mln odsłon).

W chwili obecnej infrastruktura hostingowa na potrzeby vortalu i forum to już 6 (sześć!) serwerów z czego jeden jest dedykowany tylko do obsługi serwera bazy vortalu, drugi do obsługi serwera bazy forum, a na pozostałych czterech chodzą serwery WWW aby maksymalnie rozłożyć obciążenie. I zaznaczam, że nie są to składaki z Duronami 600 MHz tylko jedno i dwuprocesorowe serwery HP ProLiant z wydajnymi procesorami, dyskami SCSI i gigabajtami pamięci… Oprócz tych 6 mamy jeszcze serwer ISA, która pełni rolę routera i firewalla aby uchronić się przed atakami różnej maści dowcipnisiów, którzy interesują się naszym serwisem coraz częściej.

Infrastruktura sprzętowa to jednak mniejszy problem. Do tego dochodzą jeszcze takie rzeczy jak wysypujące się PHP i przepustowość łącza.

Obecnie vortal i forum oparte są o PHP (vortal to autorskie rozwiązanie, forum to jak widać phpBB) działające pod kontrolą serwera IIS (Windows Server 2003). Problem w tym, że phpBB pod tak gigantycznym obciążeniem generuje błędy, a developerzy phpBB jakoś nie kwapią się z ich poprawianiem. W efekcie na forum pojawiają się niekiedy komunikaty o błędach. Ten problem zniknie gdy przemigrujemy całość (vortal i forum) na ASP.NET 2.0, które powinno już bez żadnych problemów pracować pod kontrolą IIS. Nad migracją z PHP na ASP.NET 2.0 pracujemy już od pewnego czasu jednak nie jest to zabawa na 5 min., tym bardziej, że serwis jest olbrzymi, a oprócz migracji rozbudowujemy jego funkcjonalność.

Druga sprawa to łącze, którego utrzymanie to po prostu dramatyczne koszty. Nieustannie je zwiększamy o kolejne megabity, których cały czas jest mało - i właśnie dlatego forum chodzi ostatnio wieczorami bardzo wolno ponieważ łącze jest wtedy wysycone. Każde takie zwiększenie to kolejne, coraz większe koszty (koszt każdego Mbit’a łącza synchronicznego na potrzeby hostingu jest kilkakrotnie wyższy od kosztów łącza asynchronicznego - np. Neostrady - o takiej samej przepustowości). Przepustowość łącz zwiększyła się od wakacji dwukrotnie (!) ale nadal jest go za mało…

Generalnie zdajemy sobie sprawę z wagi problemu i, wierz mi, wcale go nie bagatelizujemy. Jego rozwiązanie nie jest jednak takie proste. Co do łącza to najłatwiej jest oczywiście kupować kolejne MBit tylko jeszcze trzeba mieć pieniądze aby za nie zapłacić, a miesięczny koszt utrzymania łącz już teraz jest po prostu kosmiczny. Mamy inne rozwiązanie. W najbliższych dniach będziemy testować wpięcie do tzw. węzła międzyoperatorskiego, dzięki któremu uzyskamy bardzo dużą przepustowość do wszystkich największych operatorów i sieci osiedlowych. Jak wszystko dobrze pójdzie to niedługo znikną problemy z wolnym działaniem vortalu i forum w godzinach wieczornych.

To tak tytułem wyjaśnienia i uświadomienia sytuacji. Proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.

Nie wiem, czy byłby to dobry pomysł, ale możnaby przecież zorganizować zbiórkę pieniędzy, na pewno 5 czy 10 zł to nie jest kwota wyciągnięta z kosmosu… :?

Są na porządku dziennym takie problemy gdy z forum korzysta dużo ludzi i w tym samym czasie do tego samego tematu pisze wiele osób odpowiedzi…

Narazie nie zauważyłam żadnych błędów, więc jak narazie wsio jest dobrze…

Jak muli… To tylko sprawa wielu użytkowników… I miejmy nadzieję, że będzie ich coraz więcej, bo to jednak naprawdę fajne forum… :slight_smile:

To nie wypali, poza tym takie akcje mogą mieć co najwyżej charakter jednorazowy… Staramy się coraz większe koszty pokrywać pozyskiwaniem nowych reklamodawców ale DP to nie Gadu-Gadu gdzie po reklamę ustawiają się kolejki :wink: Niemniej, jesteśmy dobrej myśli :slight_smile:

ale taka jednorazowa zrzuta nie rozwiazuje problemu za lacze trzeba placic co miesiac

moze jakis baner z reklama na forum pozwolilby na zebranie kasy (przy takiej ogladalnosci znalezienie reklamodawcow nie byloby chyba problemem)

To nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać :wink:

Co do mulenia forum - czasem da się to poważnie odczuć - szczególnie przy wysyłaniu posta, ale wcale nie jest tak źle ;]

Może okroić styl ? :smiley:

Tzn. zamiast grafik - zostawić same kolorki :slight_smile:

Zawsze coś tam przyspieszy :slight_smile:

Albo wyłączyć awatary lub sygnatury .

mam takie jedno malutkie pytanko :lol:

Ponieważ struktura będzie zupełnie inna, to uda Wam się zrobić coś takiego, by zachować obecną strukturę linków ?

Bo … w googlach jest sporo topików zaindeksowanych i na niemałej ilości for były podawane linki do tematów na dp .

Dodać jeszcze można, że niektórzy w ulubionych trzymają ‘ważne’ tematy i jeśli zmienią się odwołania - będą tzw. puste linki :wink:

Coś takiego miało miejsce z centrum xp …

Czy nie będzie to trochę ryzykowne ?

Weźmy np. tematy ze sprawdzonych porad dotyczących różnych konfiguracji oraz różne poradniki, spisy na forum itd.

Postów na chwilę obecną jest całkiem sporo ~716000,

a w znacznej ilości pojawiały się linki …

Czy nie zepsuje to nawigacji po forum ?

Wiem, że forum będzie później wydane niż vortal,

ale nad tym pasowałoby pomyśleć już teraz :smiley:

(jeżeli wzięliście to pod uwagę - fajnie :slight_smile: )

Pozdrawiam.

wylaczyc avatary to moze nie ale wystarczyloby zeby avatary mozna bylo dodawac tylko z linka a nie uploadowac na serwer forum