Co zamiast NASa

Co myślicie o takim sprzęcie na NASa?
https://www.morele.net/inventory/info/d373d20c/

Generalnie zastanawiam się też nad złożeniem czegoś na starej już platformie Z87 czy Z97 oczywiście z używanych części ale:

  1. Nie bardzo wiem jaka płyta obsłuży mi min. 5 dysków SATA (ps nie - nie planuję od razu wpakować 5 dysków HDD 3,5 ale chcę mieć opcję rozbudowy.
  2. Czy na płycie typu Z87 / Z97 odpalę dyski typu 8 TB?

Są modele B360 i B365 z 6 portami SATA.

No tak - przecież Asrock z linka jest na B360

W sumie to trochę zmieniłem plany, czytając o freenas chyba zdecyduję się na Ryzena, konkretnie AMD Ryzen 3 3200G i stąd moje pytanie, jaką płytę do niego dobrać? Wstępnie myślałem np. ASUS PRIME B450M-A czy to dobry wybór pod ten procesor? Dodatkowo czytałem, że freenas wymaga LAN intela, może ktoś korzysta z freenas i mógłby pomóc w doborze sieciówki? Bo na większości płyt pod te ryzeny sieciówka to realtek. Znalazłem taką sieciówkę: Intel 82574L za niewielkie pieniądze ale czy ona będzie działać?

Pod spodem jest FreeBSD, tu producent karty sieciowej ma mniejsze znaczenie, chyba że wymaga firmware jak na przykład karty Broadcom. Unikaj kart, które wymagają doinstalowania firmware, czyli takich które nie mają wolnych sterowników, 99% kart LAN działa OOTB, wyjątkiem jest Broadcom.

Przypomnę tylko o pamięciach ECC dla freenasa.

Idziesz w coraz większe koszty. Tak, dla porównania, napiszę, że za ok 3k9 zł kupisz nowego, 6-cio zatokowego NAS-a Synology… Nie mówiąc już o konkurencji

Moja propozycja.
https://www.morele.net/inventory/info/e0c24cf6/
Sam mam zamiar podobnego, tylko czarnego htpc złożyć kiedy moja stara skrzynka wyzionie ducha. Do tego karta rozszerzeń pcie na 2 kolejne dyski za kilka zł i jesteś w domu :wink:
Pytanie, czy nie wolisz wygody gotowych rozwiązań, z prostym oprogramowaniem, niż samodzielne rzeźbienie :wink:

Nie wiem ile w tym prawdy, ale kartę kupisz za 30-40zł używaną dual port 1GbE intela.

Ja bym szukał takiej która ma radiator na układzie zasilania procesora, w przypadku tego NASa nie będzie to miało większego znaczenia, ale gdybyś w przyszłości zamierzał instalować mocniejszy procesor, lub zmienić przeznaczenie sprzętu, to przyda się płyta z lepszym chłodzeniem.

Tak naprawdę to właśnie o to chodzi, lubię rzeźbę, mam teraz gotowego NASa od synology, fajny jest, łatwy ale - nudzi mi się, chce go zrobić tak jak ja chcę, a jak mi się freenas znudzi to postawię sobie linuxa z sambą i też będzie.

Dzięki za propozycję ale dwie sprawy, o których nie wiem czy pisałem:

  1. mam spokojnie miejsce na obudowę typu https://www.morele.net/obudowa-cooler-master-elite-342-rc-342-kkn1-gp-326664/ i szczerze mówiąc nie chcę mikrusa typu ITX, raz, że kwestia wentylacji będzie na pewno na zupełnie innym poziomie niż przy większej obudowie, dwa łatwiej będzie przerobić go na coś innego jak przyjdzie potrzeba

  2. Nawet ważniejsze - gdyby to był tylko serwer plików, zgoda - nawet nie bawiłbym się freenasem, znam linuksa na tyle, że wyklepanie sobie z CLI SAMBY czy FTP problemem nie jest, ale chcę aby sprzęt służył mi też do transkodowania wideo a podejżewam, że ten celeron wydajnościowo to mniej więcej jak mój obecny atom, więc wtedy gra nie warta świeczki.

