Co zamiast NASa

Witajcie

W zasadzie nie wiem czy to odpowiedni dział więc jak coś to proszę o przeniesienie. Na tą chwilę mam 2 dyskowego NASa synology DS214 Play i trochę zaczyna mnie wkurzać, po pierwsze jest wolny, w końcu to atom, po drugie co ważniejsze to ma on miejsce tylko na dwa dyski i co gorsza do końca nie wiem jakie tam dyski maksymalnie można włożyć, jedni piszą, że 2x4 TB inni podobno wkładali 12 TB i działa, no ale trochę droga zabawa kupić 2 12 TB potworki po ponad 1000 zł za sztukę i potem ich nie wykorzystać bo nie da się.
Dlatego myślę o kupnie jakiejś poleasingowej budy choćby na starym i5 za 500 parę zł i wpakować w niego dysków ile wlezie a potem zainstalować jakiś OpenMediaVault czy FreeNAS, czy ma to sens? No i druga kwestia, na allegro widać w większości komputery typu DELL, HP, Lenovo itd. czy takie gotowce mają w ogóle miejsce na np. 5 czy 6 3,5’’ i jeszcze czy uciągnie to zasilacz, którego łatwo nie wymienię. Czy ktoś robił już może takie coś, ma to sens czy lepiej jednak zostać przy NASie? Wiele mi od NASa nie potrzeba, od SMB + Emby + DLNa, więc teoretycznie to mógłby być nawet jakiś centos / debian z sambą + emby i wystarczy no ale nie wiem czy w ogóle dobrze kombinuję?

Raczej nie będzie się dało zrobić niczego sensownego w przedziale do 600zł. Firmówki mają różne dziwactwa w stylu sanki na dyski (do dokupienia osobno). Do tego mini towery są zazwyczaj droższe.
Za taką kasę można kupić też serwerowe towery, ale te będą głośne.

https://www.synology.com/en-global/compatibility?search_by=products&model=DS214play&category=hdds_no_ssd_trim&p=1

Zaleca się wykorzystanie pamięci ECC dla ZFS. Nie wiem z czego korzysta OpenMediaVault.

Ale co to za problem?
Takie sanki jeżeli są potrzebne kosztują 20-30zł.

Nie, zwykle jest miejsce na napęd 5,25 i 2 dyski 3,5", ewentualnie w miejsce napędu można wrzucić backplane na 4x2,5".

Więcej niż 4 HDD nie włożysz, bo zwykle nie ma więcej portów SATA, a nawet jeżeli zainstalujesz dodatkowy kontroler, to problemem może być miejsce w obudowie.

Jeżeli potrzebujesz więcej dysków, to pomyśl o budowie własnego zestawu.
Łatwo dobierzesz płytę z odpowiednią ilością portów SATA. Na rynku jest również dużo obudów więc będziesz miał w czym wybierać.

Twój NAS obsługuje dyski 12TB wedle strony producenta, podają konkretny model ale na 99% zadziała każdy o tej pojemności. Jak normalny sklep to można się dogadać na sprawdzenie na miejscu. Robienie kompa jako NAS nie polecam, wolę normalne rozwiązania, mniejszy pobór energii nie mówiąc o awaryjności a takie kompy za 500 zł używany będzie miał 8-10 lat czyli może paść w każdej chwili. Prywatnie używam teraz 3 dysków NAS 4-5 dyskowych ale mam taką prace, że mam je za friko z likwidacji inwentarza po 3-5 latach.

Gotowce firmowe z allegro przeważnie mają miejsce na 2 dyski. 5-6 zatok to jakieś workstation/serwer. No i dużo miejsca zajmuje taka obudowa.

Takie dodatki to może być w ostatecznym rozrachunku kolejna stówka. Dopłacanie kolejnych pieniędzy do projektu podważa jego konkurencyjność w porównaniu do alternatyw.
Jak oglądałem, to z używek tylko DELLe by dawały rady, ale trzeba by kupować sanki, przejściówki 5,25" na 3,5" i ewentualnie jakieś adaptery do zasilania SATA. Będzie taniej niż jakakolwiek nówka, ale moim zdaniem takie coś nie jest najlepszym pomysłem.

Muszę jednak zaznaczyć, że nie jestem przeciwnikiem budowania sobie NASa (a tak naprawdę domowego serwera). Wręcz przeciwnie. Tyle że taki projekt nie kosztuje aż tak mało. W zamian daje inne korzyści może to być wydajność, elastyczność lub w moim przypadku cisza. Traci się kompaktową formę (chyba, ze chcemy kupować odpowiednią, nie tak tanią obudowę) i dedykowane oprogramowanie (które nie jest aż takie złe w przypadku Synology).

