Co zmienić jeszcze w tym komputerze?

Witajcie,

Właśnie lekko modernizuję swój sześcioletni sprzęt, aby dało się na nim po prostu pracować - od razu mówię, że nie mam zbytnio kasy na cały nowy - poza tym już połowa komputera wymieniona na nowe podzespoły. Mam XP SP3 (jeżeli kogoś by to interesowało).

Aktualny sprzęt:

Typ procesora: AMD Athlon XP, 1533 MHz (11.5 x 133) 1800+

Nazwa płyty głównej: Shuttle AK32A (5 PCI, 1 AGP, 2 SDR DIMM, 2 DDR DIMM, Audio)

Mikroukład płyty głównej: VIA VT8366A Apollo KT266A

Pamięć fizyczna: 512 MB (PC3200 DDR SDRAM) - za parę dni dołożę jeszcze drugą, taką samą

Karta graficzna: NVIDIA GeForce 6200 (256 MB) - nowa, ma dopiero m/c

Monitor: SyncMaster 932B/191B/932BG, SyncMaster Magic CX931B (Analog) - też nowy

Karta dźwiękowa: VIA AC’97 Enhanced Audio Controller (zintegrowana)

Dysk fizyczny: Maxtor 2F040J0 (40 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/133) [za parę dni będzie WD Caviar SE WD1600AAJB (160GB, 8MB, ATA/100)]

Napędy też nowe, nie będę już wymieniał. Co tutaj jeszcze brakuje? Co warto wymienić, aby wszystkie podzespoły były tej samej klasy? Niedługo będzie kolejna mała inwestycja, bo wymiana pasty termoprzewodzącej. :wink:

Koniecznie bym wymienił łożysko kulkowe skośne jednorzędowe…

no no

ale czy nie warto było kupić odrazu nowego kompa ? :lol:

zaraz ci wyjdzie drożej ta modernizacja niż złożyc nowy komp w przyzwoitej cenie

ile juz na to wydałeś szmalu ? :slight_smile:

Ja bym zaczął zbierać ok 1000-1300zł i wymienił całego kompa, bo te “nowe” części to już przeżytek i nie ma co tu w niego inwestować.

Ja bym go nie brał bo to jest j/w. Jak zamówiłeś to trudno.

Procesor

Jeżeli dobrze myślę to masz socket A.

Czyli najlepsze co możesz tam wsadzić to Sempron 3000+

Zastanów się może lepiej nad zakupem jakiejś nowej płyty głównej.z procesorem

chociażby http://www.allegro.pl/item512229228_sem … _s754.html

Podkręć procesor na ile sie da i na tym zakończ te modernizacje!Ja bym nie pakował już kasy w zabytki :smiley:

Popieram poprzedników. Zbieraj na nowy komputer, ewentualnie podkręć procesor. A i nie kupuj tego dysku!

Karta graficzna - 140zł z przesyłką

Dysk twardy - ~181zł z przesyłką (paczka nadana we wtorek)

Madafaker - mmmkhh… że co? :slight_smile:

rafisoltys - z tego co widzę w Evereście to tak, socket A

Jakbym kupił tą płytę główną co podałeś powyżej to reszta podzespołów by pasowała?

ps. nie będę grał w GTA IV na tym, ani COD 5

ps2. co do dysku to dlaczego miałbym go nie kupować? Czytałem o nim raczej pochlebne opinie, no chyba że chodzi Wam o coś innego.

CO do HDD to dlatego miałbyś go nie brać, bo: po 1 to zabytek, po 2 na stary interfejs ATA, po 3 mały, po 4 słabe osiagi, po 5 DROGI po 6 w tej cenie masz http://allegro.pl/item505105416_samsung … abrze.html

Ja szukałem dysk pasujący pod mój komputer - ustawiłem swoje wymagania i dostałem tylko dwie możliwości - ten i też jakiś samsung.

ps. z tego co widzę to Sempron 3000+ za dużo się nie różni od mojego, przynajmniej ilością MHz.

Tego co Ci podąłem jest na sata, ale możesz go podłączyć na ATA przez przejściówkę sata -> ata. I dysk masz na długie lata.

Mogłeś przed modernizacją kompa skontaktować się z nami, bo teraz to kase w błoto wydajesz.

GigaDownload , sprzedaj to za 400zł, dołóż 1200zł i zapytaj co za tę cenę możesz złożyć.

Fakt, że mam małą wiedzę na temat hardware (w software się lepiej czuję raczej), ale wolałem już kupił ten ATA 100 i nie kombinować. Poza tym będę miał jeszcze podpięty ten stary dysk.

edycja: tylko, że już sensu nie widzę, jak stara jest tylko płyta główna i procesor…

W tak stary sprzęt nie opłaca się inwestować. Chyba że chcesz go dalej rozbudowywać to kup płytę na chipsecie nforce4

Ja też tu nie widzę sensu w tym co napisałeś. Pomyśl trochę o przyszłości. Kto tu mówi, że musisz coś kombinować? Sprzedaj aktualny komputer, dołóż trochę i kup nowego. Nie będziesz musiał go sam składać, w niektórych sklepach sami Ci złożą.

Zakładając ten temat miałem na myśli “co wymienić, by wszystkie podzespoły były podobnej klasy”, a nie jak teraz wyszło “kup tego, bo ten najlepszy” albo “sprzedaj kompa i kup nowego”.

Z tym aktualnym dobrze mi się pracuje, nie narzekam na stabilność, a jest ona dobra. Nie mam jakiś nadprzyrodzonych problemów ze sprzętem - po prostu się pytam “co wymienić, aby wszystko było jednakowej klasy”. Już czuję, że zaraz usłuszę “nie opłaca się w niego inwestować”, ale dobra - jestem w szkole ekonomicznej i jakoś pogodzę sobie te fakty. :>

Nie chcę kupować podzespołów na siłę, bo nie w tym rzecz - kupuję to co potrzebne. GTA SA, NFS MW i reszta podobnych gier mi działa i to najważniejsze. Co do wydajności, to raczej ten nowy dysk jeszcze ją poprawi, a te 160GB to i tak za dużo dla mnie, mi starczy 80GB.

Co do tematu - myślałem nad kupnem karty muzycznej - co o tym myślicie?

Rozumiem.

Zacznijmy od tego jakie nagłośnienie posiadasz.

Tak jak już pisałem w przyszłości na pewno się przyda większa pamięć.

Zapomniałem napisać - mam Creativy T3100 2.1 - z tego co się dowiedziałem to dużej różnicy nie odczuję. Jakie jest wasze zdanie?

Wg. mnie nie opłaca się wymieniać karty dźwiękowej pod mniej niż 5 głośników bo po prostu nie ma efektu. Jak cię tak kręci muzyka to kup sobie jakieś 5.1 i do tego kartę :wink: (jeżeli masz miejsce na głośniki)

Ale tak jak wyżej:

Jak nie chcesz kupować nowego kompa no to nowa mobo + procesor

Pozdro

Też tak myślę. Miałem kartę z tej firmy co ty głośniki. Pozbyłem się jej, a teraz mam zintegrowaną i nie żałuje. Dla mnie porównania nie ma. Może dlatego iż mam starą wieże podpiętą pod komputer…