Przy okazji tego tematu i mojej nieodpowiedzialnej wypowiedzi, muszę ją zweryfikować jako nieprawdziwą i mylącą (swoją drogą jest to popularna opinia). ECC nie jest przydatne jakoś bardziej niż zawsze, więc ZFS powinien działać równie dobrze na zwykłych pamięciach, co inne systemy plików.

Dziś chyba każdy system agresywnie buforuje zapisy na dyskach, w W10 jest to dość mocno widoczne. Na dysku HDD da się zapisać kilka GB z prędkością kilku GB/s, nie trudno odgadnąć gdzie te dane trafiają. Jeżeli ktoś obawia się że błąd pamięci spowoduje uszkodzenie jakiegoś pliku lub systemu plików, to w sumie powinien wszędzie stosować ECC a sprzęt trzymać w ołowianym bunkrze.

W skrajnym przypadku jeżeli błąd obejmie kilka bitów, to żadne ECC nie pomoże.

Generalnie też czytałem, że ECC nie jest must have, tak naprawdę jestem prawie zdecydowany na ryzena 3 3200G - cena fajna, osiągi również tylko ta sieciówka intela… nie chodzi mi o te kilkadziesiąt zł więcej, ba… może nawet być 100 zł więcej tylko sprawa jest taka, że po prostu nie wiem co wybrać, czy każda sieciówka intela z driverami pod FreeBSD będzie działać czy muszę szukać konkretnie jeszcze działającej pod FreeNAS? Niestety zakup będzie na firmę więc mogę zapomnieć o odesłaniu tego w ciągu 14 dni. Dlatego cały czas się waham pomiędzy trzema podejściami:

Od najbardziej do najmniej kuszącej opcji:

  1. Ryzen 3 3200G + Asus PRIME B450M-A + 8 GB RAM w jednej kości i + jakaś sieciówka intela tylko znów - jaka?

  2. Intel Pentium G5420 + Asrock B365M-HDV + 8 GB RAM w jednej kości

  3. Core i3 9100 + ASRock B365M-HDV + 8 GB w jednej kości

Nie ukrywam, że dopłata do i3 9100 w porównaniu do tego pentium G czy ryzena jest spora i raczej wolałbym jej uniknąć. płyty jakie wybrałem to w zasadzie najtańsze jakie znalazłem z założeniem 6x SATA i 1x M.2 na system (dysk na system leży mi z innego kompa więc tu kosztów nie będę miał)
Ta płyta ASROCKa ma też sieciówkę Giga PHY Intel® I219V więc odchodzi kwestia wyboru sieciówki.

np.

Szkoda, że nie ma radiatorów, ale widzę że nie za bardzo jest wybór w tej półce cenowej. Najwyżej będziesz musiał coś dorobić we własnym zakresie.

Temat NASa powraca. Stopniowo kupuję części i póki co mam:

Płyta ASRock B365M PRO4
CPU i3 9100
RAM 2x 8 GB corsair vengeance 2400 MHZ
dyski 2x WD RED WD40EFAX + 1x seagate exos 7e8 4 (tak wiem, różne dyski, w razie jak będą problemy wymienię tego seagate na kolejnego WD red)
Silicon Power 256GB M.2 PCIe NVMe A60 250 GB na system (openmediavault)

Ja wiem, że pewnie przesadziłem z CPU ale, że chcę trochę transkodować wideo to może się przydać. Teraz moje pytania:

  1. Jaki zasilacz do tego zestawu? myślałem o Be Quiet! System Power 9 500W (zaznaczam, że kiedyś docelowo będę chciał obsadzić 8 HDD w tej obudowie w przyszłości) czy w związku z tym to dobry wybór?

  2. Obudowa - jaka? myślałem o Cooler Master FOR-500-KKN1 ale może znacie coś zgrabniejszego, która pomieści 6 - 10 dysków?

Dyski do zwrotu - SMR.

Nie jestem zasilaczowym specjalistą, ale ten model chyba nie ma 8 końcówek SATA, a moim zdaniem nie warto się bawić w przejściówki.

Nie widziałem niczego innego w rozsądnej cenie.