Co zrobić by program wykonał pętle określoną ilosć razy?

Witam.Tym raem mam problem gdyż w moim programie potrzebuje by pewna czynność została powtórzona ileś razy.Lecz kompletnie nie iwem jak to zrobić.

Szukałem w google ale to co znalazłem nie zadowoliło mnie.

Z tak przytłaczającą liczbą szczegółów na temat twojego programu nie można dać jednoznacznej zadowalającej odpowiedzi. Przede wszystkim powiedz w jakim języku programowania kodzisz, to podstawa.

Moore, nie uwierzę Ci, że szukałeś korzystając z wyszukiwarki google, nie uwierzę, że wpisałeś “Pętła programu” “pętla”, “określona ilosc razy w programie” i nie pokazały Ci się jako pierwsze strony - strony programistyczne gdzie masz opisane pętle For, While, Do-While.

tak więc:

programuje w pascalu(sorki zapomniałem dodać),

a co do pętel to zawsze używałem repeat…until tak więc nie nie wiedziałem,że pętla for robi to co oczekiwałem.A więc skoro nie szukałem pod hasłami pętel

gdyż nie przypuszczałem,że o to chodzi nie znalazłem tego co mnie zadowoliło.Liczyłem,że skumacie o co chodzi ale jak widać źle napisałem o co mi chodzi :stuck_out_tongue:

Raczej pętli , nie “pętel”.

Witam! Odnośnie tylu postów napisalibyście ten fragment kodu a nie robicie laskę.

PROGRAM Petla; {nazwa programu - nie moze byc jednym ze slow kluczowych np begin for..}

USES Crt; {uzycie modulu - pozwala zastosowac w programie np textcolor, readkey..}

CONST n = 5; {zadeklarowanie stalej - okresla stala w programie}

VAR i :integer; {zadeklarowanie licznika - bedzie liczyl ilość powtorzeń}

    l :byte; {zadeklarowanie zmiennj calkowitej}

BEGIN {rozpoczecie programu}

     ClrScr; {Czyszczenie "ekranu"}

     write ('Ile razy chcesz wyswietlic slowo Witaj!?: '); {wypisanie tekstu}

     readln (l);{wczytanie danej z klawiatory}

     writeln; {zejscie do nowej lini}

     FOR i := 1 TO n DO {petla for - zacznij od 1 i wykonuj instrukcje zlozona tyle razy az i := n}

     BEGIN {rozpoczecie instrukcji zlozonej}

          textcolor (2); {zestaw instrukcji - nadanie koloru - stosowane w celu upiekszenia programu, musi byc modul crt}

          writeln ('Witaj!'); {zestaw instrukcji - bylo juz opisywane}

     END; {zakonczenie instrukcji zlozonej}

     delay (2000); {wstrzymaj program - program zostanie wstrzymany na okreslony czas - modul crt}

END. {zakoncz program}

Kamilcmd-nie chodziło mi o to,że nie wiem jak napisać taki program lecz o to,że nie używałem nigdy pętli ‘for’ albo ‘while’ i nie wiedziałem,że one mi pomogą.A wy zamiast robić awanturę,moglibyście od razu powiedzieć,że chodzi o pętle ‘for’.

Chyba za dużo ‘że’ :smiley:

Dobra dobra, ale jak nie tobie to komuś innemu sie przyda :slight_smile: