Co zamiast GTX 1660 Super?

Witam, zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze odpowiedniej karty graficznej. Moja obecna konfiguracja:

płyta główna - GIGABYTE B550 AORUS ELITE rev. 1
procesor - AMD Ryzen 7 3700X
grafika - GIGABYTE GTX 1660 SUPER OC 6GB
pamięć RAM - G.Skill DDR4 SDRAM 64GB 1600.0 MHz (DDR4-3200 / PC4-25600)
dysk - Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB + 2xWD Black 2TB

Komputer sporadycznie służy do gier, a głównie do grafiki (Photoshop, Lightroom) oraz do montażu filmów w Davinci Resolve.

Ogólnie nie narzekam i pracuje się przyjemnie, ale… no właśnie - zawsze mogłoby być lepiej :slight_smile: Pomyślałem o zmianie karty. Chciałbym kupić coś, co odczuję, że da kopa podczas np. eksportowania wideo. I teraz pytanie, co wybrać? Fajne są RTX 4070 z DLSS, ale czy to coś da w zastosowaniach innych niż gry? Może jednak wziąć coś z serii RTX 3070? Chciałbym raczej 12GB RAM na karcie, bo tego nigdy zbyt wiele. No i bez DLSS trochę grosza zaoszczędzone, ale może jednak warto?

Są 3060 z 12GB RAM:

To, że są to wiem :slight_smile: Zastanawiam się tylko nad tym DLSS… Dać sobie z tym spokój, czy jednak dołożyć do modelu 4070 wspierającego te technologie. Czy będą one miały jakiś wpływ na zadania poza grami? Podczas montażu wideo, obróbki grafiki, upscalingu wideo?

Ostatecznie wybór padł na Asus TUF Gaming GeForce RTX 4070 OC 12 GB. Zobaczymy, co z tego będzie :slight_smile:

Funkcje oferowane w poszczególnych wersjach DLSS masz wyszczególnione tutaj. Przykładowo taki generator klatek dostępny jest w przypadku DLSS 3/DLSS 3.5, czyli obsługuje to rodzina kart od RTX40xx. Istnieje jednak coś takiego jak mod „dlssg-to-fsr3”, który umożliwia korzystanie z generatora klatek w przypadku kart z rodziny RTX30xx, a może i nawet RTX 20xx. Jest mniej wygodny w użyciu, bo wymaga umieszczenia plików w katalogu każdej gry z osobna ale najważniejsze, że działa. Taka informacja jakby ktoś zastanawiał się nad wymianą karty graficznej wyłącznie ze względu na tą funkcjonalność :grinning:.