PowerEdge T110 II + sanki, wchodzi 5x 3,5", 2x 5,25".

Ale to jest kloc w porównaniu z obudowami SFF czy nawet desktop.
Na 5 lub 6 dysków nie ma zbyt wiele gotowców.

4x3,5" - wiem, bo miałem (służbowo).
I jak już wspomniałem, nikt przy projektowaniu nie przejmuje się kulturą pracy serwerów.

Oficjalna dokumentacha producenta mówi, że

Max Internal Capacity 8TB (2x4TB)

I tego należy się trzymać. Jeśli komuś udało się wsadzić więcej, to może się da, ale nie masz na to gwarancji, a napewno producent tego nie gwarantuje.

To chyba widzieliśmy dwie różne datasheet, albo producent kłamie.

Jeśli już szukasz czegoś poleasingowego, to może poszukaj NAS Synology.

O to to to właśnie o tym mówię, nie wiadomo w co wierzyć, nawet tu, dwie różne opinie nt. jednego modelu i nie wiem ile tam włożyć. no nic trzeba samemu coś złożyć, jak myślicie jaki procesor + płyta minimum, żeby puściło dyski większe niż 2 TB? i3-2100 wystarczy czy trzeba coś więcej?

Procesor nie ma znaczenia co do pojemności dysku.

Wystarczy, ale niekoniecznie będzie to dobry wybór.

Proponowałbym minimum 4-gen intela. Sprzęt nowszy i bardziej współczesny, zwykle w standardzie jest USB3.0 a na niektórych płytach również M2.

źle się wyraziłem :wink: procesor nie ma wpływu, ale pod procesor są płyty danej generacji, stąd pytanie o CPU bo łatwiej niż wróżyć z kuli co to za dana płyta :wink:

Przypominam, że teraz mam NASa z atomem z 2012r więc zakładam, że wszystko pod kontem CPU z C2D włącznie będzie lepszym wyborem :wink:

Lepiej brać nowszy sprzęt, jest bardziej energooszczędny i łatwiejszy w rozbudowie.

Przecież podałem ci stronę producenta z kompatybilnymi dyskami.
Synology nie aktualizuje datasheetów. Nie oni jedni zresztą.

Jeśli chodzi o kompatybilność SATA, to głównie pewnie chodzi o 4kn. Jak widać twoje Synology obsługuje (a moje w robocie nie, heh).
Starych płyt konsumenckich nie będę polecać, bo się nie znam. Warto patrzeć na USB3 i PCIv3, bo to są standardy, które mogą decydować o ewentualnej rozbudowie.

Ja tam wierzę w dokumentację producenta. D214Play to max 8TB, a kolega pewnie przeglądał dokumentację DS214+, który obsługuje wlasnie 12TB. Ktoś spojrzał w dokumentację nie tego modelu co trzeba.

ech, muszę się powtórzyć…
https://www.synology.com/en-global/compatibility?search_by=products&model=DS214play&category=hdds_no_ssd_trim&p=1

Ale co wynika z tej strony, bo nie rozumiem? Oficjalny datasheet dla DS214Play mówi, że obsługuje max. 8TB, DS214+ obsługuje 12TB i tego bym się trzymał. To co podaje producent w ulotce jest gwarantowane. Nawet jeśli obsłuży więcej, kupujesz i wkładasz dyski na własną odpowiedzialność.

Nawet w tych testach producent zastrzega (chroni sobie tyłek).

Please note that the tests conducted in Synology labs may not have covered every aspect and that changes to firmware or hardware may affect device compatibility and stability.

Wynika z niej, że modele powyżej 4TB są kompatybilne i przetestowane przez producenta. No nie dziwi mnie, że zabezpieczają się przed praktykami producentów którzy mogą coś pozmieniać w dyskach (ale to tyczy się także mniejszych dysków). Moim zdaniem ma to małe znaczenie.
Za bardzo panikujesz w tej sprawie. Datasheet nie jest aktualizowany od daty wydania, więc takie nieścisłości mogą się tam znajdować.

Ok, teraz rozumiem. Dla mnie to co jest w ulotce jest ważne. Jeśli wstawiam u klienta NASa, nie będę ryzykował czy zadziała, czy nie.