Co zrobić, aby na stronie pojawiły się polskie znaki?

Próbowałem dać kodowanie ISO-8859-2, lecz nie wyświetlało wszystkich znaków poprawnie, więc wstawiłem WINDOWS-1250, ale chciałbym dowiedzieć się, co zrobić, aby to ISO-8859-2 wyświetlało znaki poprawnie.

Deklaracja w sekcji head jak sama nazwa mówi wskazuje tylko przeglądarce jakiego kodowania ma się spodziewać. Skoro z deklaracją cp1250 jest wszystko OK to znaczy żę musisz użyć takiego programu jak np. Grzegrzółka i przekonwertować pliki z cp1250 na np iso czy utd i dopiero wtedy zmienić deklaracje

To jest tylko informacja dla przeglądarek w jaki formacie są kodowane polskie znaki:

Aby polskie znaki były prawidłowo odczytywane muszą jeszcze być zakodowane w tym formacie.

Tu możesz znaleźć progrmik o nazwie:ReplacePL

w którym jest opcja kodowania polskich znaków w różnych standardach(konwersja).

Jeżeli piszesz jakąś stronę w dowolnym edytorze, to musisz zrobić kodowanie dla polskich znaków w utf-8 oraz zapisać ten plik również w kodowaniu utf-8. Jako edytor polecam ci Notepad++ do pobrania stąd. Tam w Menu Format wybierasz sobie kodowanie: masz do wyboru:

ASCII

UTF-8

UCS-2

Notepada++ używam, ale mam tam ANSI, UTF-8 i UCS-2, a ASCII nie ma. Grzegrzółką próbowałem, skończyło się na tym, że cały tekst pisałem od początku. Ale ReplacePL pomógł. Dzięki wszystkim.

Ja korzystam z notepada i juz tłumacze ;p Aby były polskie znaki musisz wybrać format przed pisaniem dokumentu np. UTF-8, a w necie widziałem dodatki, które dodają ISO

To nic nie dawał (nie było “ś”, “ą” i pewnie jeszcze jakichś znaków). Zresztą jak już napisałem wyżej poradziłem sobie z tym.

to nie wiem co robisz źle bo moja ja mam całą stronę zrobioną notepadzie i są polskie znaki

:arrow: viewtopic.php?f=18&t=291612

Jako klienta ftp wykorzystaj program “Pajączek” . Jeżeli nie masz polskich znaków to to jest :

…a Pajączek robi to wszystko automatycznie

Nie tylko Pajączek, chyba wszystkie edytory HTML, ale te edytory mnie denerwują, próbują wstawiać różne rzeczy za mnie.

Ale jak ty możesz pisać w systemowym notatniku, który nie dość, że nie ma kolorowania składni, to jeszcze nie robi wcięć :confused: Sam kiedyś pisałem na początku i stwierdzam, iż byłem głupi. Dopiero odkrycie Notepada++ polepszyło moją dolę :slight_smile:

Reasumując, żeby pozbyć się wszelkich problemów z kodowaniem trzeba mieć wszędzie ustawione to samo kodowanie (proponuje UTF-8) tj. w sekcji HEAD, w edytorze (polecam NetBeans) i opcjonalnie w bazie danych.